“Svuda je to tako. U nas je to malo osjetljivije što je međunacionalno, stranke su nacionalne pa ispada da se svađaju narodi”, rekao je Topić.
Tvrdi da sve to djeluje depresivno na mlade, koji odlaze iz zemlje jer nemaju posla.
“Ovdje je fenomen što se sele i oni koji imaju radno mjesto i pristojne plaće. Jedan od razloga je i ova atmosfera napetosti i pesimizma”, istaknuo je predsjednik Napretka.
Topić je rekao da se u BiH bolje živi nego što se stvara slika u medijima.
“Po zadnjim statistikama, u BiH ima viška preko sto tisuća stanova u odnosu na obitelji, preko milijun auta je registrirano. Onaj ko ima kuću, auto ili stan nije bogat, ali ni po kakvim kriterijima nije ni siromašan. A često se u javnosti kreira slika kao da većina ljudi nema ni kruha”, kazuje Topić.
“Oko šesto tisuća beskućnika registrirano je u Americu, oko 40 milijuna Amerikanaca nema nikakvo zdravstveno i socijalno osiguranje. Ako je po tome suditi, Amerika je siromašna.
Naravno, sirotinje i socijalno ugroženih kategorija ima u Bosni i Hercegovini i za njih se treba brinuti, ističe predsjednik Napretka. Napredak je uvijek bio socijalno osjetljiv, pomažući, recimo, socijalno ugrožene studente stipendiranjem ili pružanjem drugih vidova pomoći. Napredak se danas ne bavi izričito humanitarnim poslom, to je radio u ratu kada je, zajedno s Bogoslovijom, podijelio preko 400 tisuća obroka i preko 480 tona hrane”, rekao je.
Topić se kratko osvrnuo i na godišnji susret Duh Asiza u samostanu Sv. Franje na Bistriku, sjećanje na prvi veliki susret 1986. godine kada je papa Ivan Pavao Drugi okupio lidere svih velikih religija kako bi molili za mir.
“Dijalog i ekumenizam je posebno važno njegovati u društvima poput Bosne i Hercegovine. I to su dvije najveće ideje u zadnjih sto godina”, rekao je Topić.
{youtube}3qfPDDJEyMk{/youtube}
/Republikainfo.com/