Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…
    • EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno
    • Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Kriza na Kosovu – Barikade, pucnjava i sirene za uzbunu

    republikaBy republika01.08.2022No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Na sjeveru Kosova, gdje većinom žive Srbi, u nedjelju kasno poslijedpodne i ponovno navečer oglasile su se sirene za uzbunu. Srbi su postavili barikade, a kosovska policija objavila je da su granični prijelazi Jarinje i Brnjak zatvoreni za sav putnički promet zbog blokade cesta u pravcu tih prijelaza.

    Do blokade prometnica dolazi dan uoči stupanja na snagu dvije odluke kosovske vlade vezano uz srpske registarske oznake i dokumente. Kosovo od 1. kolovoza uvodi zabranu ulaska na svoj teritorij osobama s identifikacijskim iskaznicama Srbije i umjesto toga izdavat će tromjesečni “ulazno-izlazni dokument”.

    Zabranjuje se i korištenje registarskih oznaka KM (Kosovska Mitrovica) izdanih u Srbiji za gradove na sjeveru Kosova, bivše srbijanske pokrajine koja je 2008. proglasila neovisnost koju Beograd ne priznaje. Riječ je o recipročnim mjerama, jer Srbija već 11 godina ne dopušta ulazak građanima Kosova s kosovskim dokumentima, nego im izdaje posebne dozvole, prenosi N1 Hrvatska.

    Kurti: Vučić i Petković odgovorni za blokadu i pucanje

    Kosovski premijer Aljbin Kurti okrivio je u nedjelju večer srpskog predsjednika Aleksandra Vučića i direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića kao izazivače “nemira” na sjeveru Kosova.

    Kao nemire precizirao je blokadu puteva i pucanje, a za akcije koje je opisao kao „agresivne“ naveo je da su unaprijed planirane u Beogradu i Raški, te da su im prethodili „sastanci i skupovi straha i pretnji“.

    Kosovski organi reda prikupljaju informacije i prate situaciju, potvrđuje Kurti, naglašavajući da će djelovati u obranu zakonitosti i „suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova“.

    🟠 Forca shtesë të Policisë dhe KFOR-it te Ura e Ibrit

    Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

    🔗 Më shumë: https://t.co/YCG1ykpuEz pic.twitter.com/hsUAj0GtoQ

    — Radio Evropa e Lirë (@evropaelire) July 31, 2022

    Građane, kojima se obratio na albanskom, uključujući i tekst koji je pratio ovo obraćanje, pozvao je da prate priopćenja policije i vlade, te da „ne dozvole“ da ih službeni beogradski mediji „dezinformiraju“ ali i bilo koji medij na Kosovu koji im „svjesno služi ili nesvjesno postaje njihov plen“.

    Kako javlja više srpskih medija, Aleksandar Vučić posjetio je Glavni stožer Vojske Srbije.

    Premijerka Srbije Ana Brnabić oglasila se večeras povodom trenutne situacije na sjeveru Kosova.

    “Sve što vidimo danas, rezultat je Kurtijevih unilateralnih poteza. Srbija ništa nije napravila da započne ovu krizu, Srbi na Kosovu nisu učinili apsolutno ništa da izazovu ovo što danas vidimo. Upravo suprotno, ovo je epilog višegodišnjeg maltretiranja Srba na Kosovu i nepoštovanja međunarodnih sporazuma”, rekla je Brnabić.

    “Predsednik Vučić i Srbija pozivaju na mir, stabilnost, povezivanje i suradnju, a Albin Kurti je sramota današnjeg Balkana. Kurti je čovek čija je jedina politika stalno nasilje i stalne provokacije. Kurti je taj koji je doveo stvari do ove točke – ukidanjem prava glasa Srbima, zabranom održavanja izbora na teritoriju Kosova, nepoštovanjem Briselskog sporazuma i otvorenim priznanjem da Priština nikada neće implementirati Briselski sporazum, kao i namjerno pogrešnim i selektivnim tumačenjem starih sporazuma”, zaključila je.

    Rusija: Odluka Prištine još jedan korak ka protjerivanju Srba s Kosova

    Odluka vlasti u Prištini da od 1. kolovoza počnu primjenjivati neosnovana diskriminacijska pravila o prinudnoj zamjeni osobnih dokumenata i registarskih tablica lokalnih Srba predstavlja još jedna korak ka protjerivanju srpskog življa s Kosova, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova Rusije.

    Ističe se da je cilj te odluke da se sa Kosova „istisnu srpske institucije koje osiguravaju zaštitu prava srpskog stanovništva od samovolje prištinskih ekstremista, na čelu sa premijerom Aljbinom Kurtijem, prenosi Sputnjik.

    „Lideri kosovskih Albanaca znaju da Srbi neće ostati ravnodušni kada je riječ o izravnom napadu na njihove slobode i namjerno idu na eskalaciju situacije kako bi pokrenuli vojni scenarij. Naravno, na meti oštrih napada nalazi se i Beograd koji Zapad želi dodatno neutralizirati albanskim rukama“, stoji u priopćenju

    Moskva je pozavala Prištinu, kao i SAD i EU koji stoje iza nje, da prekine s provokacijama i da poštuje prava Srba na Kosovu.

    „Ovakav razvoj situacije još jednom pokazuje neuspjeh posredničke misije Europske unije. To je i primjer kakvo je mjesto pripremljeno Beogradu u Uniji, koja prelaže Beogradu da prihvati obespravljenost svojih sunarodnika“, navodi se u priopćenju ruskog Ministarstva vanjskih poslova, prenosi N1 Hrvatska.

    Kosovska policija: Pucalo se na policiju, nema ozlijeđenih

    Kosovska policija je potvrdila da je na nekoliko lokacija čula pucnjavu iz vatrenog oružja, gdje su neki od pucnjeva bili usmjereni prema policijskim jedinicama, ali nije bilo ozlijeđenih.

    Dodaju i da imaju informacije od strane građana da postoje slučajevi privođenja i maltretiranja albanskih građana, kojima su nanijete ozljede i materijalna šteta na njihovim automobilima od strane osoba za koje se sumnja da su dio organiziracije koja blokira ceste.

    Prethodno je policija Kosova (PK) proppćila da nije bilo službenih informacija o ozlijeđenim građanima ili policijskim službenicima. Pozvali su i apelirali na medije i građane da ne nasjedaju lažnim informacijama i vijestima koje imaju tendenciju da destabiliziraju situaciju i stvaraju paniku.

    /Desk/

     

    Aleksandar Vučić aljbin Kurti blokada izdvojeno Kosovo
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    01.07.2025

    EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno

    01.07.2025

    Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke

    01.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno

    Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.