Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Konaković: HDZ-ov prijedlog izmjena izbornog zakona neprihvatljiv za bošnjačku stranu
    • Poljska zatvara ruski konzulat – pronašlli dokaze o umiješanosti Moskve za veliki požar varšavskog trgovačkog centra
    • Bećirović i Komšić osudili proglašenje njemačke ministrice nepoželjnom u RS, Cvijanović ne
    • Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH
    • Hrčete, budite se po noći, hvatate zrak? Problem može biti ozbiljan
    • Znanstvenici tvrde da njihov AI može predvidjeti nečiji oporavak od raka analizom jedne fotografije
    • HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi
    • Kina i SAD dogovorile visinu carina – Ni blizu Trumpovih 125%
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    NS RS: 12 zaključaka za 12 problema Srpske

    republikaBy republika27.02.2017No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Međutim, revizija presude nisu i glavne ‘teme’ u navedenim zaključcima – tu se našlo od zahtjeva za reagiranjem zemalja potpisnica Daytonskog sporazuma, pitanja imovine, Suda i Tužiteljstva, kaznene prijave protiv Izetbegovića,  do traženja srpskog jedinstva kada je riječ o važnim pitanjima, pa sve do ukidanja institucija visokog predstavnika u BiH.

    SNSD je predložio 12 zaključaka, među njima i dva posebno sporna za Savez za promjene – a to je da ubuduće predstavnici RS u institucijama BiH traže suglasnost prije donošenja bilo kakve odluke, kao i da iskoriste sva pravna i politička sredstva kako bi zaustavili donošenja bilo kakvih odluka na razini BiH, dok se ne riješe pitanja bitna za RS, kao što su rad Suda i Tužiteljstv BiH.

    Četvrti zaključak nije usuglašen, jer se o njemu nisu mogli dogovoriti oporba i vlast, te su zbog toga zastupnici opozicije bili suzdržavni prilikom glasanja.

    Prema tom zaključku “NSRS poziva sve predstavnike RS u institucijama BiH da iskoriste pravna i politička sredstva u cilju onemogućavanja donošenja bilo kakvih odluka na razini BiH, sve dok se ne riješe vitalna pitanja RS, kao što su akti u vezi sa Sudom i Tužiteljstvom BiH, rješavanje pitanja imovine i druga pitanja”.

    Ovo je 12 zaključaka vezanih za Informacije o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije i Crne Gore:

    1. Narodna skupština Republike Srpske odbacuje i oštro osuđuje odluku bošnjačkog političkog rukovodstva u BiH da pokrene reviziju presude pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu, koja je donesena protiv volje drugih konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini. Smatramo da ova odluka predstavlja najizravnije kršenje Ustava Bosne i Hercegovine i Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH.

    2. Narodna skupština Republike Srpske smatra da ovakav način donošenja odluka, navodno u ime BiH, kojim se služe predstavnici bošnjačkog naroda, a bez poštivanja procedura predviđenih Daytonskim mirovnim sporazumom, i bez učešća drugih konstitutivnih naroda u donošenju odluka u ime BiH, zahtjeva hitno i jasno reagiranje međunarodne zajednice, odnosno zemalja koje su jamci Daytonskog mirovnog sporazuma.

    3. Narodna skupština Republike Srpske smatra da se zbog navedenog djelovanja bošnjačkog političkog rukovodstva još jednom potvrdila nužnost da je za odluke od vitalnog interesa za Republiku Srpsku i konstitutivnog srpskog naroda, koje se donose na razini zajedničkih institucija, potrebno dobiti suglasnost organa i institucija Republike Srpske, kako bi daytonski položaj Republike Srpske, kao i prava i položaja srpskog konstitutivnog naroda u BiH bili adekvatno predstavljeni i zaštićeni.

    4. Narodna skupština Republike Srpske poziva sve predstavnike Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH da iskoriste sva pravna i politička sredstva u cilju onemogućavanja donošenja bilo kakvih odluka na razini zajedničkih institucija BiH, sve dok se ne riješe vitalna pitanja Republike Srpske, kao što su akti u vezi sa Sudom i Tužiteljstvom BiH, rješavanje pitanja imovine i druga pitanja.

    5. Narodna skupština Republike Srpske apelira na sve političke aktere u Republici Srpskoj da o svim pitanjima od posebnog značaja za Republiku Srpsku pokažu nužno jedinstvo, ozbiljnost i odgovornost prema Republici Srpskoj.

    6. Narodna skupština Republike Srpske čvrsto stoji na poziciji obrane slova Daytonskog mirovnog sporazuma i prava koja Republici Srpskoj po tom sporazumu pripadaju.

    7. Narodna skupština Republike Srpske ukazuje na nužnost donošenja akata o Ustavnom sudu BiH i pokretanju parlamentarne procedure koja bi omogućila odlazak stranih sudaca iz Ustavnog suda BiH.

    8. Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da u saradnji sa predstavnicima Republike Srpske na rzini zajedničkih organa BiH, a u cilju jačanja europskog puta, pripreme odgovor Republike Srpske na sva trenutna pitanja koji će biti upućen svim relevantnim međunarodnim institucijama.

    9. Narodna skupština Republike Srpske odbacuje praksu jednostranog odlučivanja i uzurpacije zajedničkih organa BiH.

    10. Narodna skupština Republike Srpske smatra da član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović prekršio Ustav BiH i traži pokretanje kaznene odgovornosti protiv svih onih koji su sudjelovali u pokretanju legitimne revizije presude Međunarondog suda pravde.

    11. Narodna skupština Republike Srpske traži od institucija na razini BiH i Federacije BiH da ispune sve prethodne mjere iz pisma namjere koji su preduvjet za realizaciju reformske agende na putu ka Europskoj uniji.

    12. Narodna skupština Republike Srpske smatra da je na putu ka Europskoj uniji neopravdano dalje postojanje viskog predstavnika za BiH, pa stoga, kao strana potpisnica Aneksa 10 Daytonskog mirovnog sporazuma, traži ukidanje ove institucije.

    /Republikainfo.com/

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Konaković: HDZ-ov prijedlog izmjena izbornog zakona neprihvatljiv za bošnjačku stranu

    12.05.2025

    Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH

    12.05.2025

    Kina i SAD dogovorile visinu carina – Ni blizu Trumpovih 125%

    11.05.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Konaković: HDZ-ov prijedlog izmjena izbornog zakona neprihvatljiv za bošnjačku stranu

    Poljska zatvara ruski konzulat – pronašlli dokaze o umiješanosti Moskve za veliki požar varšavskog trgovačkog centra

    Bećirović i Komšić osudili proglašenje njemačke ministrice nepoželjnom u RS, Cvijanović ne

    Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH

    Hrčete, budite se po noći, hvatate zrak? Problem može biti ozbiljan

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.