Za razliku od prijašnjih godina, današnji susret federalnog ministara za branitelje i njegovih kolega u ŽZH-u kao i predstavnika braniteljskih udruga protekao je srdačno, a svaka strana naglašavala je – dijalog i povjerenje. Stoga su sve prilike da će novi zakoni o braniteljskoj populaciji biti glatko izglasani.
“Mi, ovdje prisutni, koji smo danas bili na sastanku dužni smo se brinuti za najznačajniju kategoriju građana BiH jer su po nama branitelji BiH najznačajniji ljudi, ali jer je to i najosjetljivija kategorija, jer su to stradalnici rata i, nakon 20 godina sa svojim ranama, žalostima i gubitkom članova obitelji, moramo biti pažljivi u razgovorima. Dogovorili smo se, federalno i županijska ministarstva i predstavnici branitelja, da ćemo zajedno rješavati sva otvorena pitanja u skladu sa zakonom i, naravno, u skladu s realnim financijskim mogućnostima Federacije i županija”, kazao je federalni ministar branitelja Salko Bukvarević.
Koje braniteljske udruge su “značajne”, a koje “manje značajne”?
Naime, radi se o pripremi prijedloga dva zakona, o pravima razvojačenih branitelja i braniteljskih organizacija/udruga od posebnog društvenog značaja, a koja priprema federalno ministarstvo branitelja. O ovim zakonima Bukvarević želi čuti primjedbe i sugestije sa županijskih razina kao i predstavnika braniteljskih udruženja, a o istima će se odlučivati i na županijskim skupštinama.
“Zakon o razvojačenim braniteljima je stavljen izvan snage 2008. i trebao je biti donesen novi 2009. U tom zakonu želimo definirati pravo na zdravstvenu zaštitu svih demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji, prednosti pri zapošljavanju kao i sankcije za one koji to ne poštuju, da pokušamo ujednačiti prava svih demobiliziranih branitelja u Federaciji BiH jer to danas nije slučaj. Danas imamo potpuno različito primjenjivanje prava od županije do županije”, pojasnio je ministar Bukvarević.
Što je bilo, bilo je – Nema ponovnog vještačenja
Komentirajući temu revizije braniteljskih prava, ministar Bukvarević istaknuo je nastojanja da se prva faza revizije, pregled papirologije, završi u 2016., vještačenja na Institutu u 2017.
Osvrćući se kako Zakon o kontroli zakonitosti braniteljskih prava precizira da svi ratni vojni invalidi, nakon što se izvrši pregled papirologije i dokaza o pripadnosti oružanim snagama, idu na Institut za medicinsko vještačenje.
“Mi smo u prošloj godini izmijenili Pravilnik o ocjeni za Institutu za medicinsko vještačenje, gdje smo jasno odredili da svako ranjavanje na prvoj liniji bojišnice i zatočenje iznosi minimalno 20 posto, tako da smo time omogućili na zahtjev najvećeg broja ratnih vojnih invalida da oni koji su zaista pravi ratni vojni invalidi i zatočeni, imaju najmanje 20 posto, a time će sačuvati i sve svoje prenadležnosti koje dobivaju iz Republike Hrvatske”, pojasnio je on, dajući do znanja da oni branitelji, ocijenjeni ispod 20 posto tjelesnog invaliditeta, ipak neće biti ponovno vještačeni.
Bukvarević je kazao kako su imenovani timovi za kontrolu revizije kao i tim za koordinaciju revizije u skladu sa Zakonom, a na prijedlog županijskih resornih ministara i braniteljskih organizacija te je istaknuo kako smatra da se vratilo povjerenje branitelja.
“Ovi timovi koji imaju zadatak istinski pregledati svu papirologiju, obraditi predmet svakog branitelja i nikome ne učiniti nepravdu. Također smo zatražili od Instituta za medicinsko vještačenje da se svaki RVI pravilno i istinski pregleda jer želimo da ocijene invalida onako kakvo je njegovo zdravstveno stanje”, izjavio je federalni ministar tijekom posjeta Širokom Brijegu.
Ovim bi se konačno i dovršio proces revizije prava za njegova mandata.
“Želja nam je da se okrenemo prioritetima, da se zaista posvetimo problemu zapošljavanja braniteljskih kategorija, prije svega djece poginulih branitelja i šehida, djece RVI i demobiliziranih branitelja. Smatramo da su to prioriteti u predstojećem periodu, sudjelovanje u projektima razvoja i zapošljavanja. Prvi prioritet jer kada je čovjek zaposlen sve je drukčije. Bilo je previše problema u procesu revizije, previše je novca potrošeno i želimo taj proces privesti kraju. Vjerujem da ćemo to zajednički uraditi i idemo u novom pravcu”, zaključio je Bukvarević.
Ministar Begić: Nema problema
Mladen Begić, ministar za branitelje ŽZH-a ovom prilikom je istaknuo zadovoljstvo suradnjom s federalnim kolegom.
“Ovo je primjer kako treba raditi, dogovorna politika, sjesti zajedno za stol i ovo je dobra polazna osnova za donošenje zakona o kojem smo danas raspravljali”, kazao je Begić. Osvrćući se o primjedbama na zakone, kazao je kako braniteljske udruge nemaju posebnih zamjerki osim spornih u pojedinim člancima zakona o udrugama, primejrice, da novi zakon ne bi dopuštao članstvo u više braniteljskih udruga nego samo jedne.
“Nema tu velikih problema, a sve prijedloge i primjedbe dostaviti ćemo interresornoj skupini, a prijedlog zakona biti će i na županijskoj skupštini”, kazao je ministar Begić.
Nikica Tomić, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana HVO-a H-B i predstavnik razvojačenih i umirovljenih branitelja HVO-a, komentirao je da “ovaj zakon daje malo svjetla, nade i dostojanstva razvojačenim braniteljima koji su godinama nakon rata na zavodima za zapošljavanje i očekuju da is tog zakona crpe osnovna prava”.
“Mi smo predvidjeli 16 poglavlja, a neka su vrlo bitna. Među njima i zdravstveno osiguranje i neuposlenog branitelja, a vi znate da su to danas ljudi od 45 do 65 godina koji nemaju osnovu da se mogu liječiti. Tražimo i status braniteljskog dodatka, a kako imaju branitelji u Republici Srpskoj, a čak i u Sloveniji gdje je bio rat sedam dana, postoji takav status. Što se tiče drugog zakona, podržavamo rješavanje statusa udruga od posebnog značaja, ne omalovažavajući druge udruge i liberalan prijašnji zakon”, kazao je Tomić.
Zaboravljeni branitelji traže status udruge od posebnog značaja u novom zakonu
Dok su županijski ministar i predstavnici temeljnih braniteljski udruga HVO-a, kao i resorni SDA-ov federalni ministar redom naglašavali dobru suradnju i “dobre vjetrove” suradnje, za razliku od iste s bivšim SDP-ovim ministrom Zukanom Helezom, Udruga zaboravljenih branitelja ove županije traži Bukvarevićevu ostavku.
“Zakonom o pravima demobiliziranih branitelja diskriminiraju se zaboravljeni branitelji. Populacija zaboravljenih branitelja u F BiH broji 30 tisuća, a imaju status i uvjete biti udruga od posebnog društvenog značaja”, kazao je predsjednik Udruge zaboravljenih branitelja ŽZH-a Vlado Marušić, naglasivši kako njegova udruga broji 3.500 članova.
Iz ove udruge danas su namjeravali održati mirni prosvjed ispred zgrade Vlade ŽZH-a u Širokom Brijegu, no policija isti nije odobrila iz sigurnosnih razloga kao i zbog zakonske odredbe da se prosvjed treba najaviti pet dana prije planiranog održavanja istog.
Što će kazati MMF za nove troškove?
Omogućena zadravstvena zaštita nezaposlenom branitelju koji nije ostvario nikakva braniteljska prava svakako će biti značajna pomoć ovoj populaciji.
No, za podsjetiti je da su razvojačeni branitelji Armije BiH već prije dvije godine istupili s inicijativom o braniteljskoj naknadi, tražeći da ista iznosi 1 KM za svaki mjesec proveden u ratu. Isto bi značilo simboličnih 48 KM braniteljske naknade za četiri godine provedene u ratu. Ministar Bukvarević nije mogao decidirano odgovoriti koliki je predloženi iznos braniteljske naknade, no ocijenio bi da bi se isti kretao od 40 do 60 KM.
Kako će se okončati ova inicijativa, za sada je teško ocijeniti upravo zbog činjenice da je BiH vezana kreditnim aranžmanom s MMF-om kao i obećanju bivših federalnih vlada da se neće dodatno opterećivati proračun bez dogovora s ovom financijskom institucijom. Već površna procjena je da bi za braniteljske naknade na godišnjoj razini trebalo izdvojiti oko 50 milijuna KM.
Pregovarača oko 48 KM braniteljskog dodatka je nekoliko: MMF, branitelji, Vlada Federacije. Opravdano je pitanje radi li se o novom bacanju prašine u oči jedne od, kako to ministar Bukvarević reče, najosjetljivije i najvažnije populacije i to u izbornoj godini?
(V.S./Republikainfo.com)