Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • SKANDAL I U ODLASKU Što je bivša ministrica Turković radila tajno?
    • Nešić se voli pozdravljati s tradicionalnim srpskim pozdravom, dizati tri prsta – ispričao se i kaže, želi biti ministar svih građana BiH
    • MALA GRUPA VELIKIH BUDALA Nekoliko srpskih navijača na Australian Openu izazvala incident: “Srbi i Rusi braća zauvijek” – među njima bio i Đokovićev otac
    • Podignuta optužnica protiv indijskog biznismena Pramoda Mittala da je izvlačio novac iz GIKIL-a
    • Zelenskij nezainteresiran za sastanak s Putinom: “Nakon invazije on je za mene nitko, ne znam ni tko zaista donosi odluke u Rusiji”
    • Njemački kancelar Scholz o isporuci tenkova Leopard Ukrajini: “Imajte povjerenja u mene”
    • IMA ENERGIJE I ŽELI JOŠ VIŠE Mamić pokreće novi biznis u Hercegovini – ‘Plavo sunce’ kćeri, ‘Majsko sunce’ prijateljici
    • Ruski obavještajci premrežili Srbiju – Prate se Vučićevi potezi
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Koliko se zapravo zarađuje na testovima za koronavirus? Milijarde.

    republikaBy republika01/05/2021Updated:01/05/2021Nema komentara4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ako se mora na put, nema druge – treba obaviti PCR test za koronu. A on košta i u Njemačkoj će ga vjerojatno napraviti laboratorij Synlab. Posao ide tako dobro da su izašli na burzu.

    U većini zemalja, ako se želi prijeći državna granica potrebno je predočiti negativni test na koronavirus. Najbolje “pravi”, dakle PCR test: Na primjer u Hrvatsku se putnici puštaju i s negativnim “brzim” testom, ali u roku od 10 dana je potrebno opet ići na testiranje. Da bi se izbjegla gnjavaža, zato je najbolje odmah na PCR test.

    Realnost jest da vas, osobito među državama Schengena i mada je obveza, jedva tko i pita, imate li test dok je jasno kako cestama samo prolazite kroz tu zemlju. Inače bi se neminovno stvorile beskrajne kolone na granicama, piše Deutsche Welle.

    Ali u Njemačkoj, ako se odlučite na “pravi” test, i cijene su vrlo različite: od sedamdesetak pa do znatno više 100 eura. Za četveročlanu obitelj koja kreće na put – to je već mali kapital jer se opet mora testirati i prije povratka.

    Izbor – koji to zapravo nije

    Kad se tako odabere mjesto u Njemačkoj kamo će se ići na testiranje, zapravo je velika vjerojatnost kako će vaš uzorak biti obrađen u jednom od ovdašnjih 20 – od ukupno 47 laboratorija tvrtke Synlab. To je tvrtka koju je još 1998. osnovao liječnik laboratorijske medicine Bartolomäus “Bartl” Wimmer još pod nazivom “Synlab Udruga neovisnih laboratorijskih liječnika”.

    Tvrtki je i prije ove pandemije išlo dobro jer nude čitav spektar laboratorijskih pretraga, kako za liječnike tako i za veterinare. Ali korona je tek ispala blagodat za tvrtke takve vrste: prošle godine je provela 11,6 milijuna PCR testova i samo to im je stvorilo 620 milijuna eura prometa od ukupno 2,6 milijardi prometa čitavog koncerna. Za nas nesretna 2020. je tom koncernu tako donijela porast prometa od čitavih 38%.

    Ove godine računaju na novi porast od 17% jer neumorno šire ponudu, pogotovo kad je riječ o koroni. Već nude i testove kod kojih se uzorak ne uzima štapićem iz nosa ili ždrijela, nego se analizira tekućina s kojom je osoba isprala grlo – što je naravno mnogo ugodnije. Tu je i test za mališane: takozvana “testna lizalica” koja će sigurno naći mušterije kad na primjer treba testirati čitav dječji vrtić ili osnovnu školu.

    Milijarde – a stižu i dalje

    Synlab iz Münchena je uvjerljivo najveći njemački laboratorij. Sljedeći konkurent je Bioscientia iz Ingelheima koja ostvaruje promet od jedva 280 milijuna eura. Ali konkurencija vreba iz inozemstva – i Bioscientiju je “progutao” australski gigant u području laboratorijske pretrage Sonic Healthcare, a u Europi su trenutno najveći švicarski koncern Unilabs i francuski Eurofins Scientifics.

    Francuzi, makar u Njemačkoj još imaju samo dva laboratorija, također imaju razloga biti zadovoljni koronom. Samo u prvom kvartalu ove godine su ostvarili promet od 1,6 milijardi eura, plus od 41%.

    A oni već jesu izlistani na burzi i vrijednost dionica Eurofins Scientific je trenutno negdje oko 15,8 milijardi eura.

    To je put kojim je sad krenuo i njemački Synlab. Doduše prvi dan prometa dionicama im je donio “samo” četiri milijarde eura, znatno manje nego što su planirali. Razlog tome je i što su cijenom dionica od 18 eura počeli na donjoj granici predviđene vrijednosti, a i tako na burzi možda nisu točno znali, što je ta tvrtka doista – jer od 27,5 milijuna dionica je gotovo 7 milijuna ostalo neprodano.

    Bez laboratorija se neće moći…

    No u Synlabu su uvjereni kako će se to brzo pročuti. Samoj tvrtki od tog prihoda treba stići oko 400 milijuna eura s kojima želi podmiriti dugove i širiti se akvizicijom drugih laboratorija. “Za 2021. smo kod našeg organskog rasta već ostvarili izuzetno dobar početak i od siječnja već dogovorili devet akvizicija”, kaže direktor financija minhenskog laboratorija, Sami Badarani za prvi program njemačkog radija i televizije ARD.

    Korona je naravno odlična za njihov posao, ali potencijala ima i bez nje: “Sve je više stanovnika naše planete i sve je starije. Obje te činjenice su dobre za nas”, kaže direktor uprave Mathieu Floreani za DW.

    /Republikainfo.com/

    izdvojeno korona test pcr
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    SKANDAL I U ODLASKU Što je bivša ministrica Turković radila tajno?

    26/01/2023

    Nešić se voli pozdravljati s tradicionalnim srpskim pozdravom, dizati tri prsta – ispričao se i kaže, želi biti ministar svih građana BiH

    26/01/2023

    Podignuta optužnica protiv indijskog biznismena Pramoda Mittala da je izvlačio novac iz GIKIL-a

    26/01/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Polako u legitimno predstavljanje

    Evolucija u BiH ili kako politički (pre)živjeti

    Poruke mira iz Srpske

    Rotirajući gradonačelnici Mostara

    Najnovije

    SKANDAL I U ODLASKU Što je bivša ministrica Turković radila tajno?

    Nešić se voli pozdravljati s tradicionalnim srpskim pozdravom, dizati tri prsta – ispričao se i kaže, želi biti ministar svih građana BiH

    MALA GRUPA VELIKIH BUDALA Nekoliko srpskih navijača na Australian Openu izazvala incident: “Srbi i Rusi braća zauvijek” – među njima bio i Đokovićev otac

    Podignuta optužnica protiv indijskog biznismena Pramoda Mittala da je izvlačio novac iz GIKIL-a

    Zelenskij nezainteresiran za sastanak s Putinom: “Nakon invazije on je za mene nitko, ne znam ni tko zaista donosi odluke u Rusiji”

    Kolumne

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    SVE ZA FOTELJU – Loš reality show s Konakovićem, Nikšićem, Fortom u glavnoj ulozi

    Ubojite igre oko Dinama

    Šimleša: Ne odgajam princezu – želim odgojiti ratnicu i radnicu koja će sama napraviti ljestve do zvijezda

    Promo

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    HKD Napredak dodjeljuje stipendije

    Sljedeće godine 20. Jubilarna međunarodna PRO PR konferencija na Plitvičkim jezerima

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.