Političari iz RS-a na čelu sa predsjednikom entiteta, Miloradom Dodikom, preksinoć su potpisali izjavu čiji je zaključak donošenje novog zakona u Ustavnom sudu BiH u roku od četiri mjeseca i zamjena stranih sudaca domaćim.
Milorad Dodik je istakao kako je moguć i referendum o Danu Republike Srpske, ako ne bude dogovora o izmjeni zakona u Ustavnom sudu BiH, tj. ukoliko strani suci ne budu izbačeni iz procesa donošenja odluka.
“Dogovorili smo da se u narednom periodu, na osnovu odluke Narodne skupštine Srpske, organizira referendum koji bi se odnosio na pitanje da li narod u Republici Srpskoj podržava ovakvu odluku Ustavnog suda i da li podržava da 9. siječanj ostane praznik Srpske”, naveo je Dodik.
Predsjednik SDS-a Mladen Bosić je kazao kako je Ustavni sud BiH “odavno uzeo ovlasti koje mu ne pripadaju”. “On prekraja zakona i ustave te mijenja ustavni ustroj BiH”, kazao je Bosić ocijenivši kako je time Ustavni sud zapravo postao novi Ured visokog predstavnika (OHR).
“Mi smo protiv takvih političkih procesa”, kazao je Bosić smatrajući kako se to čini donošenjem odluka temeljem glasova dvoje sudaca iz reda bošnjačkog naroda i troje stranih sudaca. Reakcije na zajednički srpski stav i zahtjeve su različite
Stav Hrvata
Predstavnici hrvatskog naroda jasno su poručili kako je potrebno donijeti zakon o Ustavnom sudu BiH. Predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Božo Ljubić izjavio je kako je Ustavni sud sa strancima trebao raditi samo pet godina, te da je nužno da se usvoji zakon. ”Prošlo je vrijeme kad nam trebaju stranci. Ustavni sud treba biti sastavljen od domaćih sudaca”, rekao je Ljubić. Dodao je da ne opravdava ultimatum koji dolazi od srpske strane niti to podržava, ali podržava rješenje oko Ustavnog suda BiH.
”Vrlo su kontraverzni odnosi političkih predstavnika tri konstitutivan naroda prema radu Ustavnog suda. Kao politički predstavnik Hrvata mogu reći da smo mi duboko razočarani nekim odlukama Ustavnog suda koji su se ticali temeljnih vitalnh nacionalnih hrvatskih interesa, kao što su npr. mediji. Kada su svi zastupnici Hrvata i suci iz reda hrvatskog naroda imali stav da zakon o RTV sustavu narušava vitalni nacionalni interes Hrvata, Ustavni sud je glasovima stranaca i glasovima jednog naroda zanemario to stajalište”, rekao je Ljubić.
Komentirajući najavu političara iz RS-a o mogućnosti održavanja referenduma o 9. siječnju, Ljubić je rekao da referenduma u okviru ustavnopravnog okvira BiH može imati značaj jedne ankete i niko ne može zabraniti njegovo održavanje, ali su njegove ustavnopravne konsekvence upitne. ”Druga politička dimenzija se ne može zanemariti. Šta to znači za stabilnost države ako polovina teritorije i jedan narod imaju jedno stajalište. Treća stvar, potpuno personalna je da ja nemam nijedan razlog da slavim taj datum temeljem činjenice da je nakon tog datuma sa tog teritorija 95 posto mojih sunarodnjaka protjerano ili pobjeglo”, rekao je Ljubić.
Drugi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH Bariša Čolak kada je u pitanju djelovanje stranaca u Ustavnom sudu rekao je da ”smo zakazali u procesu redefiniranja Ustavnog suda”.
”Mislim da će posljednja odluka ubrzati taj proces redefiniranja. Strance je potrebno zamijeniti domaćim sucima i to Ustav dopušta”, objasnio je Čolak. Dodao je da je već ranije on inicirao taj prijedlog, ali da to nije našlo na prihvatanje.
Komentirajući odluku Ustavnog suda o ukidanju Dana RS-a, Čolak je naveo da ‘imamo dosta državnih entitetskih ili županijskih praznika koji padaju na vjerske praznike i da to nije moguće riješiti na način da ne može biti državnih praznika u vrijeme vjerskih praznika”.
Provesti odluke
Bošnjački predstavnici pak poručuju kako se odluka Ustavnog suda mora provesti.
Potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić ističe kako su odluke Ustavnog suda neupitne bez obzira što se ne podudaraju s političkim ili bilo kojim drugim interesima predstavnika Srba.
U povodu najave održavanja referenduma o odluci Ustavnog suda BiH, Salkić je ponovio da odluka Ustavnog suda nije ukinula prava da se obilježava Dan RS, već je kazala da je nedopustivo da se u zemlji u kojoj su Bošnjaci i Hrvati konstitutivni narodi organizira pravoslavna krsna slava toga entiteta i pri tome vrši svjesna diskriminacija nesrba.
”Bošnjaci u bh. entitetu RS spremni su razgovarati o pronalaženju datuma koji će odgovarati svima i neće biti diskriminatorski”, naglasio je Salkić.
Tvrdi da “radikalna kampanja ima za cilj da stvori sliku kako se organizacijom referenduma štite vitalni nacionalni interesi Srba, a zapravo se time želi dati legitimitet daljnjoj diskriminaciji nad Bošnjacima i Hrvatima”.
”Ovdje je jasno svima da se radi o otvorenom, izuzetno radikalnom antidejtonskom djelovanju koje može izazvati ozbiljne implikacije po Daytonski mirovni sporazum”, stav je Salkića.
Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sadik Ahmetović je rekao kako sve strukture vlasti u BiH moraju poštivati odluke Ustavnog suda BiH. On ističe da bi situacija bila mnogo drugačije da je do sada postojala kaznena odgovornost svih onih koji nisu poštivali odluke ovog suda.
“Bilo je još odluka koje su možda udarale na emocije Bošnjaka ili Hrvata, ali su se one poštivale. I ja sam emotivno vezan za zastavu s ljiljanima, za zastavu pod kojom je obranjena i priznata država BiH, ali sam prihvatio realnost. Svi smo prihvatili da imamo zastavu koju svi prihvataju, dakle zastavu svih u BiH”, kazao je Ahmetović.
Ustavni sud BiH je 26. studenog na apelaciju člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića ocijenio da član 3b Zakona o praznicima Republike Srpske nije u skladu s Ustavom BiH jer je taj dan, 9. siječanj, dan kada je “Skupština srpskog naroda u BiH” usvojila Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH na području srpskih autonomnih regija i oblasti, te drugih srpskih etničkih cjelina u BiH. Narodnoj skupštini RS naloženo je da u roku od šest mjeseci usuglasi član 3b ovog zakona s Ustavom BiH.
(Izvor: Dnevni list)