Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reis Kavazović čestitao papi Lavu XIV. – “U ovim izazovnim vremenima važno imati hrabre lidere koji će graditi dijalog i mostove
    • Deset stranaka potpisalo koaliciju protiv Dodika – čeka se Čović, a on ima uvjet
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Nacional o ‘najtežoj’ hrvatskoj aferi: Tvrtke još triju obitelji oštetile Inu na trgovini plinom, spominju se i tvrtke iz BiH

    republikaBy republika18.09.2022No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Hrvatski tjednik Nacional otkriva rezultate interne istrage u ini pokrenute nakon što je Uskok uhitio njihova bivšeg direktora Damira Škugora pa se sada razotkriva da nisu samo tvrtke Plinara istočne Slavonije i OMS Upravljanje imale sporne privilegirane fleksibilne uvjete za kupoprodaju plina od Ine

    Pet stotina ugovora, dvadesetak spornih i tri dodatne obitelji čije su tvrtke na lukrativnim plinskim aranžmanima Inu oštetile u razmjerima koji se tek počinju nazirati. To je eksplozivni sukus interne istrage u Ini, čije rezultate predstavnici te kompanije planiraju poslati Uskoku u kontekstu potpunog i dubinskog sagledavanja konteksta plinske mega afere.

    Uskok bi na temelju tih dokumenata trebao dodatno istražiti jesu li i ti ugovori imali identičnu namjenu kao i oni koje je protagonist te afere Damir Škugor u ime Ine potpisivao s tvrtkama OMS Upravljanje i Plinara istočne Slavonije, odnosno je li bilo još slučajeva naknadne preprodaje Inina plina i je li i u tim slučajevima dio ekstraprofita vraćan prema Škugoru. Zato će hrvatska javnost s velikim zanimanjem iščekivati rezultate te istrage Uskoka.

    Izvori bliski Ini Nacionalu su koncem proteklog vikenda otkrili da je plinska mega afera u Ini bila osmišljena minucioznije nego što je to na prvi pogled izgledalo te da su znatno veći razmjeri afere u čijem su središtu dosad bili Damir Škugor, direktor Sektora za trgovinu prirodnim plinom u Ini, Josip Šurjak i Goran Husić, njegovi partneri u kriminalu koji su samo u tom kraku oštetili Inu za milijardu kuna.

    U Ini su tako rekonstruirali da nisu samo tvrtke Plinara istočne Slavonije i OMS imale sporne privilegirane fleksibilne uvjete za kupoprodaju plina od Ine, koji su im omogućavali da izbjegnu obavezu otkupa kompletne količine plina ako od vremena potpisa do trenutka povlačenja plina njegova cijena padne. Takvih je ugovora, navode isti izvori, bilo najmanje dvadeset.

    A privilegiju da ih potpišu imale su tvrtke povezane s većinskim vlasnicima Kraša braćom Pivac, zatim tvrtke povezane s jednim od bogatijih hrvatskih poduzetnika, nedavno od teške bolesti preminulog Mirka Grbešića, koji je vlasnički kontrolirao više tvrtki uključujući Mepas, Kandit, Koestlin, Marasku, Saponiju, Brodomerkur i druge, te tvrtke povezane s braćom Mladenom, Nedjeljkom i Stipom Mihalj, osnivačima tvrtke Cautio i više drugih tvrtki. Među ostalim, oni opskrbljuju mlijekom proizvođača poznatih topljenih sireva Zdenka.

    Izvor blizak Ini koji je Nacionalu otkrio te detalje o svemu kaže sljedeće:

    ‘’Oni su imali gotovo identične povlaštene uvjete za kupovinu kao i Šurjak i Husić. Što znači da mogu odustati od kupnje većine ugovorenih količina ako cijena padne. Moguće je da je Škugor sve to omogućio samo kako bi prikrio tragove svojoj ekipi. A mogući su i drugi scenariji. U svakom od njih Ina je oštećena. Drugo je pitanje je li i u tim drugim situacijama bilo sličnih kick-back aktivnosti kao i u prvom kraku afere. Odnosno je li dio ekstraprofita vraćan prema Škugoru ili s njime povezanim osobama.’’

    Privilegiju da potpišu ugovore s Inom imale su tvrtke povezane s većinskim vlasnicima Kraša braćom Pivac, s nedavno preminulim Mirkom Grbešićem iz Saponije i s braćom Mihalj iz tvrtke Cautio

    Isti Nacionalov izvor kaže da je velika razlika između ugovora o nabavi plina koje je tvrtka Kraš imala prije i nakon što su je vlasnički pod svoju kontrolu stavila braća Pivac. U spomenutih dvadesetak spornih ugovora svaka je tvrtka zasebno potpisivala svoj ugovor. Tek se analizira tko je i na koji način na štetu Ine ponajviše profitirao.

    Kako bilo, u Ini smatraju da su i u tim situacijama praktički oštećeni na isti način. Drugo je pitanje tko je sve u tom lancu profitirao. Izvor blizak Ini navodi da će u Ini tvrditi da je Škugor samoinicijativno mijenjao sporne klauzule ugovora, jer misle da drugačije neće moći podnositi odštetne zahtjeve, jednom kad se pravomoćno definira kaznena odgovornost protagonista ove afere.

    Izvor blizak Ini navodi i to da je nedvojbeno da su tvrtke povezane s trima spomenutim obiteljima profitirale od takvog statusa u Ini. Zasad u Ini nisu rekonstruirali je li bilo dodatne preprodaje plina kupljenog na tako privilegirani način. Drugim riječima, niže cijene plina nabavljenog od Ine mogle su pridonijeti konkurentnosti spomenutih kompanija, ali na štetu profitabilnosti Ine.

    Upravo tu se krije ključna šteta koju je omogućila aktualna HDZ-ova vlada, do čijih vrhova vode kraci ove afere. Što zbog nezainteresiranosti, što možda zbog nekih drugih mračnijih razloga, aktualna vlada počela je pokazivati interes za sudbinu plina proizvedenog u Ini tek nakon milijarde kuna pretrpljene štete.

    To se moglo izbjeći da je Plenkovićeva administracija aktivnije pristupala energetskoj politici, da je pokazivala suvisliji interes za hrvatske energetske interese te da je u oba svoja mandata bila manje snishodljiva prema mađarskom MOL-u koji godinama u Hrvatskoj funkcionira kao grabežna grupacija koja pomaže kreirati mađarsku energetsku politiku.

    Ključno je pitanje zašto taj interes nije bio iskazan ranije i zašto Plenković koncilijantno uhljebljuje protagoniste dokazano štetne energetske politike koju su po svemu sudeći u njegovo ime provodili pojedini njegovi ministri, prvenstveno u tom segmentu predvođeni Tomislavom Ćorićem, piše Nacional.

    /Desk/

     

    braća pivac damir škugor INA izdvojeno mirko grbesic nacional plin
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Deset stranaka potpisalo koaliciju protiv Dodika – čeka se Čović, a on ima uvjet

    10.05.2025

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    09.05.2025

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    09.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reis Kavazović čestitao papi Lavu XIV. – “U ovim izazovnim vremenima važno imati hrabre lidere koji će graditi dijalog i mostove

    Deset stranaka potpisalo koaliciju protiv Dodika – čeka se Čović, a on ima uvjet

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.