Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Najduži trend pada tečaja dolara u zadnjih 10 godina

    republikaBy republika16.08.2020Updated:16.08.2020No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Tečaj dolara na svjetskim deviznim tržištima spustio se i protekloga tjedna prema najvažnijim svjetskim valutama, već osmog zaredom, što je najduže razdoblje njegova pada u zadnjem desetljeću, a posljedica je mnogo lošijih izgleda za oporavak američkog gospodarstva u odnosu na ostale najvažnije svjetske ekonomije.

    Dolarov indeks DXY, koji pokazuje kretanje tečaja američke valute prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, protekloga tjedna oslabio je 0,3 posto, na 93.124 boda.

    Time je zabilježio pad osmi tjedan zaredom, što je najdulje razdoblje pada tečaja američke valute još od lipnja 2010. godine, jer investitori nastavljaju povlačiti kapitala iz dolara i kupovati valute onih gospodarstava koja se u ovom trenutku bolje nose s pandemijskom krizom od SAD-a.

    Taj indeks potonuo je u ožujku s najviše razine u tri godine za čak 9 posto, a samo u srpnju bio je na gubitku 4 posto.

    “Činjenica je da koronavirus u SAD-u predstavlja najgoru epidemiju u odnosu na bilo koju usporedivu ekonomiju, a to je zbog nedostatka upravljanja krizom od strane američkih vlasti. Izbijanje epidemije kreiralo je znatno lošije izglede za američku ekonomiju u odnosu na ostale najveće ekonomije”, smatra Ranko Berich, čelnik analitičara u Monex Europe.

    I kašnjenje dogovora o novom paketu fiskalnih poticaja američkom gospodarstvu, vrijednom između 1.000 i 1.500 milijardi dolara, šteti izgledima dolara, ističu analitičari. Nade u postizanje dogovora sve više blijede jer na rasporedu nema novih pregovora između Bijele kuće i demokrata u Kongresu.

    “Dolaru trebaju pozitivne vijesti o poticajima kako bi ojačao, no ja sam siguran da ćemo doći do toga jer ti političari ne mogu doći pred svoje glasače praznih ruku. Jednom kad se to dogodi, dobitci dolara prema jenu mogli bi biti katalizator za jačanje dolara i prema ostalim valutama”, kaže Masafumi Yamamoto, valutnih strateg u Mizuho Securitiesu.

    Tečaj dolara ojačao je prema jenu protekloga tjedna za 0,65 posto, na 106,59 jena, što je njegov najveći tjedni rast u zadnja dva mjeseca.

    Istodobno, tečaj eura porastao je 0,48 posto prema dolaru, završivši tjedan na 1,184 dolara, čime je ubilježio dobitke prema američkoj valuti osmi tjedan zaredom.

    (Izvor: HiNA)

    #dolar Ekonomija tečaj
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Bogatija država, siromašniji građani: Dolazi li s umjetnom inteligencijom era rasta bez zapošljavanja?

    31.05.2026

    EU kaznila Temu s 200 milijuna eura

    28.05.2026

    Vrtoglavi rast cijena u BiH: Je li kupnja stana postala nemoguća misija?

    25.05.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.