Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić oglasila se ponovno oko spomenika bosanskom kralju Tvrtku I, koji je nedavno, tijekom noći, postavljen u središtu Sarajeva. Lokacija za spomenik je mjesecima ranije je bila problematizirana, pa je gradonačelnica Karić, kako je navela u priopćenju, odlučila ne čekati na suglasnost Povjerenstva za zaštitu spomenika.
Ovaj vrlo diskutabilan potez zanemarivanja suglasnosti nadležnog Povjerenstva, ma kakva ona bila, od gradonačelnica glavnog grada BiH pravda riječima “da je čekala na suglasnost Povjerenstva za zaštitu spomenika, isti ne bi bio postavljen nikada, jer je Komisija odbila tri ranije predložene lokacije”.
“Obećala sam da će naše Sarajevo dobiti spomenik bosanskom kralju Tvrtku I. Kotromaniću, a danas, na dan potpisivanja Povelje Kulina bana, svoje obećanje sam ispunila. Bosanski kralj Tvrtko, preko puta zgrade Predsjedništva BiH, ondje gje i pripada”, napisala je sarajevska gradonačelnica nakon što je spomenik “osvanuo” u Sarajevu.
Međutim, ipak nije sve kako se čini, a kralj Tvrtko u Sarajevu ima “privremenu dozvolu”, a “boravišnu dozvolu” će morati produžavati. Za jedng kralja, i to najmoćnijeg u svoje vrijeme, a kojeg danas mnogi svojataju zbog dnevno-plitičkih ciljeva, gdje je “najviše srpski” zbog bake iz roda Nemanjića, a “manje hrvatski” zbog majke iz roda Šubića, a najmanje bosanski – to je više nego ponižavajuće.
Ona je čak prozvala jednu od članica Povjerenstva, a koja je pak i u svojim medijskim istupima isticala upitne stavove oko povijesnih činjenica za kralja Tvrtka I. Kotromanića.
“Angelina Ošap Gačanović, članica Komisije, je nekoliko puta, javno, istaknula kako je za nju Tvrtko srpski kralj i to je razlog zašto nije dozvoljavala da spomenik bude postavljen. Budući da se odluke u Komisiji ne mogu donijeti bez Angelininog glasa, bila sam svjesna da ukoliko budem čekala, neću završiti posao. Zato sam došla na ideju da od načelnika općine tražim zauzimanje javne površine kako bi organizirala pIzložbu o srednjovjekovnoj bosanskoj državi- Kralj Tvrtko I Kotromanić’ i kako bi izložila bistu kralja”, pojasnila je Karić o postavljanju kipa, a ne biste kako je navela, nekada najmoćnijeg bosanskog vladara.
Dodaje kako joj je uzor u toj ideji bio Eiffelov toranj u Parizu, koji je isto tako postavljen kao izložba, i nikada više nije pomjeren.
“Suglasnost sam u skladu sa zakonom i dobila. Kako sam dobila tako ću uz podršku Općine i produžiti. Namjeravam tražiti da se suglasnost produžava, do nekih boljih vremena. Sigurna sam da će naš Tvrtko ostati tu zauvijek, a 25 tona nije lagano, čak i da ga neko pomisli skloniti. Postavljanje spomenika je uspjeh, i to nitko neće baciti u sjenu”, navela je.
Dodala je kako je sljedeći korak gradske uprave raspisivanje javnog poziva za financiranje monografije o bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniću.
“Borim se koliko mogu i kako mogu, a građani su moja najveća snaga. Tvrtko ostaje!“”, poručila je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
/Republika/