Američki ministar financija Scott Bessent rekao je u nedjelju da je došlo do “znatnog napretka” u pregovorima njegova tima s potpredsjednikom kineske vlade He Lifengom u Ženevi o smanjenju napetosti u trgovinskom ratu između dvije najveće svjetske ekonomije, prenosi HINA izvješćivanje AFP-a.
SAD i Kina u ponedjeljak su objavili kako su postigli dogovor o ukidanju većine carina na međusobnu robnu razmjenu, što je znak velikog smanjivanja trgovinskih napetosti između dva najveća svjetska gospodarstva.
Trgovinskim sporazumom dogovoreno je da će se “recipročne” carine između obiju zemalja smanjiti s trenutnih 125 na 10 posto. Carine SAD-a od 20 posto na kineski uvoz koji se odnosi na fentanil ostat će na snazi, što znači da ukupne carine za Kinu iznose 30 posto. Do preokreta je došlo nakon što su trgovinski predstavnici SAD-a i Kine održali važne razgovore u Švicarskoj tijekom vikenda.
“Imali smo vrlo produktivne razgovore i vjerujem da je mjesto održavanja, ovdje u Ženevskom jezeru, pridodalo velikoj smirenosti tog vrlo pozitivnog procesa. Postigli smo dogovor o 90-dnevnoj pauzi i značajnom smanjenju razina carina. Obje strane u uzajamnim carinama smanjit će svoje carine za 115 posto”, izjavio je američki ministar financija Scott Bessent na konferenciji za novinare.
– Drago mi je što mogu izvijestiti da smo ostvarili značajan napredak između SAD-a i Kine u vrlo važnim trgovinskim pregovorima, rekao je Bessent novinarima.
Dodao je da je o napretku izvijestio predsjednika Donalda Trumpa i da će u ponedjeljak uslijediti brifing o detaljima.
Kina je potvrdila da je suspendirala sve carinske protumjere koje je protiv Sjedinjenih Američkih Država poduzela 2. travnja, prenosi Reuters.
Odmah nakon objave informacije o dogovoru dviju zemalja, porasli su indeksi na burzama. Britanski FTSE 100 skočio je na početku trgovanja za 1%, Hang Seng u Hong Kongu porastao je za više od 3%, a njemački DAX bilježi rast od oko 1,5%.
Istovremeno, porasle su cijene nafte, i to za više od 3%. Sirova nafta, međunarodna referentna cijena, porasla je iznad 66 dolara po barelu. Skok dolazi u trenutku kada snižavanje carina povećava nade da trgovinski spor neće zadati težak udarac globalnoj potražnji za naftom.
Nedjelja je bila drugi dan pregovora o tome kako deeskalirati trgovinski rat koji prijeti da nanese veliku štetu svjetskoj ekonomiji.
Greer je zaključak sastanka opisao kao “sporazum koji smo postigli s našim kineskim partnerima” koji će nam pomoći da smanjimo 1.2 bilijuna dolara američkog globalnog trgovinskog deficita.
– Ovo su bila, kao što je ministar istaknuo, dva vrlo konstruktivna dana. Važno je razumjeti koliko smo brzo uspjeli doći do sporazuma, koji pokazuje da razlike možda i nisu tako velike kao što se možda činilo, rekao je Greer, dodavši da su kineski dužnosnici bili “tvrdi pregovarači”.
Sastanak je bio prva izravna interakcija između Bessenta, Greera i Hea otkad su dvije najveće ekonomije jedna drugoj uvele carine veće od 100 posto.
Trump: U pregovorima s Kinom dogovoren potpuni ‘reset’
Američki predsjednik Donald Trump u subotu je pozdravio velik napredak postignut tijekom trgovinskih razgovora američkih i kineskih čelnika u Ženevi o tarifama i rekao da je dogovren povratak na početne postavke.
– Danas smo imali vrlo dobar sastanak s Kinom u Švicarskoj. Mnogo se toga raspravljalo, mnogo se toga usuglasilo, napisao je Trump na mreži Truth Social.
– Pregovori o potpunom ‘resetu’ postignuti su na prijateljski i konstruktivan način. Nadamo se, na dobrobit i Kine i Sjedinjenih Država, da će se Kina otvoriti američkim tvrtkama. Postignut je velik napredak, napisao je.
Razgovori Kine i Sjedinjenih Država, koji su započeli u subotu ujutro u luksuznoj vili u Ženevi kako bi se pokušao riješiti trgovinski rat između dviju zemalja.
Dvije prijestolnice poslale su ovog vikenda u Ženevu visoke predstavnike na pregovore: američkog ministra financija Scotta Bessenta, američkog trgovinskog predstavnika Jamiesona Greera i zamjenika kineskog premijera He Lifenga.
/Desk/