Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa predstavila je Ukrajini “poboljšani” nacrt sporazuma o mineralima nakon što je predsjednik Volodimir Zelenski odbio početni prijedlog, izviješćuju ukrajinski mediji, pozivajući se na izvore upoznate s tim pitanjem.
“Ovo su pregovori. A u pregovorima, vi pregovarate. Ukrajina želi pregovarati o mineralima, pa razgovaramo o tome”, citiran je dužnosnik Bijele kuće.
Nakon sastanka s Keithom Kelloggom, Trumpovim posebnim izaslanikom za Ukrajinu, Zelensky je signalizirao otvorenost Kijeva za “snažan, koristan sporazum” sa SAD-om o ulaganjima i sigurnosti.
Prema Zelenskom , Ukrajina je spremna za snažan, koristan sporazum sa SAD-om u pogledu ulaganja i sigurnosti. “Predložili smo najbrži i najkonstruktivniji način za postizanje rezultata”, rekao je.
Trump naplaćuje Bidenove zasluge
Ovo bi moglo značiti da je Zelenski “stao na loptu” kada je riječ o verbalnom ratu s Trumpom, ali i kako mu ipak nije u potpunosti udovoljio zahtjevu. Ma koliko to sada zvučalo nevjerojatno, Zelenski u ovoj utakmici s Trumpom ima 1:0, barem kada je riječ o “cjenkanju” s Trumpom oko plemenitih metala i minerala, što svjedoči i “poboljšani” nacrt ugovora čime će Trump, zapravo, naplatiti pomoć Ukrajini koju je slala administracija njegovog prethodnika Joea Bidena.
Prema pisanju medija, nekoliko suradnika Zelenskog poticalo ga je da potpiše ažurirani sporazum kako bi se izbjegle daljnje napetosti s Trumpom i omogućilo predsjedniku da opravda nastavak američke potpore Ukrajini.
Revidirani nacrt navodno je “značajno poboljšan” kako bi bio usklađen s ukrajinskim zakonom.
Trump je ranije sugerirao da bi nove pošiljke pomoći mogle ovisiti o trgovinskim sporazumima koje SAD sklopi s Ukrajinom. Trump je 3. veljače rekao da Kijevu želi pružiti oružje i pomoć u zamjenu za “rijetke zemlje i druge stvari”.
Izvorni američki prijedlog navodno je tražio 50% udjela u prirodnim resursima Ukrajine, uključujući kritične minerale, naftu i plin, kao i udjele u lukama i drugoj ključnoj infrastrukturi kroz zajednički investicijski fond.
Američki ministar financija Scott Bessent predao je početni nacrt Zelenskom tijekom njegova posjeta Kijevu prošlog tjedna. Ukrajinski čelnik rekao je kako Kijev nije spreman potpisati dokument jer ne uključuje nikakva sigurnosna jamstva, kao i da “nije spreman prodati zemlju”.
Prijedlog dolazi usred rastućih napetosti između Kijeva i Washingtona, budući da je Trump posljednjih dana iznio više lažnih tvrdnji o Ukrajini, uključujući nazivanje Zelenskog ” diktatorom ” i optuživanje za odbijanje održavanja izbora preispitujući njegovu predsjedničku legitimnost, a što je na fonu teza koje ističe Kremlj.
Ukrajinski mediji podsjećaju kako Trumpove primjedbe zanemaruju činjenicu da ukrajinski ustav zabranjuje izbore tijekom ratnog stanja, koje je na snazi otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju punog opsega 2022. godine.
Ukrajinski dužnosnik rekao je za Kyiv Independent da je Washington prvobitno nastojao uvjetovati ukrajinsko potpisivanje memoranduma sastankom Zelenskog s američkim potpredsjednikom JD Vanceom na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji 14. veljače.
Vance je također kritizirao Zelenskog 19. veljače, nazvavši njegove javne izjave o Trumpu “kontraproduktivnima” nakon što je ukrajinski predsjednik odbacio Trumpovu tvrdnju da mu je podrška u Ukrajini pala na 4%, označivši to ruskom dezinformacijom, točnije, kazavši kako “uz svo dužno poštovanje predsjednik trum živi u svijetu ruskih dezinformacija”. Nakon ove izjave uslijedila je Trumpova optužba kako je ukrajinski predsjednik diktator, da mu je potpora tek 4% te kako bi “mu bilo bolje da održi izbore inače bi mogao izgubiti zemlju”.
Međutim, anketa Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju (KIIS) 19. veljače pokazala je da 57% Ukrajinaca vjeruje Zelenskom, što je povećanje od pet posto od prosinca.
Dok administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa priprema pregovore sa svojim ruskim kolegama, Ukrajinci se boje da će biti isključeni iz pregovora – i odsječeni od buduće američke potpore, uključujući oružje.
Unatoč tome što Ukrajina jako puno ulaže u vlastitu proizvodnju oružja, izgledi za samoodrživost ukrajinske vojne snage nisu sjajni. Pametne frontalne improvizacije u bespilotnim letjelicama i elektroničkom ratovanju tek trebaju nadvladati rusku ratnu proizvodnju tenkova, minobacača, projektila i mina. Ruske bespilotne letjelice, štoviše, nisu ni upola dobre kao ruske.
Kad je riječ o oklopu, Ukrajina često ostaje na obnovi starih sovjetskih vozila. Ukrajinska vojska i dalje treba tražiti od Zapada stalan dotok projektila dugog dometa i preciznu protuzračnu obranu.
Ukrajina ima “vrlo male šanse za preživljavanje bez američkog oružja”, rekao je predsjednik Volodymyr Zelensky za NBC News 15. veljače.
/Desk/