Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    • U Međugorju otvoren Dodig Tennis Center – gosti Novak Đoković, Marin Čilić, Mate Pavić, a u publici je bio i Boris Becker
    • U Hrvatskom saboru žustra rasprava oko ‘Rezolucije o političkom osnaživanju Hrvata u BiH’
    • Ustavni sud odbio apelaciju Envera Buze, osuđenog za zločine nad Hrvatima Uzdola
    • U Parizu veliki vojni mimohod – obiježava se Dan pada Bastille uz poruku ‘Europa je snažna’
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Kardinal Puljić ne razumije političare: Jedni izbjegavaju dogovor, a hrvatski se nedovoljno zalažu za prava Hrvata

    republikaBy republika13.07.2021No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    “Ne razumijem domaće političare da uporno izbjegavaju konstruktivni dogovor oko jednakih prava na ovim prostorima. Ne razumijem zašto su Hrvati i drugi katolici, ali ne samo oni, u najvećem dijelu naše domovine Bosne i Hercegovine godinama prepušteni sami sebi pa se za njih ne zauzimaju ni oni koji su to dužni činiti kao ni oni koji tvrde da su njihovi predstavnici”, kazao je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić.

    Govoreći na današnjem otvaranju redovitog zasjedanja Biskupske konferencije BiH koje se održava u Banja Luci, rekao je da su mu “neshvatljivi političari u BiH koji uporno izbjegavaju dogovor o najvažnijim pitanjima koja muče tu zemlju”, a kritizirao je i hrvatske političare ustvrdivši kako se oni nedovoljno zalažu za prava naroda kojega tvrde da zastupaju.

    Kardinal Puljć je rekao da se Crkva u BiH nastoji othrvati izazovima koje nosi politička, ali i kriza izazvana pandemijom koronavirusa. Istaknuo je da nije posustala pred tim izazovima, no ima potrebu upozoriti na činjenicu da i dalje “pušu čudni vjetrovi” destabilizacije.

    Podsjetio je i na činjenicu da vlasti u BiH uporno ignoriraju provedbu Temeljnog ugovora između te države i Svete Stolice kao i Zakona o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini jer se nastavlja maćehinski odnos prema oduzetoj crkvenoj imovini koja još uvijek nije vraćena nego se preprodaje i uništava. Kazao je i kako se donošenjem nakaradnih zakona nastavlja otimačina imovine ne samo Crkve nego i običnih ljudi, što je opisao kao dovršenje projekta entičkog čišćenja.

    Neprihvatljivim je ocijenio i djelovanje međunarodne zajednice u BiH u odnosu na katolike ustvrdivši kako im ona svojim postupcima otežava opstanak i ugrožava identitet.

    “U ime navodne slobode nam žele ograničiti slobodu naučavanja kršćanskog nauka pa nam čak prigovaraju da nismo demokrati jer propovijedamo evanđelje“, kazao je, između ostalog, kardinal Puljić. Podsjetio je da je papa Ivana Pavao II. prigodom pohoda Sarajevu 1997. pozvao biskupe BiH da neumorno dižu glas i ukazuju na nepravdu, bore se za čovjeka i njegova prava i dostojanstvo te rade na jedinstvu Crkve, posebno u procesu pomirenja, povjerenja i praštanja.

     

    izdvojeno Kardinal vinko puljić
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    15.07.2026

    “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja

    15.07.2026

    U Hrvatskom saboru žustra rasprava oko ‘Rezolucije o političkom osnaživanju Hrvata u BiH’

    14.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”

    “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja

    Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač

    U Međugorju otvoren Dodig Tennis Center – gosti Novak Đoković, Marin Čilić, Mate Pavić, a u publici je bio i Boris Becker

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.