Dok i dalje traju rasprave i prepucavanja oko toga što je novi visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt mislio kad je ustvrdio da je Komšić biran večinom bošnjačkih glasova, te da se tako stavio u korist jedne strane, predsjednik HZ-a BiH Dragan Čović danas je poručio da, ako ne bude “legitimnog predstavljanja Hrvata da neće biti ni BiH”. Međutim, Schmidt je na simpoziju u Njemačkoj već kazao kako će biti primoran upotrijebiti svoje ovlasti ako opstojnost BiH bude u pitanju te da se “zato Hrvatima mora dati mogućnost da se osjećaju dovoljno zastupljeni i da ne idu u bojkot izbora”. Schmidt je danas u Beogradu bio sa srbijanskim predsjednikom Vučićem od kojeg je Dodik tražio podršku za svoje stavove o nepriznavanju legitimiteta novom visokom predstavniku.
Čović: Problem legitimnog predstavljanja
Christian Schmidt kao visoki predstavnik nije na bilo čijoj strani, kada je govorio o ovome da imamo problem legitimnog predstavljanja, govorio je o zaštiti BiH i, ako toga ne bude, neće biti ni BiH. On štiti samo BiH i sva tri naroda i sve žitelje u BiH, i ono što sam ja čuo od njega kroz dva razgovora je davanje šansi BiH. Sam je rekao da Ustav mora profunkcionirati, da BiH mora profunkcionirati kao normalna država.
Dok je ovakav Ustav slijepo ćemo ga se podržavati, a kada dođe novi, mi kao predstavnici politika se moramo dogovoriti o novom okviru koji ćemo opet poštivati, a lažno pozivanje na probosansku BiH, lažni patriotizmi u ime jedne opcije au besmisleni.
“Razmišljam o BiH kao svojoj domovini. Mi tražimo rješenje u ovoj neizbornoj godini kako završiti izborni zakon i sve presude u Strasbourgu. Do kraja rujna imati ćemo intenzivne razgovore da se ne trguje ima li Hrvata premalo ili previše u institucijama. Ustav i zakon su okvir, a sve ostalo je rušenje BiH, a ti iz Sarajeva koji zagovaraju takve priče su najveći rušitelji normalne i europske BiH”, rekao je Čović.
Podsjetimo da je izjava novog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da je član Predsjedništva BiH Željko Komšić biran većinom bošnjačkih, a ne hrvatskih glasova bila je povod mnogim reakcijama. Prvenstveno negodovanjima od strane tzv. “političkog Sarajeva”, termina koji se nametnuo posljendnjih nekoliko godina kada se govori o političkom diskursu iz glavnog grada BiH gdje su sjedišta svih najjačih bošnjačkih stranaka. Na Schmidtov račun pristigle su kritike i ostale dvojice članova Predsjedništva, prozvanog Komšića i bošnjačkog člana Džaferovića, kako se on “stavio na jednu stranu”, kako podržava HDZ te da će takve svoje stavove “morati pojasniti”.
Schmidt je ovo izjavio na simpoziju ‘Euroatlanske perspektive BiH’, a kojeg je organiziralo Njemačko atlantsko društvo (Deutsche Atlantische Gesellschaft), čiji je predsjednik upravo Schmidt, u njemačkomg gradiću Neustadt an der Eisch.
Schmidt je, između ostalofa, tada kazao kako je “Komšić predstavnik hrvatskog naroda u Predsjedništvu, iako je izabran glasovima Bošnjaka, a ne toliko Hrvata”.
“To pokazuje koliko je sve komplicirano. Istinski predstavnik Hrvata, Čović, je izgubio protiv Komšića. Sada je pitanje kako organizirati Izborni zakon, a da se zemlja ne podijeli na tri entiteta. Ako do toga dođe, i to je ono što me zabrinjava, teritorijalni integritet BiH mogao bi biti doveden u pitanje. Ja, međutim, moram očuvati teritorijalni integritet BiH sa sredstvima koja su mi na raspolaganju. Taj zadatak mi je dala međunarodna zajednica. Hrvatima zato moramo dati mogućnost da se osjećaju dovoljno zastupljeni i da ne idu u bojkot izbora. Tako da će puno toga ovisiti od Izbornog zakona”, zaključio je novi visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.
Schmidt s Vučićem u Beogradu
Dok srpski član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik za Schmidta kaže da je “samo turist u BiH” te da ga on ne prizna kao visokog predstavnika jer “nema legitimitet”, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić danas se s njim sastao U Beogradu.
“Funkcionalnost države BiH nužan je faktor kako bi se dosegao stupanj na kojem joj više neće trebati međunarodna supervizija kao i za napredak ka EU integracijama”, izjavio je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt na današnjem sastanku s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu.
Visoki predstavnik Schmidt i predsjednik Vučić razmijenili su mišljenja o trenutnoj političkoj situaciji u regionu sa naglaskom na napretku Bosne i Hercegovine i drugih zemalja Zapadnog Balkana prema EU, priopćeno je iz OHR-a.
Visoki predstavnik takođe je izrazio podršku inicijativama usmjerenim ka regionalnoj integraciji svih zemalja na Zapadnom Balkanu, koja treba biti inkluzivna i korak naprijed ka europskoj integraciji. On je pohvalio stalnu podršku predsjednika Vučića suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH”, priopćeno je iz OHR-a. Tijekom posjete Beogradu, visoki predstavnik sastao se i sa patrijarhom Srpske pravoslavne crkve Porfirijem.
Vučić zbog Dodika neće ugroziti Srbiju
U ovom kontekstu podsjetimo da je početkom lipnja izaslanstvo iz RS-a boravilo u Beogradu tražeći podršku od srbijanskog predsjednika u stavovima o novom visokom predstavniku. No, ta podrška je i tada bila mlaka, a Vučić je jasno dao do znanja da zbog Dodikovih stavova neće ugroziti političku poziciju Srbije.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tada je rekao da će od sada tražiti da visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini podnosi izvješće o svom radu i Srbiji i poručio da “neće podržati provođenje bonskih ovlasti i nametanje zakona i ustavnih rješenja bez suglasnosti tri konstitutivna naroda u BiH”.
“Od sada ćemo tražiti izvješća od visokih predstavnika. Sljedeći visoki predstavnici, ukoliko ostanu u Bosni i Hercegovini, ispunjavati će tu obvezu prema Srbiji”, rekao je Vučić. Rekao je i kako je “zamolio sve prijatelje iz Republike Srpske da razumiju i što je realna politka, ma koliko se i suočavali s teškim posljedicam i situacijom”.
“Zamolio sam ih da donose zaključke, ali i vode računa i o tim odnosima”, naveo je Vučić.
On kaže da će Srbija, bez obzira što mislila, morati razgovarti s visokim predstavnikom, ali će uvijek tražiti izvješće i iskazivati svoje stavove i slušati RS šta po tom pitanju ima kazati.
Vučić je rekao kako je “vrlo opasno igrati se bonskim ovlastima, nametanjem zakona i ustavnih rješenje bez suglasnosti tri naroda u Bosni i Hercegovini i Republike Srpske”. “Srbija neće podržavati provođenje u djelo bonskih ovlasti kojima bi netko pokušao kreirati političku situaciju u Republici Srpskoj”, poručio je on.
(Republikainfo.com/V.S.H.)