Odgovarajući na poziv ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića da napiše prijedlog zakona i osigura parlamentarnu većinu za usvajanje zakona, Komšić je kazao da to “nije problem”.
“Nije problem. Ako ne znaju napisati zakon, napisati ćemo im. A što se tiče parlamentarne većine, pa valjda imaju parlamentarnu većinu po kojoj su imenovani”, kazao je Komšić.
Međutim, Komšić podsjeća da, prema zakonu, Vijeće ministara BiH je organ koji Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine podnosi prijedloge zakona, a ne Predsjedništvo Bosne i Hercegovine.
“Tek tada, kada se zakon donese, razmisliti ću o davanju podrške prema istočnoj i južnoj interkonekciji, kao međunarodnim sporazumima”, kazao je Komšić za agenciju FENA.
Konaković: “Oduševljen sam komšićevom inicijativom”
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković (NiP) reagiravši na Komšićeve izjave po pitanju istočne i južne interkonekcije, s dozom sarkazma, kazao je kako je “oduševljen s Komšićevom inicijativom”.
“Oduševljen sam idejama nekih koelga i idealističkim rješenjima, živim za dan kad će se to dogoditi. Potpuno podržavam inicijativu člana Predsjedništva BiH Željka Komšića i nadam se da će on ovih dana izaći s tekstom zakona o plinu, da će nam osigurati parlamentarnu većinu i da ćemo mi to izglasati. Kad on to uradi, ja ću izaći salutirati i kazati da je on genijalac koji vodi BiH u pravom pravcu. Ako netko od mene traži da, čekajući bajkovita rješenja, ne radim svoj posao – taj se vara”, rekao je bh inistar diplomacije.
Inače, južna plinska interkonekcija predviđa izgradnju plinovoda kojim bi se iz Hrvatske uvozio plin u BiH kojim bi se riješila potpuna ovisnost zemlje od ruskog plina. S druge strane, Istočna plinska interkonekcija predviđa uspostavljanje plinovoda iz Srbije preko Zvornika do Bijeljine.
Predsjednik Republike Srpske ilorad Dodik je nedavno najavio kako ministri iz RS neće sudjelovati u radu Vijeća ministara BiH ukoliko se na dnevnom redu ne nađe pitanje istočne interkonekcije. Konaković i Dodik sastali se se prošli tjedan te usuglasili da na sljedećoj sjednici Vijeća ministara BiH budu odluke o realizaciji obje plinske interkonekcije.
Inače, Komšić smatra da bi u trenutnim okolnostima plinom u ovim slučajevima upravljale tvrtke pod nadzorom Republike Srpske, kada je riječ o Istočnoj interkonekciji kao i tvrtke iz županija u kojoj je HDZ BiH na vlasti kada je riječ o Južnoj interkonekciji kao i da bi se praktično opskrba plinom “predala Beogradu i Zagrebu”.
/Desk/