Zbog ovih ozbiljnih incidenata, u Stolac su upućeni pripadnici specijalne policije MUP-a HNŽ-a. Šef stožera sigurnosne akcije ‘Izbori 2016’ Relja Kovač, za agenciju FENA kazao je da su izbori prekinuti na 17 glasačkih mjesta oko 15.30 sati te da je razlog fizički obračun u kojem je ozlijeđena jedna osoba. Izbori nisu prekinuti samo na nekoliko mjesta u ovoj općini.
Dnevnom avazu je također potvrđeno da je jedna osoba teže ozlijeđena te da su na nekoliko biračkih mjesta polupana računala.
Otete izborne kutije, kako prenosi fotoreporter AL Jazeera Balkans, završile su u smeću.
Salmir Kaplan kazao je za Agenciju Anadolija kako je jedino rješenje u Općini Stolac da izbore provedu neutralni članovi biračkih odbora.
Razlog za prekidanje izbora je, kako tvrdi, krađa.
“A što je glavni razlog za krađu? To što su vidjeli koji je odziv Bošnjaka i vidjeli su da će izgubiti izbore. Kada su smijenili na jednom mjestu članove biračkog odbora mi smo šutjeli. Međutim kada su u drugom, trećem mjestu počeli usmeno smjenjivati ljudi, članove biračkih odbora, onda je nastao opći kaos – krađa”, kazao je Kaplan za Anadoliju kazavši da “oni koji planiraju biti na vlasti u Stocu moraju pobijediti legitimno, ne mogu se raditi izborne krađe”.
No Kaplan je za krađu na nekim biračkim mjestima optuživao i prije nego li je počelo glasovanje, kao što je slučaj s biračkim mjestom Hodovo 1. Tu je vikao da “ovo nije ’93” i vikao da je došao spriječiti krađu. Nejasno je i što priča o odzivu birača, kada je jasno da su Hrvati brojniji u Stocu, a da su incidenti bili na biračkim mjestima gdje je omjer birača 5:1 u korist Hrvata, a što je slučaj s biračim mjestom Hodovo 1, pa i Bobanovo…
Iz HDZ-a jasno poručuju da je ovo udar na izborni proces.
“Vođeni demokratskim načelima, a poštivajući Izborni zakon Bosne i Hercegovine i izbornu šutnju koja je trajala do 19.00 sati, HDZ BiH i stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora oštro osuđuju napad na predsjednika Općinskog izbornog povjerenstva Stolac, kao i nasilno ponašanje na biračkim mjestima u općini Stolac”, poručili su.
Stranke HNS-a osuđuju ovaj čin gdje se na brutalan način pokušava primijeniti sila kako bi se promijenila volja građana općine Stolac na demokratski vođenim izborima. “Živimo u vremenu kada se borimo da pokrenemo Bosnu i Hercegovinu na njenom putu k Europskoj uniji, a ovakvi nas pokušaji rušenja svih demokratskih standarda vraćaju unazad”, kazali su.
“Napad na predsjednika Općinskog izbornog povjerenstva, napad je na državnu instituciju, bez obzira o kome se radi. Hrvatska demokratska zajednica BiH i stranke okupljene u Hrvatski narodni sabor traže od mjerodavnih institucija da osobe koje su prouzročile ovakvo ponašanje napadajući predsjednika Općinskog izbornog povjerenstva, a samim time i državu BiH, snose posljedice predviđene zakonom, a sve hrvatske građane u općini Stolac na staloženost i Hrvatski odgovor političkim i demokratskim sredstvima”, zaključili su.
Ozlijeđeni Perić zbrinut je na SKB Mostar.
Glasnogovornica SIP-a Maksida Pirić kazala je da bi SIP, nakon pribavljanja službenih podataka mogla odlučiti o poništenju izbora u Općini Stolac kao i o kaznenim prijavama protiv određenih osoba.
Ostaje za vidjeti kako će se ovaj slučaj dalje odvijati te utvrditi odgovornost za prekid izbornog procesa u Stocu kao i odgovorni za eventualne nepravilnosti tijekom samog izbornog procesa. A kada su u pitanju nepravilnosti, napomenimo da je naš portal ekskluzivno objavio da su dvije osobe bošnjačke nacionalnosti iz Stoca prijavile Kaplana da ih je bez njihova znanja prijavio za glasovanje iz Splita. Na više adresa u Hrvatskoj prijavljeno je više od deset osoba bošnjačke nacionalnosti za glasovanje u Stocu.
(K.S.P/Republikainfo.com)