Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    NEUSPJELA DELOŽACIJA U MOSTARU Obitelj tjeraju iz stana kojeg su platili i kupili

    republikaBy republika23.06.2021Updated:23.06.2021No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Foto: Bljesak.info

    Od 10 sati jutros je u Mostaru na adresi fra Didaka Buntića bila je u tijeku deložacija iz stana obitelji Smoljo. Naime, njihov stan čija je vlasnica Snježana Smoljo, odlukom Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja dodijeljen je Ljiljani Gašić. Nakon višesatne drame u mostarskom naselju Balinovac izostala je deložacija obitelji Smoljo iz Mostara, a djelatnici Ministarstva graditeljstva HNŽ-a, policija i vatrogasci udaljili su se na svoja radna mjesta. Smolje su vlasnici stana 1/1, imaju zk izvadak, kupoprodajni ugovor i svu popratnu dokumentaciju, no ipak ih se deložira iza stana koji je godinama nakon što je kupljen dodijeljen drugoj osobi, javlja Hercegovina.info.

    No, vlasnica stana kaže kako se radi o čistom kriminalu i nasilju.

    “Radi se o činjenici da je nad nekretninom (stanom) u mom vlasništvu, a koja se nalazi u Gradu Mostaru, izvršena gruba povreda vlasničkog prava u činjenici da je izvjesnoj Ljiljani Gašić, dodijeljeno stanarsko pravo 8 godina nakon što smo kupili nekretninu”, ističe.

    “Stanarsko pravo je dodijeljeno aktom Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja HNŽ-a 2007. godine, nakon čega je isti organ 24.03.2021. godine zaključkom o izvršenju naložio iseljenje vlasnika stana (mene), a samim tim i moje majke koja je već 22 godine korisnik predmetnog stana u mom vlasništvu. Privatni posjed i pravo vlasništva ne može ometati niti svojatati niti jedna osoba pa tako ni institucija”, dodaje.

    “Žalba na navedeni zaključak o izvršenju ne odlaže njegovo izvršenje što znači da ovo Ministarstvo želi nasilno izbaciti vlasnika stana iz njegove nekretnine bez sudske odluke. Ovo je najgori mogući vid pravnog nasilja i svojevrsno korištenje instrumenata države od strane ministra Hasandedića u cilju narušavanja naših osnovnih ljudskih prava i sloboda iz prostog razloga što su sudski sporovi još uvijek aktivni pred Vrhovnim sudom Federacije BiH te Županijskim sudom u Mostaru. O ovome je ministar obaviješten te se svjesno oglušio na naš zahtjev za odgodu izvršenja do okončanja sporova pred ova dva suda”, kaže Smoljo.

    “Možda činjenica da su ministar Suad Hasandedić i Ljiljana Gašić bivše radne kolege iz propale firme SOKO utječe na oglušivanje na moje zahtjeve i zahtjeve mog odvjetnika. Komisija Ministarstva nas je već jednom pokušala izbaciti iz stana nasilnim putem te nam je policija, koja je izašla s njima na teren, prijetila i uhićenjem iz prostog razloga što nismo dopustili da nam netko uđe u stan bez naloga suda ili odluke istog”, kaže vlasnica stana.

    “Ovo što se ovdje danas događa je demonstracija sile i moći. Ovo je čisti kriminal koji se radi nama malim običnim ljudima. Mi nemamo moćnike i silnike koji nam mogu čuvati leđa, jer nemamo novca da ih potplatimo, pa nam se događaju stvari kakve se događaju. Taj silnik i moćnik koji je naredio moje istjerivanje iz mog vlasničkog posjeda je ministar Suad Hasandedić. On je taj silnik i moćnik koji potpisuje rješenja, bez obzira što u tom rješenju postoji klauzula koja je protuzakonita. Moj odvjetnik je našao proceduralnu grešku kojom se ruši sve ovo njihovo”, dodaje.

    “Od tog trenutka počinje sila. U mom slučaju vrijedi ona stara; “Sila zakon mijenja”. Kada su vidjeli da više zakonski ne mogu, onda nas pokušavaju nasilno istjerati. Moja borba i borba mojih roditelja traje punih 14 godina. Tata je pošteno kupio ovaj stan i stan je uknjižen. Otac ga je meni 2002. godine darovnim ugovorom poklonio i on je po zakonu uveden u zemljišne knjige, sve po zakonu. Nakon toga kao grom iz vedra neba dolazi tužbe gospođe Gašić u kojem prilaže rješenje o stanarskom pravu koje je dobila 2007 godine, a pojam stanarskog prava od 2001. godine i ne postoji. Kako i zašto je ona to dobila ja ne znam. Zna samo ona i taj netko tko joj je to potpisao”, kaže vlasnica stana.

    “Najviše me boli to što ona za ovih 14 godina nije niti jednim dokumentom dokazala da je njena bivša tvrtka SOKO uplatila iznos za ovaj stan. Moj otac je uplatio gotovo 100 tisuća maraka, možete misliti kolika je njegova vrijednost danas. Toj gospođi se vjeruje na riječ. Gospoda imaju tri stana, djeca im imaju dva stana u Podgorici, a mojoj majci, nepokretnoj starici, je ovo jedini dom”, rekla je vidno uznemirena Snježana Smoljo.

    Zavrzlama

    Iza pravosudne zavrzlame koja je u pozadini slučaja, koji je kažu odvjetnici osobit po brzini izvršenja, očitovalo se i nekoliko ljudskih situacija iz kojih se uči. Policija koju smo zbog dvojice siledžija kamenovali u cijelom procesu se postavila kao smirujući faktor, te nisu pristajali na nasilne postupke kako bi se izvršila deložacija. I dok je djelatnica ministarstva za staricu u stanu poručivala “dolje je hitna i nek prtlja”, i ovo je naš posao, moramo raditi, policijska trojka izdržala je stoički, te između papira izabrala ljudskost, ne ogriješivši se o staricu čiji je muž vlastitim novcima kupio stan iz kojeg je izbacuju.

    Deložaciji su nazočili odvjetnici obaju strana, Darislav Paponja ispred obitelji Smoljo, koji je u više navrata poručivao da su napravljene proceduralne greške, da je stan u vlasništvu obitelji Smoljo, te da u praksi nije zabilježio ovako brzu deložaciju, budući da se ovakvi postupci odvlače godinama, te odvjetnik suprotne strane koji se medijima nije želio obratiti, ali je tražio da se se pristupi izvršenju deložacije.

    Obitelj Smoljo kaže da je ministar Suad Hasandedić prijatelj s gospođom koja potražuje njihov stan, a ministar pred medije nije voljan izaći. Na četvrtom katu, na 40 stupnjeva, između prava i pravde, papira i ljudskosti bile su tek male linije. I ovaj put je zabilježeno tko ih je prešao, a tko nije.

    Obitelj je podnijela kaznenu prijavu protiv ministra.

    “Moja borba i borba mojih roditelja traje punih 14 godina. Tata je pošteno kupio ovaj stan i stan je uknjižen. Otac ga je meni 2002. godine darovnim ugovorom poklonio i on je po zakonu uveden u zemljišne knjige, sve po zakonu. Nakon toga kao grom iz vedra neba dolazi tužbe gospođe Gašić u kojem prilaže rješenje o stanarskom pravu koje je dobila 2007 godine, a pojam stanarskog prava od 2001. godine i ne postoji. Kako i zašto je ona to dobila ja ne znam. Zna samo ona i taj netko tko joj je to potpisao”, kaže ogorčena vlasnica stana.

    Gašić je rješenje o stanarskom pravu dobila osam godina nakon što je kupljen stan gdje je jutros pokušana deložacija.

    (Izvor: Hercegovina.info)

    #mostar deložacija izdvojeno
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    16.07.2026

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    16.07.2026

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.