Kako piše Auto klub, a prenosi Republika, za krađu obaju svjetala nije potrebno više od minute, a s obzirom da par stoji najmanje 14.000 kuna(cca.3.500 KM) ne čudi što su sve češća meta kradljivaca. Krađe navigacija i multimedija pale su u drugi plan, a ratkape i radije kradu još samo djeca koja se tek počinju baviti ovim “zanatom”.
Razlog za novi “trend” je jednostavan – prosječno halogeno svjetlo košta 3.500 (cca. 850 KM), a xenonsko je barem dvostruko skuplje. Stoga mnogi pokušavaju uštedjeti kupnjom rabljenih, tim više što xenonska osim kućišta i žarulje imaju još elektronički mogul, balast, motorić za regulaciju visine snopa, ponekad i motorić za usmjeravanje snopa lijevo-desno u zavojima, a često i modul s dnevnim svjetlima…Svaki od spomenutih djelova gotovo u pravilu se kupuje zasebno, a pojedini proizvođači prilikom kupnje fara ne daju niti žarulju koja u prosjeku stoji opipljivih 2.000 kuna (cca. 500 KM).
Tako se dolazi do ukupnog iznosa od 20.000 kuna, pa uopće ne čudi velika potražnja za rabljenim, osjeto povoljnijim svjetlima.
S druge strane, kradljivcima voda na mlin ide i jer automobilima u sudaru najčešće uz prednju masku i branik stradavaju upravo svjetla.
Brzina kojom se svjetla skidaju s auto značajno utječe na učestalost krađa. U pitanju su više sekunde nego minute, odnosno, cijela kriminalna operacija traje manje od minute, odnosno deset puta brže nego što će to učiniti najspretniji limar.
Zašto? Kradljivce ne zanima kako će odvaljeni odbojnik biti vraćen na mjesto i hoće li biti problema oko ugradnje novih svjetala, njima je najvažnije neprimjetno obaviti posao.
Zanimljivo je da se krađa xenonskih svjetala povezivala sa uzgajivačima indijske konoplje i to zbog proširene glasine da su ista idealna za osvjetljavanje nasada marihuane zbog male potrošnje struje. No, kada su stručnjaci pojasnili da svjetlosni spektar xenonskih svjetala uopće nije pogodan za uzgajanje, broj krađa naglo je počeo opadati.
/Republikainfo.com/