Nakon višednevnih prosvjeda iz Ministarstva okoliša i turizma Hrvatske izvijestili kako nisu ispoštovani propisi te da nema potrebnih dozvola. Upravo onih na koje su skrenuli pozornost prosvjednici.
“Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije provelo je sve aktivnosti iz svoje nadležnosti te utvrdilo kako u postupku ishođenja dozvola nisu u cijelosti poštovani propisi koji su bili na snazi, a koji se odnose ocjenu prihvatljivosti zahvata na ekološku mrežu i ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš”, rečeno je za N1 iz ministarstva zaštite okoliša i turizma Hrvatske.
“Ministarstvo je informacije i potrebnu dokumentaciju dostavilo svim tijelima relevantnim za ovaj predmet, među ostalima i Državnom inspektoratu Republike Hrvatske koji provodi inspekcijski nadzor”, dodali su.
Protiv izgradnje hidroelektrane prosvjedovali su i žitelji iz BIH i žitelji iz Hrvatske, a što su pratili brojni mediji.
U mjestu Donja Suvaja u općini Gračac, danima traju prosvjedi mještana zbog početka izgradnje mini hidrocentrale na rijeci Uni, koja svega četiri kilometra dalje ulazi u BiH, gdje je većim tokom svrstana u kategoriju Nacionalnog parka. Lokalnim mještanima, koji su na početku bili sami, pridružili su se u međuvremenu stanovnici šireg područja, uključujući i stanovnike BiH koji poručuju da će, po svaku cijenu, stati u zaštitu ovog jedinstvenog spomenika prirode, piše Deutsche Welle.
Aktivisti su inzistirali da se radovi potpuno obustave odlukama inspektorata ali i resornog ministarstva, odakle još nema nikakvih informacija o ovom slučaju. Ranije su tek priopćili da je građevinska dozvola izdana 2016. godine kada Hrvatska nije bila članica EU, što znači da tada nije bila potrebna Ocjena prihvatljivosti zahvata u Ekološkoj mreži. Za tu ocjenu, potrebna je Studija utjecaja na životni okoliš koju danas, po svemu sudeći, ne bi mogli dobiti zbog potpune devastacije terena i ekocida, koji bi u tom slučaju nastao.
Zbog pokušaja uništavanja ovog jedinstvenog spomenika prirode, prosvjedima se pridružio i glazbenik Darko Rundek, koji je proteklog vikenda sa svojim bendom održao i koncert na Vrelu Une, kako bi skrenuo pažnju vlastima na devastaciju ove prirodne ljepote. Rundek je postao jedan od simbola za spas Une, a antifašistička „Aj, Karmela”, sada se pjeva sa nešto drugačijim stihovima u Donjoj Suvaji.
„Mi smo protiv ulagača i njihovih pomagača, aj, aj Una!”, sada je već himna koju okupljeni na prosvjedima pjevaju svakog dana.
„Poruka s vrela Une. Molim vas da spasite rijeku Unu prije nego bude prekasno. Ova jedinstvena i prekrasna rijeka je ugrožena iako je pod zaštitom. Kod njenog izvora u Hrvatskoj počela je prije dva tjedna izgradnja brane i svaki dan radova nanosi nepopravljivu štetu rijeci i njenom eko-sustavu“, uputio je Rundek, poruku hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću.
„Problem gradnje mini-hidroelektrane na Uni otvorio je brojna pitanja, a jedno od njih je vezano uz sustavno izvlačenje energije iz prirode, od čega lokalna zajednica nema ništa, korist izvlače samo investitori”, rekao je Rundek, napominjući da neće odustati od prosvjeda dok cijeli slučaj ne bude završen, piše DW.
DW se poziva na medije u Hrvatskoj te podsjeća kako su prenijeli informaciju kako je ta tvrtka, koja gradi hidroelektranu, registrirana na adresi jedne privatne kuće u okolini Vrela Une, čiji vlasnik živi u Novom Sadu, a koji je o svemu doznao iz medija
Kako se čini prosvjednici su bili u pravu jer tvrtka-investitor nije imala potrebne dozvole, a kako je to potvrdilo i nadležno ministarstvo.
/Desk/