Tehnološki milijarder Elon Musk rekao je da njegova tvrtka SpaceX više ne može nuditi svoje satelitske usluge Ukrajini osim ako američka vojska ne uloži desetke milijuna dolara mjesečno, javlja CNN.
SpaceX je poslao pismo Pentagonu, sjedištu Ministarstva obrane Sjedinjenih Država, tražeći da preuzme financiranje ukrajinske vlade i vojne upotrebe Starlinka.
SpaceX tvrdi da bi to koštalo više od 120 milijuna dolara do kraja godine i moglo bi stajati blizu 400 milijuna dolara sljedećih 12 mjeseci.
“Nismo u poziciji dalje donirati terminale Ukrajini ili financirati postojeće terminale na neodređeno vrijeme”, napisao je u pismu SpaceX-ov direktor državne prodaje.
Podsjetimo da je milijarder Musk nedavno izazvao vrlo oštru reakciju Ukrajinaca, ali i podršku od Rusa, nakon što je putem Twittera, gdje ga prati više od 100 milijuna ljudi, predložio “mirovni plan” u četiri točke.
Milijarder Elon Musk izazvao je kritike na svoj račun zbog ‘mirovnog plana’ koji je predložio za Ukrajinu plasirajući ga putem društvene mreže Twitter gdje ga prati više od 100 milijuna ljudi.
Ukraine-Russia Peace:
– Redo elections of annexed regions under UN supervision. Russia leaves if that is will of the people.
– Crimea formally part of Russia, as it has been since 1783 (until Khrushchev’s mistake).
– Water supply to Crimea assured.
– Ukraine remains neutral.
— Elon Musk (@elonmusk) October 3, 2022
Da se “nešto promijenilo u njegovoj glavi, govori i njegov “plan” se sastoji od četiri točke:
1. Prvo, ponoviti izbore anektiranih regija pod nadzorom Ujedinjenih nacija. Rusija odlazi ako je to volja naroda;
2. Drugo, Krim postaje formalno dio Rusije, kao što je bio od 1783. (do Hruščove pogreške);
3. Treće, vodoopskrba Krima se osigurava;
4. Četvrto, Ukrajina ostaje neutralna.
O njegovoj ‘anketi’, koju je objavio 3. listopada o miru između Ukrajine i Rusije izjasnilo se gotovo tri milijuna ljudi. Glasali su sa 40,9 posto ‘ZA’ i 59,1 posto ‘NE’.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij kao odgovor na Muskovu inicijativu objavio je vlastitu anketu na Twitteru gdje je pitao da li se korisnicima ove društvene mreže više sviđa bogataš Musk koji podržava Ukrajinu ili onaj koji podržava Rusiju.
Which @elonmusk do you like more?
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 3, 2022
Na pitanje Zelenskog odgovorilo je gotovo 2,5 milijuna ljudi do srijede 5. listopada, od kojih se 78,8 posto izjasnilo da im se više dopada milijarder Musk koji podržava Ukrajinu, dok je 21,2 posto glasalo za onog koji podržava Rusiju.
Musk je Zelenskom odgovorio da i dalje “jako” podržava Ukrajinu, ali je rekao da je “uvjeren da će masovna eskalacija rata nanijeti veliku štetu Ukrajini, a možda i svijetu”.
Milijarder je napisao u drugom tweetu da će Rusija “ići na punu ratnu mobilizaciju ako Krim bude u opasnosti” i da će “smrti na obje strane biti razarajuće”, napominjući da Rusija ima tri puta više stanovnika od Ukrajine, što znači da je pobjeda Ukrajine “malo vjerojatna”.
“Ako vam je stalo do naroda Ukrajine, tražite mir”, rekao je.
Ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba osudio je Muskov prijedlog kao nagrađivanje Rusije za invaziju.
“Oni koji predlažu Ukrajini da digne ruke od svog naroda i zemlje, vjerojatno da ne bi povrijedili Putinov ego u modricama ili da bi spasili Ukrajinu od patnje, moraju prestati koristiti riječ ‘mir’ kao eufemizam za ‘dopuštanje Rusima da ubijaju i siluju još tisuće nedužnih Ukrajinaca, i otimanje još zemlje’, ‘tvitao’ je Kuleba.
Savjetnik ukrajinskog predjsednika Mihailo Podoljak je napisao u komentaru: “Pokušavaš li da legalizirati pseudoreferendume koji su se održali pod prijetnjom oružja u uvjetima progona, masovnih pogubljenja i mučenja? Loš put.”
Usporedba Kosova i Ukrajine
Musk je u jednom od odgovora u prepisci ponudio rješenje uspoređujuć Kosovo i Ukrajinu.
Musk je odgovorio na komentar Podoljaka: “Ne, predlažem da se glasa pod nadzorom Ujedinjenih nacija (ili izaberite subjekt ili državu u koji imate najviše povjerenja)”.
Slijedio je još jedan tvit u kojem je naveo: “Možda pristup sličan Kosovu”, gdje je ubacio link za enciklopediju Britannicu.
Britannica navodi da su “pregovori UN-a o budućnosti Kosova koji su počeli 2005. doveli 2007. do plana, koji je podnio izaslanik UN-a Martti Ahtisaari. Planom su postavljeni temelji za samoupravu, ali je zaustavljen neposredno pred punom neovisnošću. Brzo odobravanje plana od strane kosovskih Albanaca naišlo je na nepopustljivo protivljenje srpske vlade. Mjeseci daljih razgovora između srpskih i kosovskih lidera nisu uspjeli riješiti budući status Kosova, a početkom 2008. Kosovo je odlučilo proglasiti neovisnost”. Iako je Kosovo proglasilo neovisnost 2008., dužnosnici Srbije i dalje ga odbijaju priznati kao neovisnu državu. U tome su najveću podršku imali u Rusiji.
U Ukrajini je, očito, primjenjen “drukčiji” model.
/Desk/