Detaljnije možete pročitati na ovom linku: hoce-li-se-papi-Franji-u-BiH-najvise-obradovati-Srbi
Kako je u Sarajevu sve proteklo u najboljem redu, a papi se obradovali i muslimani i pravoslavci i katolici iz svih dijelova zemlje, sjetio se Nino prve kolumne pa brzo napisa drugu. U drugoj je Sarajevo multietnički i multireligiozni grad – makar na jedan dan.
Drugu možete pročitati OVDJE.
U novoj kolumni kaže da je u Sarajevo došlo pedeset tisuća katolika, a u prvoj se propitkivao raduju li se katolici ikako papi, te zašto bi đuskali u autobusu, kad im papa(karikiram) može doći skoro pred kuću.
Intelektualca koji je isprva trezvenim stjalištima oduševljavao Hrvate u Bosni i Hercegovini, demantirala je i nena
Razija koja je iz Zenice došla vidjeti papu – “jer ga nosi u srcu”, ali i Halid Beslić, ali i naš kardinal Vinko, biskup naš Perić, i član naš Predsjedništva Dragan Čović i mnogi drugi. Neki Audijem 8, neki autobusom, ali svi su oni došli u Sarajevo vidjeti papu, i pade prva kolumna u vodu.
U drugoj kolumni Raspudić papu Franju naziva neupućenim u ovdašnje prilike. Teško je povjerovati da prvi zaposlenik Boga našega na zemlji ne zna kome je sve u BiH pružio ruku, te zašto se broj katolika u BiH uistinu smanjuje, kao i da misli da je u Sarajevu stanje idilično. Izglednije je da papa sve zna, no da djeluje na svoje načine, kako i priliči papi. Posebno to vjerujem jer papa jučer izreče ovu rečenicu o Sarajevu: “Sada je u tijeku lijepi proces pomirenja i prije svega sam zbog toga išao tamo: kako bih podupro miran suživot različitih naroda; to je naporan, težak, ali i moguć put! I dobro im ide.
Papa dakle reče – da je u tijeku proces pomirenja, i da je to težak proces. Nije proces nazvao gotovim, ali nije upro prstom u najgore, jer čovjek onakve duše uvijek može vidjeti samo dobro.
Posebna je priča ovdje pitanje koje je Raspudić postavljao – gdje je papa trebao doći. Nužno je podsjetiti što o tome reče naš kardinal Vinko:
“Ljudi moji, pa Bosna i Hercegovina je jedna zemlja, Sarajevo je glavni grad, i za Hercegovinu i za Bosnu, a politika ima svoje različito mišljenje. Crkva katolička je u BiH, u BiH Papa dolazi kao vrhovni poglavar Katoličke crkve, i kao državnik on će se susreti i s državnicima, ali i sa Katoličkom crkvom, biskupi BiH će svi biti zajedno. Mi ne idemo tom podjelom. Posljedica rata je ta podjela. Mi ne želimo biti zaraženi tom bolešću, „podjeli“ mi želimo gledati cjelovito i BiH i Crkvu u njoj”, zaključio je Puljić.
(K.S.P/republikainfo.com)