Federalni premijer Fadil Novalić nedavno je od Komisije za vrijednosne papire zatražio da se državni kapital upiše na Vladu FBiH, a ne da vlasnik budu pojedina ministarstva.
Prvi čovjek Komisije za vrijednosne papire Hasan Ćelam je uputio dopis Agenciji za privatizaciju FBiH u kojem traži da se imovina s ministarstava preknjiži na Vladu. U Agenciji za privatizaciju, međutim, objasnili su da po ovom pitanju ne mogu učiniti ništa sve dok Vlada ne donose odluku. Ono što Vlada odluči, oni će provesti.
Tako je premijer Novalić na današnju sjednicu Vlade odlučio staviti izmjenu uredbe kojom se regulira predstavljanje državnog kapitala u većinski državnim tvrtkama.
“Po Zakonu o gospodarskim društvima, ne može vlasnik biti ministarstvo – vlasnik može biti ili privatna osoba ili pravni subjekt. Ministarstvo nije registrirani pravni subjekt, registrirani pravni subjekt je Vlada Federacije”, objasnio je Novalić i ipak raskrinkao srž cijele priče izjavom da je “uzrok nesuglasica težnja da se ima monopol nad određenim poduzećima”.
DF se oštro usprotivio ovoj Novalićevoj inicijativi. U cijeloj priči treba znati da je, prema sudskim registrima, Federalno ministarstvo energije na čijem je čelu DF-ovac Reuf Bajrović upisano kao vlasnik državnog kapitala u obje elektroprivrede. Ali to nisu jedine tvrtke čiji su vlasnici ili suvlasnici resorna ministarstva.
Ministra Reufa Bajrovića se poziva na zakone i traži od Agencije za privatizaciju i koalicijskih partnera da pogledaju i u sudske registre.
“Mi ćemo sigurno zakonski to osporiti, nema šanse da se to u sudu promijeni. Trebaju pročitati sudske relevantne dokumente i siguran sam da će to promijeniti mišljenje koje imaju”, kaže Bajrović.
Kršenje zakona
Iz DF-a su jučer kazali kako je premijer Novalić, bez znanja resornog ministra i kršeći zakon, na dnevni red današnje sjednice Vlade stavio izmjenu uredbe kojom se regulira predstavljanje državnog kapitala u većinski državnim tvrtkama. “Osim što je na dnevni red ta točka stavljena kršenjem poslovnika i nezakonito, predložene izmjene uredbe su suprotne Zakonu o javnim poduzećima, Zakonu o električnoj energiji i drugim zakonima i podzakonskim aktima koji propisuju vlasništvo nad većinski državnim poduzećima.
Građani BiH trebaju znati da bi usvajanje te uredbe rezultiralo nezakonitim knjiženje državne imovine na središnjice političkih stranaka i destabiliziralo parlamentarnu većinu koja se obvezala provoditi reforme iz njemačko-britanske inicijative”, poručili su iz DF-a.
Iz ove stranke ističu da će iskoristiti sve zakonske mogućnosti, uključujući i kaznenu prijavu protiv federalnog premijera, mjeru osiguranja i tužbu pred Ustavnim sudom FBiH, kako bi spriječili tu i druge nezakonitosti koje mogu proisteći iz nezakonito donesene odluke.
Premijer Novalić je svoje prave namjere prema državnoj imovini, dodaju u ovoj stranci, pokazao u slučaju Unis-Toolsa, tj. pokušaju da upropasti Igman i Ginex, pod pokroviteljstvom i za račun tajkuna čiju politiku između ostalih provodi u Vladi FBiH. “No, kao što će imati priliku naučiti, politika je posao u kojem su najvažnije posljedice, a za ovo što je planirao učiniti danas, posljedice će biti pravne, bolne i dugogodišnje”, naveli su iz DF-a te pozvali SDA i HDZ BiH da im se pridruže u provedbi reformske agende na koju su se obvezali pred EU-om i prestanu bezuspješno i nezakonito pokušavati preuzeti javna poduzeća.
Borba za preuzimanje javnih poduzeća traje od samom formiranja Vlade Federacije. Zbog toga je Vlada gotovo od svog formiranja u krizi. HDZ-ovi ministri inzistirali su na žurnim smjenama u Eronetu, Aluminiju i Elektroprivredi i nisu dolazili na sjednice dok te točke nisu stavljene na dnevni red.
Međutim, iako su HDZ i SDA imenovale nove ljude u Aluminij i Elektroprivredu, resorni ministar Bajrović (DF) ne dopušta da se ta imenovanja provedu, jer tvrdi kako su nezakonita. On je, pak, dva puta na dnevni red pokušao staviti imenovanje Nadzornog odbora Elektroprivrede HZ HB koje je provedeno po natječajnoj proceduri, ali SDA i HDZ to osporavaju.
Kontrola nad javnim poduzećima je od presudne važnosti za stranke jer se radi o kontroli nad milijardama maraka koje osiguravaju ostanak na vlasti.
(Izvor: Dnevni list)