Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Turisti na Mikonosu šokirani astronomskim cijenama: Pivo 100 eura, čaša cole 35, aperol 58 eura
    • Kritike iz EK – Zbog antisemitskih izjava bh dužnosnika i prijetnji na društvenim mrežama, otkazana konferecija europskih rabina u Sarajevu
    • Prekinuto ročište u drugostupnjskom postupku protiv Dodika
    • Tragedija: U Indiji se srušio zrakoplov s 232 putnika i 10 članova posade
    • Dodik za RTS: “Granična policija ne može me uhititi – mi smo država; Schmidt privržen nacizmu; Umjesto Hrvata govori o trećem entitetu jer oni ne smiju”
    • Miličević nakon puštanja na slobodu: “Ovo je politički montiran proces”
    • Oštrija regulacija cijena goriva u Sloveniji: Petrol najavljuje zatvaranje benzinskih postaja
    • Samo trend ili stvarna potreba? Odgovor na pitanje trebamo li svi svakodnevno piti elektrolite
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Muslimani danas slave najradosniji blagdan – Ramazanski bajram

    republikaBy republika24.05.2020Updated:24.05.2020No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Klanjanjem bajram-namaza dieljm Bosne i Hercegovine nastupio je Ramazanski bajram, jedan od najradosnijih blagdana kod muslimana kojim se obilježava kraj posta i mubarek mjeseca ramazana. Središnji bajram-namaz klanjan je u sarajevskoj Begovoj džamiji.

    Bajram-namaz je klanjan u Sarajevu u 5:52 sati te uz male vremenske razlike i u ostalim gradovima u BiH. Ipak, središnja bajramska svečanost u Gazi Husrev-begovoj džamiji na Baščaršiji ove godine je obilježena uz posebne mjere zbog pandemije koronavirusa. Muslimani diljem svijeta navikli su obilježavati Ramazanski bajram okupljanjem u džamijama, što ove godine u mnogim zemljama nije moguće, javlja Klix.ba.

    Dok su tijekom ramazana mnoge džamije bile zatvorene, vjernici su molitve obavljali u svojim kućama. Džamije u našoj zemlji odnedavno su počele otvarati svoja vrata vjernicima, ali uz mnoštvo pravila koja podrazumijevaju fizičku distancu, uzimanje abdesta kod kuće, nošenje vlastite serdžade (prostirke na kojoj klanjaju).

    Tako je bilo i jutros u džamijama širom BiH. Prema instrukcijama reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina ef. Kavazovića, bajram-namaz klanjan je uz poštivanje svih mjera samozaštite. U džamijama koje su bile popunjene, vjernici su bajramsku molitvu obavili u prostoru oko džamija.

    Kako je ovog Ramazanskog bajrama sve drugačije svjedočili su i prizori ispred džamija nakon klanjanja bajram-namaza. Tradicionalno zadržavanje i čestitanje ispred džamija nije izgledalo kao ranijih godina. Iako se pojedinci nisu mogli suzdržati od rukovanja i zagrljaja, ipak su drugi vodili računa o održavanju fizičke distance.

    /Republikainfo.com/

    bajram BiH džamija muslimani
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Kritike iz EK – Zbog antisemitskih izjava bh dužnosnika i prijetnji na društvenim mrežama, otkazana konferecija europskih rabina u Sarajevu

    12.06.2025

    Prekinuto ročište u drugostupnjskom postupku protiv Dodika

    12.06.2025

    Vijeće Europe ponovno upozorava Sloveniju jer ne priznaje hrvatski jezik

    11.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Turisti na Mikonosu šokirani astronomskim cijenama: Pivo 100 eura, čaša cole 35, aperol 58 eura

    Kritike iz EK – Zbog antisemitskih izjava bh dužnosnika i prijetnji na društvenim mrežama, otkazana konferecija europskih rabina u Sarajevu

    Prekinuto ročište u drugostupnjskom postupku protiv Dodika

    Tragedija: U Indiji se srušio zrakoplov s 232 putnika i 10 članova posade

    Dodik za RTS: “Granična policija ne može me uhititi – mi smo država; Schmidt privržen nacizmu; Umjesto Hrvata govori o trećem entitetu jer oni ne smiju”

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.