Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Požar kod Mostara – nemirna noć pred žiteljima mostarskih naselja
    • Dan državnosti Crne Gore – između povijesnog revizionizma i budućnosti
    • Gašenje Al Jazeere Balkans – uzdrmana medijska scena u regiji – Ostaje pitanje: Zašto?
    • Režimski mediji brutalno se naslađuju porazom Đokovića, oglasio se Vučić
    • Kina i SAD u utrci za energetsku budućnost – tko zaista vodi?
    • Vježbom do štita protiv raka? Moć vježbanja možda ne leži u mišićima…
    • Francuska pokrenula kriminalnu istragu protiv Muskove platforme X
    • Brad Pitt je očajan zbog djece koju ima s Angeline Jolie: Blizanci slave rođendan, a on nije pozvan
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    “Mislili smo da smo došli do određene civilizacijske razine, ali se nismo pomaknuli od prapočetaka civilizacije – samo se razvila tehnologija koja više ubija i uništava”

    republikaBy republika19.06.2025Updated:19.06.2025No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mislili smo da smo došli do određenene civilizacijske razine, ali očito se nismo pomaknuli od prapočetaka naše civilizacije. Samo se razvila tehnologija koja može više istrebljivati, uništavati, razarati i ubijati, poručio je u Studiju 4′ HRT-a vojni analitičar Marinko Ogorec, govoreći o eskalaciji rata na Bliskom istoku.

    Vojni analitičar Marinko Ogorec kazao je kako ne vidi dovoljno razuma za pregovaranje zaraćenih strana, Izraela i Irana.

    – Nažalost, rat eskalira i to vrlo brzo. Problemi su vrlo složeni i još nije kasno da se sjedne za pregovarački stol, ali po ovoj retorici – nema baš previše nade oko toga. Nema razuma da bi se ušlo u pregovarački proces, rekao je.

    Kako je naglasio, od samog početka, počelo je “s iznimno dobro usklađenom zračno-diverzantskom akcijom Izraela” koja je likvidirala vojni vrh i nuklearne znanstvenike te nuklearne kapacitete.

    – Iran je uzvratio apsolutno ne birajući ciljeve, a sada više ni Izrael ne bira ciljeve. Tuče se žestoko s obje strane, bez ikakovog obzira, ustvrdio je.

    Usporedio je ovaj rat s ratom Iraka i Irana, koji – unatoč žestini i upotrebi kemijskog oružja – nije imao ovakav broj civilnih žrtava.

    – Koristilo se kemijsko oružje. Irak ga je koristio u tom sukobu. Bilo je dosta žrtava, ali na crti bojišta, ali zato što je postojala crta bojišta. U ovom ratom, srećom – nema kopnene granice Irana i Izraela. Zasada se ovaj rat može voditi samo raketiranjem i zračnim udarima, zaključio je.

    Upitan može li se očekivati ulazak SAD-a u rat, naglasio je kako je SAD posredno već uključen.

    – Iako je SAD već uključen u rat, obavještajno i logistički te sudjeluju u protuzračnoj i proturaketnoj obrani, ako bi se uključili direktno u zračne operacije, to bi bila velika, dramatična eskalacija, rekao je.

    – Vjerujem da je SAD spreman za uključenje. Imaju dovoljno potencijala, mogu doseći iranski prostor, kazao je.

    Upozorio je kako bi uključivanje Kine ili Rusije vodilo prema Trećem svjetskom ratu.

    – Mislim da bi to bio početak Trećeg svjetskog rata, a nadam se da do toga neće doći. Postoji vjerojatnost da će se SAD uključiti na strani Izraela, jer je njihova potpora neupitna po svim pitanjima, kazao je.

    – Iran ima potporu Rusije i Kine, ali ne postoje pravne obveze tih partnera da se sa svojim potencijalima uključe u sukob. Nadajmo se da će razum prevladati, dodao je.

    “Mislili smo da smo došli do nekog civilizacijskog nivoa”

    Odgovarajući na pitanje koliku će Ukrajinci cijenu platiti zbog nastavka rata i preusmjeravanja presretača PZO prema Bliskom istoku, naglasio je da će ta cijena biti ozbiljno velika.

    – To je zakon spojenih posuda. Ako negdje želite dodati, negdje morate oduzeti. Ni SAD nije svemoguć, niti ima beskrajne potencijale. Naravno da će Ukrajina pretrpjeti cijenu i to vrlo ozbiljnu, izvlačenja tih sredstava koja trebaju Izraelu. Nemojmo zaboraviti da Izrael dnevno troši 150 milijuna dolara na proturaketnu obranu, rekao je.

    – Bit će još promjena na bojišnici, iz istih razloga, dodao je.

    Kako je istaknuo, Ukrajincima jedino preostaje “povećanje svoje proizvodnje i potpora Europe”.

    – Ovo što Vladimir Putin radi neupitno je zločin, ali još uvijek ni blizu onoga što Izrael radi u pojasu Gaze, ako ćemo iskreno. Doslovno istrebljuje ljude koji čekaju pomoć u hrani. Svaki rat je zločin za sebe, a ovo što sad imamo prilike gledati, mislili smo da smo došli do određenog civilizacijskog nivoa, ali očito se nismo pomaknuli od prapočetaka naše civilizacije. Samo se razvila tehnologija koja može više istrebljivati, uništavati, razarati i ubijati, zaključio je Ogorec.

    – Saudijska Arabija i zaljevske zemlje ne žele primiti Palestince jer Jordan i Egipat imaju negativna iskustva, ali ovo istrebljivanje u pojasu Gaze jednostavno nema smisla, nastavio je.

    Europa, kako kaže Ogorec, postaje sekundarno pitanje i jasno je da se ne zna nositi s prijetnjama.

    – Ovo je preslagivanje na međunarodnih političkih odnosa, stvara se nova arhitektura međunarodne zajednice. Jalta je prošlo svršeno vrijeme, gotova priča, traži se neka nova Jalta. Naravno, u traženju nove Jalte imamo velika previranja, jer velike sile traže svoje interesne sfere, rekao je.

    – Danas su tri sile, ali dolazi i četvrta – Indija, čiji je premijer jučer bio u posjeti Hrvatskoj, podsjetio je.

    – Europske zemlje su sekundarna priča i Europska unija je, po svemu sudeći – sekundarna priča. Vidi se njihovo nesnalaženje, zaključio je vojni analitičar Marinko Ogorec u razgovoru za HRT.

    /Desk/

     

     

     

     

     

    Bliski istok gaza Iran izdvojeno izrael marinko ogorec SAD vojni analitičar
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Gašenje Al Jazeere Balkans – uzdrmana medijska scena u regiji – Ostaje pitanje: Zašto?

    13.07.2025

    Kina i SAD u utrci za energetsku budućnost – tko zaista vodi?

    12.07.2025

    Šef francuske vojske progovorio prvi put od 2021., stanje je alarmantno

    12.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Požar kod Mostara – nemirna noć pred žiteljima mostarskih naselja

    Dan državnosti Crne Gore – između povijesnog revizionizma i budućnosti

    Gašenje Al Jazeere Balkans – uzdrmana medijska scena u regiji – Ostaje pitanje: Zašto?

    Režimski mediji brutalno se naslađuju porazom Đokovića, oglasio se Vučić

    Kina i SAD u utrci za energetsku budućnost – tko zaista vodi?

    Kolumne

    Index objavio ‘pismo zemljaka Thompsonu’ – Uslijedio je val komentara

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.