U 12.20 sati došlo je do potpunog kolapsa elektro energetskog sustava u BiH, Dalmaciji, dijelovima Crne Gore. Skoro dva sata, na vrhuncu toplinskog vala, nije bilo struje u BiH i susjednoj Hrvatskoj, što je izazvalu značajnu paniku kod stanovništva, prouzročilo prometne kolapse kao i sveukupno životno funkcioniranje.
“Ovo kod nas dogodilo se trenutno. Za izvješće o ovkvim ispadima su zadužene europske agencije. Bilo bi neodgovorno da dajemo bilo kakve predikcije jer istraga po pravilu traje 6 mjeseci. Cijeli energo sustav je povezan. Sve južnije od Zadra i Ličkog Osika je ostalo bez struje. Dalmacija je u ratu ostala bez struje 73 puta, no događaju se raspadi. U Ekvadoru je nedavno bez struje ostalo 18 milijuna ljudi, ili nama bliže Italija. Ne vjerujem da bi se ovo trebalo ponoviti”, rekao je direktor Sektora za vođenje elektroenergetskog sustava HOPS-a Danko Blažević.
“Kvar je krenuo iz Albanije i Crne Gore. Polako vraćamo trafostanice pod napon. Konjsko i Zakucac su pod naponom, radi se i na vraćanju drugih trafostanica. To je postupak koji traje, teško je reći kada će svi potrošači dobiti struju. Veliki je kvar, ne sjećam se zadnjih 20-ak godina na tako širokom području da je bio tako veliki kvar – rekli su iz HEP-a za Radio Dalmaciju.
Iz Nezavisnog operatora sustava BiH za Klix.ba su rekli da se sličan scenarij dogodio i 20.06.2024. godine, kada je došlo do problema u EES Grčke, Sjeverne Makedonije, Albanije i Crne Gore.
“Pravovremenom intervencijom operativnog osoblja i lokalizacijom problema na granici sa Crnom Gorom spriječeno je širenje raspada elektroenergetskog sustava BiH. S obzirom na to da se u današnjim okolnostima poremećaj kaskadno prenio i na Hrvatsku s kojom Bosna i Hercegovina ima najveći broj interkonektivnih dalekovoda, nije bilo moguće spriječiti raspad elektroenergetskog sustava BiH”, komentirali su jučer iz NOS-a za Klix.ba.
Cijela regija bila je pogođena kaskadnim ispadom dalekovoda i to: BiH, Albanija, Crna Gora, Hrvatska, te dio Srbije.
“Vrše se operativni koraci ka postupnom uključenju konzuma i proizvodnih jedinica, energizacijom glavnih 400kV i 220kV transformatorskih stanica iz pravca Ugljevika i Tuzle ka Banja Luci, Sarajevu i Mostaru, te od Hrvatske ka Mostaru 4, Prijedoru 2, Kaknju, Jablanici. Normalizaciju stanja otežavaju visoki naponi u 400kV i 220kV mreži, koji onemogućavaju uključenje dalekovoda. Napominjemo da je, prije današnjeg incidenta, elektroenergetski sustav BiH, koji je pod konstantnim nadzorom operativnog osoblja NOSBiH-a, radio u punom kapacitetu, s normalnim pogonskim parametrima ključnih elektroenergetskih objekata u BiH”, zaključuju iz NOS-a.
U susjednoj Srbiji tvrde kako nije bilo problema s opskrbom. “Elektroenergetski sustav u Srbiji je stabilan, nakon poremećaja u opskrbi strujom u dijelu Crne Gore, Albanije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, dalekovodi su u pogonu i problema nema”, izvijestili su iz Elektromreže Srbije (EMS).
“Problemi u regiji ne utječu na elektroenergetski sustav u Srbiji koji radi bez poteškoća”, tvrde u EMS-u te naglašavaju da će uzrok problema biti predmet analiza.
“Problem u prijenosnoj mreži u regiji i preopterećenje dovelo je do nestanka struje i u većem dijelu BiH. Svi napori usmjereni su ka što skorijem rješavanju navedenog problema i povratku električne energije u domove”, kazao je jučer ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić.
“Najbitnije je da vraćamo u pogon termoelektrane i hidroelektrane i pozdravljam sve napore koje elektrodistributivna poduzeća ulažu kako bi se čim prije normalizirala distribucija električne energije. Sustav se polako vraća. Struja je puštena u Tuzli, Kaknju, Banja Luci, a polako se vraća i u sarajevska naselja. Moramo biti oprezni i sve uraditi polako kako ne bi izazvali novi kolaps i veće havarije. Za sada je sve pod kontrolom”, naglasio je ministar. Smatra da se iz ovakvih situacija mora i treba izvući važna lekcija.
“Ovo nam je prilika da shvatimo koliko nam je bitan sustav i trebamo raditi na njegovom unaprijeđenju”, navodi se u Lakićevoj izjavi.
Premda točni razlozi raspada sustava nisu poznati, pretpostavlja se da je uzrok preopterećenja na interkonektivnim 400 kV dalekovodima u regiji, njihovi ispadi i prenošenje poremećaja na sustav BiH, priopćeno je iz Elektroprivrede BiH.
U tijeku su aktivnosti na restauraciji sustava, prosljeđivanju napona hidroelektranama i termoelektranama i koordiniranim aktivnostima s operatorom sustava (NOS BiH) na uključivanju objekata visokonaponske mreže u BiH i njihovim povezivanjem sa susjednim sustavima.
HTV izvješćuje da je električna energija bez koje je oko 12.20 ostala doslovno cijela Dalmacija, polako se počela vraćati nešto prije 13.30 sati. Kako se neslužbeno doznaje struja se vraća postupno, te bi najkasnije do 15.30 sati čitava Dalmacija trebala imati električnu energiju.
I HEP je ranije priopćio da je prekid opskrbe električnom energijom u dijelovima Republike Hrvatske izazvao međunarodni poremećaj koji je zahvatio više zemalja. Za sada su u elektromrežu uključeni dijelovi Splita, te drugih gradova i mjesta. Hrvatski operator prijenosnog sustava radi analizu sa operatorima sustava susjednih zemalja kako bi se utvrdio uzrok.
/Desk/