Narodna Republika Kina je zabranila izvoz predmeta vezanih uz minerale galij, germanij i antimon u SAD, priopćilo je danas kinesko Ministarstvo trgovine, dan nakon najnovije akcije Washingtona protiv kineskog sektora čipova. Ovi metali, prema naovdima kineskog ministarstva, imaju potencijalnu primjenu u vojnoj industriji.
Pekingova direktiva o tzv. dvostrukim upotrebama, koja se odnosi na predmete s vojnim i civilnim uporabama, poziva na zabrinutost u vezi s nacionalnom sigurnošću i stupa na snagu odmah. Također zahtijeva strožu kontrolu krajnje namjene za grafitne predmete koji se šalju u SAD.
“U načelu, izvoz galija, germanija, antimona i supertvrdih materijala u Sjedinjene Države neće biti dopušten”, navodi se u priopćrnju kineskog ministarstva.
Ove mjere dodatno jačaju provedbu postojećih ograničenja za izvoz ključnih minerala koje je Peking počeo uvoditi prošle godine, ali se primjenjuju samo na SAD, što predstavlja najnoviju eskalaciju trgovinskih napetosti između dviju najvećih svjetskih ekonomija, neposredno pred početak mandata izabranog predsjednika Donalda Trumpa.
Međutim, prema podacima kineske carine, ove godine do listopada nije bilo kineskih pošiljki obrađenog ni neobrađenog germanija ili galija u SAD, iako su prošle godine bili četvrto i peto najveće tržište za ove minerale.
Izvoz pao za 97%, cijene porasle za 228%
Galij i germanij koriste se u poluvodičima, dok se germanij također koristi u infracrvenoj tehnologiji, optičkim vlaknima i solarnim ćelijama. Slično tome, ukupne kineske pošiljke antimonijskih proizvoda u listopadu pale su za 97% u odnosu na rujan nakon što je Pekingova mjera za ograničavanje izvoza stupila na snagu.
Kina je prošle godine činila 48% globalno iskopanog antimona, koji se koristi u streljivu, infracrvenim raketama, nuklearnim oružjima, naočalama za noćni vid, kao i u baterijama i fotonaponskoj opremi.
Ove godine Kina je činila 59.2% rafinirane proizvodnje germanija i 98.8% rafinirane proizvodnje galija, prema podacima konzultantske tvrtke Project Blue. “Ovaj potez predstavlja značajnu eskalaciju napetosti u lancima opskrbe, gdje je pristup sirovinama već ograničen na Zapadu”, rekao je suosnivač Project Bluea Jack Bedder.
Cijene antimonskog trioksida u Rotterdamu porasle su za 228% od početka godine, dosegnuvši 39.000 dolara po metričkoj toni 28. studenog, pokazuju podaci pružatelja informacija Argus.
“Svi će kopati po svom dvorištu kako bi našli antimon. Mnoge zemlje pokušat će pronaći nalazišta antimona”, rekao je trgovac metala u Europi koji nije želio biti imenovan.
SAD ograničio izvoz prema 140 tvrtki
Najava Kine dolazi nakon što je SAD jučer pokrenuo svoju treću akciju u tri godine protiv kineske industrije poluvodiča, ograničivši izvoz prema 140 tvrtki, uključujući proizvođača čipovske opreme Naura Technology Group.
Podsjetimo kako je Donald Trump, čiji je prvi mandat u Bijeloj kući obilježen žestokim trgovinskim ratom s Kinom, izjavio je da će uvesti 10% carine na kineske proizvode i prijetio uvođenjem 60% carina na kineske uvoze tijekom svoje predsjedničke kampanje.
Vlada SAD-a objavila je jučer (2. 12.2024.) da će 140 kineskih kompanija, uključujući Northern Huachuang, Tuojing Technology, Xinkailai, Zhilu Capital, Wingtech Technology itd., biti uključeno u popis sankcioniranih entiteta od strane SAD-a, uključujući neke tvrtke iz Tajvana, uključujući i Južnu Koreju, prodaju poluvodičku opremu, napredne čipove, memoriju visoke propusnosti (HBM) i druge proizvode tim kineskim tvrtkama koje su uključene u “crnu listu”.
Kineske tvrtke koje se suočavaju s novom zabranom uključuju više od 20 poluvodičkih tvrtki, 2 investicijske tvrtke i više od 100 proizvođača opreme za proizvodnju čipova.
Kao odgovor na novi val zabrana čipova u SAD-u, kinesko Ministarstvo trgovine kritiziralo je SAD zbog toga što “govore jedno, a rade drugo, zlorabe mjere kontrole izvoza i sudjeluju u jednostranom maltretiranju”.
Kinesko ministarstvo trgovine naglasilo je da je industrija poluvodiča visoko globalizirana, a zlouporaba kontrolnih mjera od strane Sjedinjenih Država ozbiljno je spriječila normalnu gospodarsku i trgovinsku razmjenu među zemljama, potkopala tržišna pravila i međunarodni gospodarski i trgovinski poredak te zaprijetila stabilnosti globalnog globalna industrija poluvodiča, uključujući američke tvrtke, bit će ozbiljno pogođena, “Kina će poduzeti potrebne mjere da odlučno zaštiti svoja legitimna prava i interese.”
Američka ministrica trgovine Gina Raimondo rekla je da je ovo najjača kontrolna mjera u povijesti Sjedinjenih Država i da ima za cilj smanjiti sposobnost Kine da proizvodi napredne čipove i koristi ih u vojnom polju.
Najnovija zabrana objavljena u ponedjeljak treći je val kontrolnih mjera koje su Sjedinjene Države uvele Kini u posljednje tri godine, nadajući se da će nadoknaditi nedostatke prethodne zabrane.
/Desk/