“Tužitelj me držao pola sata da čekam ispred, prethodno je doveo svjedoka inicijala H. Č. Rekao je u hodniku da čak na njega vrše pritisak. Nakon toga je Čavka pustio mene unutra. Ispitivao me o mojim kontaktima, izvorima i kretanjima po ugostiteljskim objektima u Sarajevu i ono što je ključno, pitao me odakle mi informacije o ruskom utjecaju u Bosni i Hercegovini. Znači, nije me pitao ništa o ovom slučaju o upadu obavještajnih službi iz Hrvatske”, rekao je Avdić nakon saslušanja.
Dodao je da nije želio otkriti svoje izvore za ovu priču.
“Nisam želio otkriti svoje izvore. Tužitelj može pitati što želi, a ja imam pravo da ne odgovorim na što hoću. Interesiralo ga je gdje se krećem i s kim se nalazim u Sarajevu. Kazao sam da se poznajem s ovim ljudima s kojima sam fotografiran u kavani isto i sa gospodinom Čavkom s kojim sam se druži’, dodao je on.
Avdić se, potom, zapitao “kako tužitelj zna identitet osobe inicijala H.Č”.
“Vrlo interesantno, nijedan svjedok nije otkrio identitet osobe inicijala H.Č., a ta osoba je danas privedena, dovedena na saslušanje. Kako je gospodin Čavka znao o kome se radi, vjerojatno od gospodina Martića, direktora hrvatske obavještajne službe, možda je Čavka od njih dobio informacije”, rekao je on.
“Nisu me pitali ni za jedan navod o upadu hrvatske obavještajne službe u Bosni i Hercegovini. Pitali su me da li sam suradnik neke službe”, ispričao je Avdić.
Potom je pojasnio da je odbio potpisati zapisnik sa saslušanja.
“Bilo je video saslušanje, nakon toga Čavka je odbio napraviti zapisnik o saslušanju jer nisam htio potpisati jer ne znam što potpisujem. Oni su rekli – onako kako je izjavio u kameru. Na kraju su pravili transkripte da bih mogao potpisati, potcrtao je Avdić.
N1 podsjeća da je tužitelj Oleg Čavka poslao novinaru Avdiću poziv da da iskaz u kaznenomm predmetu koji se odnosi na navodni obavještajni upad Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini i vrbovanje državljana Bosne i Hercegovine za obavještajni rad za potrebe Republike Hrvatske. Prema Članu 82. Zakona o kaznenom postupku Bosne i Hercegovine, novinari ne mogu biti saslušani kao svjedoci, piše N1.
Reagirali BH novinari
Udruženje/udruga BH novinari i Linija za pomoć novinarima nakon ovoga obratili su se glasnogovorniku Tužiteljstva BiH Borisu Grubešiću s molbom da im dostave službene informacije Tužiteljstva BiH, a na okolnosti poziva na saslušanje u svojstvu svjedoka, novinara magazina Žurnal Avde Avdića.
“Prema informacijama kojima raspolaže Udruženje/udruga BH novinari i Linija za pomoć novinarima, novinaru Avdi Avdiću je, adresirano na Udruženje ‘Centar za razvoj medija i analize’ stigao poziv da se kao svjedok odazove pozivu u predmetu koji se vodi pred Tužiteljstvom BiH, a koji se odnosi na navodni obavještajni upad Republike Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu i vrbovanje državljana BiH za obavještajni rad za potrebe Republike Hrvatske. Kako smo informirani, novinar Avdo Avdić je autor teksta pod nazivom: “KONZUL IVAN BANDIĆ KOORDINIRAO AKCIJOM: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da prenose oružje u mesdžide u BiH”, a nakon objavljivanja članka navodno je formiran predmeta u Tužiteljstvu BiH o ovom obavještajnom slučaju. Želimo ovom prilikom upozoriti Tužiteljstvo BiH kako prema krivičnom zakonodavstvu BiH, standardima novinarke etike sadržanim u novinarskom kodeksu, te u međunarodnim dokumentima Vijeća Europe, OSCE i Europske federacije novinara, svi novinari i urednici imaju pravo za zaštitu izvora informacija.
Nitko, pa ni Tužiteljstvo BiH, nema pravo prisiljavati novinare na otkrivanje informacija o svojim izvorima! U tom kontekstu, izražavamo javni prosvjed zbog jutrošnjeg saslušanja novinara Avde Avdića u Tužiteljstvu BiH, uz napomenom da je nedopustivo focus istrage sa navodnog kaznenog djela “upada Republike Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu i vrbovanje državljana BiH za obavještajni rad za potrebe Republike Hrvatske”, prebacivati na isljeđivanje novinara i traženje informacija o njegovim izvorima”, navode iz Udruženja BH novinari.
Također, BH novinari traže da odgovori je li, prilikom donošenja odluke o saslušanju novinara Avde Avdića traženo, putem nadležnog suda ili kroz druge pravne instrumente, od vlasnika portala Žurnal da “oslobodi” novinara Avdu Avdića od “čuvanja profesionalne tajne” i podijeli informacije s nadležnim istražnim tužiteljem u ovom predmetu.
“Pretpostvaljamo kako znate da se prema Zakonu o kaznenom postupku Bosne i Hercegovine (član 82) ‘ne može saslušati (…) novinar u svrhu zaštite izvora informacija…, osim ako je oslobođen te dužnosti posebnim propisom ili izjavom osobe u čiju je korist ustanovljeno čuvanje tajne’. Smatramo da ovim postupkom Tužiteljstvo BiH vrši nedozvoljen pritisak na novinara Avdu Avdića, te krši njegovo pravo na slobodu izražavanja, koje se odnosi i na slobodu novinarskog istraživanja i prikupljanja informacija, kao i na zaštitu izvora informacija. I ovo nije prvi put da Tužiteljstvo BiH saslušava novinare – nedavno je novinarka portala Žurnal Azra Omerović također bila pozvana na davanje iskaza i otkrivanje izvora informacija u svezi sa krivotvorenjem i trgovinom diplomama”.
S obzirom da su se, kako navode, u vrlo kratkom vremenskom periodu, ponovila dva slučaja isljeđivanja novinara o njihovom istraživačkom novinarskom radu u svezi s temama od značaja za javnost, uz vršenje pritisaka na novinare da otkriju izvore informacija, očekujemo da ćete na ovaj naš dopis odgovoriti hitno, te preispitati sve okolnosti kršenja prava novinara kroz rad Tužiteljstva BiH, kao pravosudne institucije i kroz postupanje tužitelja, pojedinačno”, reakcija je iz BHN-a
/Republikainfo.com/