Na dočeku je i vojnik sa zastavom i jedinica Oružanih snaga BiH, kao i 144 mališana u narodnim nošnjama iz cijele BiH, koji su papi predstavili tradiciju bh. naroda. Papa se sa svima od njih rukovao i zaustavio u kraćem razgovoru.
Nakon kraćeg sastanka s članovima Predsjedništva BiH, prisutim u zgradi Predsejdništva obratio se predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i papa Franjo.
Ivanić je naglasio da je vrijeme nerazumijevanja iza nas te da je vrijeme suradnje i razumijevanja ispred nas. Također, Ivanić se zahvalio na posjetu BiH i potpori u izgradnji mira.
“Zahvaljujem članovim Predsjedništva BiH na ugodnom dočeku i srdačnim pozdravnim riječima predsjedatelja Mladena Ivanića. Radostan sam što sam došao u ovaj grad koji je puno propatio u sukobima u prošlom stoljeću, a koji je postao simbolom dijaloga – prešao je iz kulture rata u kulturu susreta i dijaloga”, kazao je papa Franjo u svom obraćanju nazočnima u zgradi predsjedništva BiH.
Naglasio je da Sarajevo kao i BiH ima poseban značaj za Europu i cijeli svijet te da su na tom području stoljećima porisutne zajednice koje ispovijedaju različite vjere i pripadaju različitim kulturama, ponosne na svoju tradiciju.
“Čak i arhitektonska struktura Sarajeva na to ukazuje, uzdižu se sinagoge, crkve i džamije, a grad je s pravom dobio naziv Jeruzalem Europe. Takva uloga uvijek iznova zahtijeva da se grade mostovi kako bi se osigurali učinkoviti i sigurni, civilizirani odnosi. Imamo potrebu za razgovorom, otkrivanjem bogatstava u svima od nas i prijeko je potreban strpljiv dijalog, pun povjerenaja. Velike su rane nedavne prošlosti, a na budućnost se može gledati s novom nadom”, kazao je papa Franjo.
“Došao sam kao hodočasnik mira i dijaloga, poslije povijesnog posjeta Ivana Pavla II i drago mi je vidjeti napredak kojeg moramo zahvaliti Gospodinu, ali je važno da i dalje njegujemo uzajamno poštovanje i povjerenje.
Podrška ovakvom razvoju je temeljni uvjet kao i blizina i suradnja i međunarodne zajednice i svih zemalja EU-a.
BiH je sastavni dio Europe i njezini uspjesi se uklapaju u povijest europskih uspjeha i drama, i velika je opomena da započeti mirovni procesi postanu još čvršći i stabilniji”, naglasio je papa.
Papa Franjo je kazao da u BiH odnosi između Hrvata, Bošnjaka, Srba i Jevreja i drugih vjerskih zajednica i drugih vjerskih zajednica imaju važnost koja seže daleko od BiH te da je to poruka cijelom svijetu da je pluralizam kultura i surdanja moguća.
“Ovo je dokaz da čak i najdublje rane mogu zacijeliti zajedničkim hodom koja pročišćava sjećanje. Danas sam vidio nadu s dječicom koju sam pozdravio na aerodromu, bošnjačka, hrvatska djeca, svi radosni i puni nade. Kladimo se na to”, kazao je papa.
Upravo ovaj dio papinog govora posebno se dojmio i prema simultanoj voditeljici u izravnom prijenosu njegovog obraćanja i glas joj je zadrhtao te je ‘pauzirala’ nekoliko sekundi.
Također, papa se posebno obratio i političarima u BiH.
“Političar su odgovorini na plemenitu zadaću i koji su prvi u služenju svojoj zajednici, radeći na temeljnim slobodama, među kojima istaknuto mjesto ima vjerska sloboda na kojima će se rješavati problemi iz svakodvnevnog života. Da bi se ovo ispunilo, prijeko je potrebna jednakost pred zakonom svih, bez razlike, i tako će se svi bez razlike, osjećati pripadnicima zajednice”, poručio je papa.
“Katolička crkva sudjeluje u projektu materijalne i moralne obnove BiH, dijeleći radosti i brige i želeći dalje neumorno svjedočiti među siromašnima, potaknuti svojim božanskim učiteljem Isusom. Sveta Stolica se raduje postignutim i jamči svoju skrb u dijalogu. Želim da BiH, nakon što su se olujni oblaci konačno udaljili uz doprinos svih, smogne nastaviti prema zajedničkom putu i da nakon studene zime procvjeta proljeće.
S ovim osjećajima molim se za mir i blagostanje za Sarajevo i čitavu BiH. Mir vama”, prve su poruke pape Franje u Sarajevu.
Današnjim dolaskom pape Franje u Sarajevo, piše se još jedan povijesni dan za BiH. Ovo je treći pastoralni pohod poglavara Katoličke crkve našoj zemlji, a prvi pape Franje.
(V.S./republikainfo.com)
(fotografije: Klix.ba)