Urednik Šušnjar je, koristeći se pravom slobode satire i sarkazma, skrenuo tada pozornost javnosti na slučaj javne osobe koja je, zlouporabom svoga nacionalnoga identiteta i lažnim nacionalnim izjašnjavanjem, priskrbila sebi diplomatsku poziciju.
Postupak je obrnut u suprotnom smjeru, jednako kao što je nedavno bio slučaj s portalom klix.ba, da oni koji bi trebali odgovarati za svoje nemoralne i neodgovorne postupke prema javnosti, tuže novinara koji je toj javnosti skrenuo pozornost na postupak javnog službenika.
Demokratsko društvo jamči građanima pravo znati, a novinarima pravo kritizirati i kritički komentirati ili reagirati na postupke osoba koje obavljaju javnu dužnosti, smatraju u Vijeću za tisak u BiH.
Portal poskok.info ima u svome uredničkom orijentiru satirično prikazivanje stvari, i u tome smislu je djelovao i u ovome slučaju.
U Deklaraciji o slobodi političke debate Vijeća Europe jasno se navodi da “humoristički i satirični žanr, zaštićen Europskom konvencijom o ljudskim pravima, dozvoljava viši stepen pretjerivanja, čak i provokacije, sve dok javnost nije obmanuta o činjenicama”.
U toj deklaraciji se naglašava “pravo medija na prenošenje negativnih informacija i kritičkih mišljenja o političkim ličnostima i javnim službenicima, kao i pravo javnosti da ih dozna”.
Jedan članak Deklaracije izravno se obraća javnim službenicima, navodeći da “javni službenici moraju prihvatiti da će biti predmet javnog nadzora i kritike, posebno kroz medije, zbog načina na koji su obavljali ili obavljaju svoje funkcije, jer je ovo neophodno za osiguravanje transparentnosti i odgovornog obavljanja funkcija”, podsjećaju iz Upravnog odbora Vijeća za tisak u BiH.
(V.S./republikainfo.com)
Povezani tekstovi:
je-suis-poskokovcu-susnjaru-sudi-se-zbog-racunalnog-terorizma
novi-udar-na-novinarsku-satiru-poskok-na-optuzenickoj-klupi