Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dva autobusa Vučićevih pristaša iz Srbije doputovali u Tivat – namjeravali inscenirati podršku Crnogoraca – odmah su deportirani, Dodik na strani Srbije
    • Plenković nazvao “bijednim” Milanovićev i stav ljevice da dijaspora ne treba glasati na izborima u Hrvatskoj: “Zar Hrvati iz BiH, naša braća nisu bitni, ima ih više od milijun u Hrvatskoj?”
    • Rubio: Podržavamo kandidata iz Italije za novog visokog predstavnika u BiH, ne želimo podjele, secesiju ili bilo kakav konflikt”
    • U Otvorenom rasprava o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH – SDA-ovac Zahiragić ne želi raspravu o trećem entitetu: Ne prijetite nam Herceg-Bosnom
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Na Minhenskom skupu svjetski poznati ruski disidenti

    republikaBy republika19.02.2023No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Značajan medijski interes na minhenskoj sigurnosnoj konferenciji dobio je i okrugli stol posvećen “budućnosti demokracije” u Rusiji. Nimalo čudno jer sudionici su bili poznati ruski disidenti, koji su izbjegli u egzil jer su protivnici Vladimira Putina.

    A to su bivši oligarh Mihail Hodorkovski, koji je deset godina proveo u zatvoru, Jana Nemcova, kćer ubijenog ruskog oporbenog lidera Borisa Nemcova, i povjesničarka Irina Ščerbakova, suosnivačica nevladine organizacije Memorial, dobitnice Nobelove nagrade za mir prošle godine, kao i Gari Kasparov, nekadašnji svjetski prvak i jedan od najvećih šahista svih vremena.

    Svi oni podržavaju Ukrajinu i obranu suvereniteta, a zapadnjacima su objašnjavali kako Putin testira njihove nerve, kada spominje mogućnost nuklearnog rata, piše Jutarnji list.

    Gari Kasparov je uvjeren da je ukrajinska pobjeda u ratu preduvjet za demokratsku tranziciju u Rusiji, a zatim je dodatno pojasnio da oslobođenje Rusije od Putinovog fašizma ide preko Ukrajine. “Rusi žive u balonu koji se ne može rasprsnuti sve dok vojnim porazom ne propadne ideja o novom carstvu”, rekao je Kasparov i pozvao zapadne zemlje da nastave pomagati Ukrajini. Uz zaključak: “Nijedan trošak za to nije previsok.”

    Slično je govorio Mihail Hodorovski, koji je na pitanje može li se Putin održati na vlasti, odgovorio da je jedini način na koji ruski čelnik može opstati, taj da Zapad izgubi živce, uključi se u preuranjene pregovore i gurne Ukrajinu u sumnjive dogovore s Putinom.

    Ali čak i ako bi nekim čudom Zelenski pristao na dogovor, Putin bi se pregrupirao, mobilizirao nove vojnike, obnovio arsenal i potrošeno streljivo. Ruski čelnik bi zatim optužio Ukrajince da se ne drže sporazuma, i da predstavljaju prijetnju Rusima na okupiranim teritorijima. “Putin neće imati apsolutno nikakvog izbora. Morat će započeti novi rat. Samo što će sada njegove oči biti usmjerene na zemlje NATO-a, uglavnom na Baltik”, upozorava Hodorkovski, prenosi Jutarnji.

     

    /Desk/

    gari kasparov izdvojeno minhenska sigurnosna konferencija Rusija Ukrajina Vladimir Putin
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Rubio: Podržavamo kandidata iz Italije za novog visokog predstavnika u BiH, ne želimo podjele, secesiju ili bilo kakav konflikt”

    04.06.2026

    U Otvorenom rasprava o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH – SDA-ovac Zahiragić ne želi raspravu o trećem entitetu: Ne prijetite nam Herceg-Bosnom

    04.06.2026

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    03.06.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dva autobusa Vučićevih pristaša iz Srbije doputovali u Tivat – namjeravali inscenirati podršku Crnogoraca – odmah su deportirani, Dodik na strani Srbije

    Plenković nazvao “bijednim” Milanovićev i stav ljevice da dijaspora ne treba glasati na izborima u Hrvatskoj: “Zar Hrvati iz BiH, naša braća nisu bitni, ima ih više od milijun u Hrvatskoj?”

    Rubio: Podržavamo kandidata iz Italije za novog visokog predstavnika u BiH, ne želimo podjele, secesiju ili bilo kakav konflikt”

    U Otvorenom rasprava o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH – SDA-ovac Zahiragić ne želi raspravu o trećem entitetu: Ne prijetite nam Herceg-Bosnom

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.