Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Božinović o reakciji iz SDP-a i Možemo na Thompsonov koncert: “Etiketirati pola milijuna ljudi, mladih, djece da su svjetska sramota, ekstremisti… ne znam gdje iz SDP-a i Možemo žive”
    • HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku
    • Musk osnovao stranku
    • Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?
    • Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Global

    Kineski šef diplomacije poslao upozorenje: ‘Zapad će počiniti povijesnu pogrešku…‘

    republikaBy republika17.02.2024No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Svijet je velik ocean koji se ne može podijeliti na izolirana jezera, slikovito je poručio s konferencije o sigurnosti u Münchenu.

    Kad Kina i SAD surađuju, mogu se postići velike stvari za obje zemlje i cijeli svijet, izjavio je u subotu kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi i one koji se žele odvojiti od Kine upozorio da će počiniti “povijesnu pogrešku”.

    Govoreći na konferenciji o sigurnosti u Münchenu, Wang je zapadnim državnicima, diplomatima i vojnim stručnjacima poručio da će Kina braniti svoje legitimne interese i prava, ali i djelovati s osjećajem odgovornosti za povijest, svoj narod i cijeli svijet.

    “Želimo raditi na unapređenju bilateralnih odnosa s SAD-om na temelju međusobnog uvažavanja, miroljubive koegzistencije i suradnje”, izjavio je Wang.

    Govoreći o odnosima s Europom, rekao je kako je “imperativ” da se obje strane oslobode geopolitičkih i ideoloških distrakcija.

    “Moramo jedni u drugima vidjeti partnere, a ne suparnike”, istaknuo je.

    Za Rusiju je rekao da se radi o najvećem kineskom kopnenom susjedu s kojim odnosi stabilno rastu na načelima nesukobljavanja i nenapadanja trećih strana.

    “To služi stabilnosti u azijsko-pacifičkom prostoru i u svijetu”, izjavio je Wang.

    Ponovio je da je Tajvan neodvojivi dio kineskog teritorija i da su “tajvanski poslovi kineski unutarnji poslovi”.

    “Da bi se održali mir i stabilnost u Tajvanskom tjesnacu, mora se poštivati načelo jedne Kine i odbaciti neovisnost Tajvana”, naglasio je šef kineske diplomacije.

    Nudeći bliskije odnose, istovremeno je upozorio Zapad da će pogriješiti ako se bude razdvojio od Kine u ime navodnog smanjenja ovisnosti o toj gospodarskoj sili.

    “Tkogod pokuša desinicizaciju u ime smanjenja rizika, počinit će povijesnu pogrešku. Svijet je velik ocean koji se ne može podijeliti na izolirana jezera”, rekao je.

    “Kao putnici na istome brodu, svijet trebamo učiniti predvidljivijim, a budućnost svjetlijom”, zaključio je kineski ministar.

     

     

    (izvor: Hina)

    Europa kina upozorenje Zapad
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Musk osnovao stranku

    06.07.2025

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    05.07.2025

    Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi

    05.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Božinović o reakciji iz SDP-a i Možemo na Thompsonov koncert: “Etiketirati pola milijuna ljudi, mladih, djece da su svjetska sramota, ekstremisti… ne znam gdje iz SDP-a i Možemo žive”

    HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku

    Musk osnovao stranku

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.