Kako se i najavljivalo EU uvodi novi paket sankcija za Rusku Federaciju, a što uključuje zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije za sve članice u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine, sankcioniranje počinitelja zločina u Buči te odgovornih za opsadu Mariupolja. Ovaj, šesti paket sankcija podrazumijeva i isključivanje najveće ruske banke Sberbanka iz SWIFT-a, zabrana emitiranja trima ruskim medijima u EU-u i zabrana lobiranja za ruske tvrtke kao i sankcije visokih vojnih dužnosnika i pojedinaca koji su počinili zločine u Buči te odgovorni za opsadu Mariupolja.
Prijedlog novog paketa sankcija danas je u u Strasbourgu predstavila predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen
“Uvodi se potpuna zabrana uvoza ruske nafte koja se dostavlja brodovima ili naftovodima, sirove ili prerađene. Želimo osigurati postupno uvođenje zabrane na uredan način koji će omogućiti nama i našim partnerima da osiguraju alternativnu opskrbu sirove nafte unutar šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine”, rekla je u Ursula von der Leyen obraćajući se europarlamentarcima u Europskom parlamentu.
“Tako ćemo povećati pritisak na Rusiju, a istodobno minimizirati kolateralnu štetu za nas i naše partnere diljem svijeta. Gospodarstvo EU-a mora ostati snažno kako bi bilo u stanju pomoći Ukrajini. Sa svim ovim koracima, lišavamo rusko gospodarstvo sposobnosti da se diversificira i modernizira. Putin je htio izbrisati Ukrajinu sa zemljopisne karte. Jasno je da neće uspjeti, naprotiv, Ukrajina se podigla i ujedinila, a njegova vlastita zemlja Rusija tone”, rekla je von der Leyen.
Prijedlogom Komisije postupno bi se uvela zabrana uvoza nafte iz Rusije tijekom šest do osam mjeseci, a Mađarskoj i Slovačkoj bi bilo dopušteno nekoliko mjeseci dulje, rekli su dužnosnici EU za AFP.
Ali Slovačka, koja je poput Mađarske gotovo 100% ovisna o ruskoj nafti koja dolazi kroz naftovod Družba, rekla je da će joj trebati nekoliko godina. Slovačka rafinerija dizajnirana je za rad s ruskom naftom i trebala bi je temeljito remontirati ili zamijeniti kako bi se nosila s uvozom odnekud, što je skup i dugotrajan proces.
Drugi dužnosnici, koji su govorili pod uvjetom anonimnosti tijekom pravno i diplomatski napornih pregovora, rekli su da bi Bugarska i Češka također mogle tražiti ukidanje sankcija.
Jedan europski diplomat upozorio je da bi odobravanje izuzeća jednoj ili dvjema visoko ovisnim državama moglo izazvati domino učinak zahtjeva za izuzećem koji bi potkopao embargo.
/Desk/