Ministar razvoja, poduzetništva i razvoja Federacije Bosne i Hercegovine Vojin Mijatović (SDP) govoreći o usvajanju Zakon o dohotku kao i o odnosu minimalne plaće u FBiH, kazao je kako će isti obvezati poslodavce da zaposlenicima mjesečno neće moći isplatiti manje od 1.200 KM.
Minimalna plaća neće biti 1.000 KM, ali neće se moći radnika platiti manje od 1.200 KM?
Mijatović je po ovom pitanju nakon posljednje sjednice Vlade FBiH imao nejasnu izjavu, nije je pojasnio te je ista polučila dosta konfuzije, kako u javnosti, tako i kod poslodavaca. On je obećao izmjene Zakona o dohotku i usvajanje uredbe o minimalnim mjesečnim primanjima zaposlenih u FBiH, kazavši kako će se istim osigurati minimalna mjesečna primanja od 1.200 KM, a ne 1.000 KM, kako je ranije najavljivao, naglašavajući kako je to više nego što je obećano.
“Plaća ni ovaj put od 1. siječnja 2025. neće biti 1.000 KM, ali niti jedan poslodavac neće moći isplatiti ispod 1.200 KM, ovisi koliko će to točno biti kada usvojimo izmjene i dopune. Tako da ne samo da smo ispunili priču oko minimalne plaće, te famozne tisuće, zako da bez dvojbe ulazimo u jednu ozbiljnu priču za FBiH u kojoj ćemo podmiriti ono što je socijalni jazz. Kada odlučimo, pratit ćemo spuštanje razine doprinosa i napravit će se rezerva za razvojnu komponentu proračuna”, rekao je Mijatović.
Smailbegović: “O čemu oni pričaju?
Međutim, poslodavci na ovo gledaju s nepovjerenjem. Ističu kako je ova najava nejasna, a osvrću se i na njenu zakonitost.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović nije siguran da se fiskalna regulativa može urediti uredbom.
Iz Udruženja poslodavaca FBiH kažu kako će od Vlade FBiH zatražiti će dokumente vezane za set fiskalnih zakona i zakon o dohotku. U ovom trenutku jasno je tek toliko da novim zakonom vlada neće osigurati minimalnu plaću od 1.000 KM, kako je obećavala, već će ona biti niža, ali će se posebnom uredbom osigurati da radnicima neće moći biti isplaćivano manje od 1.200 KM.
“Mi znamo koliko i vi. Ljudi pominju Zakon o porezu na dohodak, neku uredbu, a nitko to još nije vidio. Spominje se i 1.200 KM, ali moramo znati je li to neto, bruto, s kojim doprinosima, nitko ništa ne zna. Minimalna plaća sada je 619 KM, a po kolektivnim ugovorima netko ima obvezu isplaćivanja toplog obroka, netko nema. Sada to sve treba analizirati, što bi predstavljao ovakav rast, ali što god komentariao, rano je”, kazao je za Dnevni avaz predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.
On podsjeća da se rast minimalne plaće u FBiH od početka vezivao za rasterećenje gospodarstva, odnosno smanjenje doprinosa, ali to se sada ne spominje.
“Od Vlade FBiH ćemo tražiti da nam dostave ovo o čemu pričaju i onda ćemo se očitovati. Da ne govorim o tome da od početka usvajanje ovih propisa nije komunicirano sa socijalnim partnerima, a Udruženje poslodavaca ni na koji način nije bilo uključeno”, ističe Smailbegović.
Također, u izjavi za Klix.ba, Smailbegović se osvrnuo i na događanja u entitetu RS nakon prošlogodišnjeg povećanja minimalne plaće.
“Koliko znam, fiskalna regulativa je na razini zakona. Pravnike treba pitati da li je to moguće regulirati uredbom. Drugo je pitanje šta taj iznos od 1.200 KM znači s ekonomskog aspekta. Bojim se da ne bude situacija kao prošle godine u RS-u, kada je jedan značajan broj radnika ostao bez posla (usljed rasta minimalne plaće sa 700 KM na 900 KM)”, naveo je sugovornik Klix.ba.
Potom se osvrnuo na primjere pojedinih država.
“U ekonomiji, kao i svim drugim stvarima u životu, postoje omjeri i ravnoteže. Pa tako i minimalna plaća mora biti u balansu s prosječnim plaćama. Dakle, ako prosječna plata iznosi 1.380 KM, onda kako minimalna može biti 1.200. Minimalna plaća svugdje u svijetu iznosi najviše 55 posto prosječna plaće i to je slučaj u Albaniji. S druge strane je to u Sjedinjenim Američkim Državama 33 posto. No, dobro, SAD imaju poprilično liberaliziranu ekonomiju”, ukazao je on.
Međuitm, kako je naglasio Smailbegović, jednostavno je neodrživo da minimalna plaća bude 80 posto od prosječne plaće.
“Moramo vidjeti šta su njihove ideje, materijale koje imaju, spominju uredbe, spominju zakone koje mi još nismo vidjeli”, naglasio je predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.
/Republika/