Nema mira na ulicama Gruzije. Nezadovoljni pripadnici oporbe i brojni građani traže od nove vlade da nastavi proeuropsku politiku, od koje je novi premijer odustao proglasivši moratorij na integraciju Gruzije u EU na četiri godine. U međuvremenu SAD je suspendirao strateško partnerstvo s Gruzijom, a stotine tisuća Gruzijaca nastavljaju prosvjede protiv nove vlasti, tražeći ukidanje moratorija te tvrdeći kako su izbori neregularni. Istodobno podsjetimo da velika većina Gruzijaca podržava članstvo u EU.
Tijekom prosvjeda, a kako izvješćuju gruzijski mediji, uhićeno je namjanje 200 ljudi, a na prosvjednike se upućuje i interventna policija, a prosvjednici se žele ukloniti i vodenim topovima, a mnogi su pretučeni.
State Depratment kaže da je potez gruzijske vlade u suprotnosti s danim obećanjem, a to je težnja prema punoj integraciji u Uniju i NATO. Washington je kritizirao i pretjeranu uporabu policijske sile protiv Gruzijaca, a na to je reagirala i EU, izvješćuju agencije.
Još jedna noć puna nasilja, još jedna noć policijske surovosti nad prosvjednicima koji žele da njihova zemlja krene u Europu, a ne da ostane pod kontrolom Moskve. No trnovit je to put, na kojem stoji policija i novoizabrana vlada koja je odustala od europskog sna. Za razliku od tisuća mladih kojima je to jedini cilj.
Gruzijci traže rješenje političke krize koja je podijelila zemlju. Većina njih, tvrdi kako su nedavni izbori bili namješteni i dirigirani iz Moskve. I da se nepravda mora ispraviti. Makar i na ulici.
Na strani prosvjednika gruzijska je proeuropska predsjednica, no njezin mandat je pri kraju. Uskoro ga treba produljiti novi parlament, a u njemu je većina ona proruska – što znači da je to produljenje mandata vrlo upitno.
Dmitrij Mevedev kao neslužbeni tumač vanjske politike Kremlja poslao je jasnu poruku prosvjednicima.
– U Gruziji je pokušaj neke nove obojene revolucije, nekog oblika narančaste. Dok jedan manji dio viče i divlja ulicama, većina mirno šuti. Ukratko rečeno – naši se susjedi vrlo brzo približavaju ukrajinskom putu prema propasti. Nakraju, to uvijek završi vrlo loše…, istaknuo je Medvedev.
Unatoč otvorenim prijetnjama iz Moskve, gruzijska oporba nastavlja s prosvjedima. Baš kao što policija nastavlja sa svojim brutalnim djelovanjem, jer lolakni izvori tvrde da su gotovo sve bolnice prepune ozlijeđenih prosvjednika.
Premijer Kobakhidze: Podsjećam da je Zurabišvili izgubila izbore
Gruzijski premijer Irakli Kobakhidze reagirao je na izjavu predsjednice Salome Zurabišvili da neće otići s vlasti.
– Gospođi Salome Zurabišvili ostala su još četiri petka i ne može se na to naviknuti. Razumijem njezino emocionalno stanje, ali 29. prosinca morat će napustiti svoju rezidenciju i predati je legitimno izabranom predsjedniku. Podsjećam da je Zurabišvili izgubila izbore, izjavio je gruzijski premijer Kobakhidze.
EU upozorava Gruziju na ‘posljedice’ zbog nasilja
EU mogla bi uvesti sankcije zbog najnovijih događaja u Gruziji, rekla je u nedjelju nova visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku Kaja Kallas.
– Jasno je da upotreba nasilja protiv mirnih prosvjednika nije prihvatljiva i (gruzijska) vlada treba poštivati volju gruzijskog naroda, ali i gruzijski ustav, rekla je Kallas tijekom posjeta Kijevu.
– Kada je riječ o Europskoj uniji, onda to jasno ima posljedice na naš odnos s Gruzijom, rekla je.
Kallas, bivša estonska premijerka, u nedjelju je preuzela dužnost glavnog diplomata EU-a.
Spomenula je sankcije i vizna ograničenja kao moguće korake, ali je rekla da će se o svim posljedicama razgovarati i dogovoriti zajedno sa zemljama članicama EU.
Gruziju su tri noći zaredom potresali masovni prosvjedi i nasilni sukobi između prosvjednika i policije, nakon što je premijer Irakli Kobahidze najavio da će zaustaviti pregovore o članstvu u EU.
Sankcije EU-a mogu se uvesti samo ako se s tim slože sve zemlje EU-a. To je trenutno upitno, ne samo zato što je mađarski premijer Viktor Orban nedavno izrazio potporu Kobakhidzeu.
SAD prekida strateško partnerstvo s Gruzijom
Sjedinjene Države objavile su da prekidaju strateško partnerstvo s Gruzijom zbog vladine odluke da prekine pregovore o pridruživanju Europskoj uniji.
Taj je potez slijedio nakon odluke proruske stranke Gruzijski san da prekine pregovore o pristupanju EU, što je glasnogovornik američkog State Departmenta Matthew Miller nazvao “izdajom gruzijskog ustava” u objavi na platformi X-u.
– Odluka Gruzijskog sna da obustavi proces pristupanja Gruzije EU-u protivna je obećanju gruzijskom narodu sadržanom u njihovu ustavu da će težiti punoj integraciji u Europsku uniju i NATO, stoji u priopćenju američkog State Departmenta.
– Gruzijski narod velikom većinom podržava integraciju s Europom, nastavlja se. Suspendiranjem procesa pristupanja Gruzije EU-u, Gruzijski san odbacio je priliku za bližim vezama s Europom i učinio Gruziju podložnom Kremlju.
SAD je također kritizirao “pretjeranu upotrebu policijske sile protiv Gruzijaca koji žele ostvariti svoje pravo na okupljanje i izražavanje, uključujući slobodu mirnog prosvjeda”.
SAD je opisao postupke Gruzijskog sna kao “antidemokratske” i optužio stranku za podrivanje temeljnih vrijednosti demokracije, vladavine prava i ljudskih prava.
Gruzijska predsjednica: Jedina sam preostala legitimna institucija
Ispred gruzijskog parlamenta u glavnom gruzijskom gradu Tbilisiju sinoć su izbili sukobi između policije i proeuropskih prosvjednika koji su treću večer zaredom prosvjedovali protiv odluke o odgodi rasprave o pristupanju zemlje Europskoj uniji.
Policajci u opremi za razbijanje nereda ispalili su gumene metke, suzavac i koristili vodene topove kako bi rastjerali prosvjednike koji su bacali zapaljiva sredstva, naveo je novinar agencije France Presse (AFP) koji je vidio plamen s prozora zgrade. Prosvjednici su podigli barikade na glavnoj aveniji u Tbilisiju, a odrržani su i u drugim gradovima Gruzije.
Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da su “postupci nekih pojedinaca prisutnih na prosvjedima postali nasilni nedugo nakon njihova početka”. Na svaki prekršaj policija će reagirati primjereno i u skladu sa zakonom, dodalo je.
Dva prethodna prosvjeda, u četvrtak i petak, već su rastjerana vodenim topovima i suzavcem, a policija je uhitila više od stotinu ljudi.
Proeuropska predsjednica zemlje, Salome Zurabišvili, najavila je da neće okončati svoj mandat, koji završava u prosincu, dok se ne organiziraju novi parlamentarni izbori. Gruzijska predsjednica rekla je da parlament nema legitimitet te da “nelegitimni parlament ne može birati novog predsjednika i stoga neće biti inauguracije”.
Zurabišvili je na brifingu za novinare danas rekla da je predsjednička funkcija jedina preostala legitimna institucija u državi.
Dužnosnici prosvjeduju
Vladajuća stranka Gruzijski san, koju se optužuje za autoritarnost i proruske tendencije, osvojila je gotovo 54 posto glasova na izborima u listopadu za koje oporbene stranke tvrde da su bili namješteni. Najnoviji prosvjedi izazvani su odlukom vlade, optužene za prorusko i autoritarno skretanje, da odgodi rasprave o pristupanju ove kavkaske zemlje Europskoj uniji do 2028. godine.Stotine dužnosnika, uključujući one iz ministarstava vanjskih poslova, obrane i obrazovanja, kao i suce, izdali su zajedničke izjave u znak prosvjeda.
Oko 160 gruzijskih diplomata kritiziralo je tu odluku, rekavši da je protuustavna, s obzirom da je ulazak u EU definiran kao cilj u ustavu zemlje, i da je dovela do “međunarodne izolacije” zemlje. Mnogi gruzijski veleposlanici također su podnijeli ostavke u znak prosvjeda. Više od stotinu škola i sveučilišta obustavilo je svoje aktivnosti.
/Desk/