Šarović je rekao da, nakon odobrenja Ureda za hranu i veterinarstvo EU iz Dublina, neće biti formirane nove institucije, već će Ured za veterinarstvo BiH biti odgovoran za kvalitet hrane koja se izvozi u EU.
Kako je pojasnio, Ured za hranu i veterinarstvo EU (FVO) iz Dublina odobrio je svih šest tački iz Akcijskog plana u vezi s ispunjavanjem uvjeta za izvoz mlijeka u EU te je dodao da su ispunjene i posljednje dvije tačke koje nisu bile ranije ispunjene.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović potvrdio je danas u Sarajevu da je BiH ispunila pretposljednji uvjet za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u zemlje Europske unije.
BiH je 10. travnja dostavila odgovor FVO-a da namjerava ispuniti preostala dva uvjeta za izvoz mlijeka u zemlje EU, od kojih je jedno uspostava središnjeg odgovornog tijela za kontrolu kvalitete mlijeka koje će sada biti Ured za veterinarstvo BiH.
Međutim, mlijeko i mliječni proizvodi neće moći biti predmet izvoza sve dok Parlament BiH ne usvoji izmjene i dopune zakona o veterinarstvu te zakon o poljoprivredi i zakon o hrani na državnoj razini.
Upravo od brzine usvajanja ovih zakona, koji do sada nisu bili u parlamentarnoj proceduri jer se čekao odgovor iz Dublina jesu li predložena rješenja zadovoljavajuća, te njihove implementacije na terenu ovisit će hoće li se mlijeko iz Bih naći na policama marketa u zemljama EU.
Ministar Šarović izrazio je nadu da će svi shvatiti važnost ovog trenutka te hitnosti donošenja spornih zakona i da će ovi zakoni biti u bržoj parlamentarnoj proceduri da bi se do jeseni ispunili preostali uvjeti za izvoz mlijeka.
Dodao je da bi se nakon usvajanja zakona u vezi s izvozom mlijeka trebala ponovo pozvati FVO misija iz Dublina koja će još jednom pregledati sve ono što je primjenjeno.
Direktor Ureda za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba ponovio je danas da nakon što ovi uvjeti budu ispunjeni BiH će moći brže rješavati probleme kada je u pitanju izvoz mesa, peradi i konzumnih jaja jer će najveći dio posla uspostavljanja sustava biti riješen.
(Izvor: FENA)