Nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik najavio zasebnu reformu izbornog zakona u RS-u, na području čitave Bosne i Hercegovine porasla je zabrinutost oko njegovih najava, kao i bojazan o tome što bi one mogle značiti za BiH.
Iz veleposlanstva SAD-a tim povodom priopćili su kako kako ih to zapravo ne iznenađuje s obzirom na to da je poznata prijevara na izborima za predsjednika RS-a iz 2022. godine, što je i pokrenulo sama pitanja o legitimnosti potvrđenih ishoda.
“Izjava gospodina Dodika u vezi paketa izbornog integriteta naglašava da on i njegova stranka nisu zainteresirani za zaštitu prava birača u BiH, uključujući i birače u RS-u, na slobodne i poštene izbore. To je također u skladu i s nastojanjima gospodina Dodika da uskrati stanovnicima RS-a i druga temeljna prava i slobode, kao što su sloboda govora, sloboda tiska te okupljanja”, kazali su za Oslobođenje te dodali kako SAD, kao i njihovi brojni međunarodni partneri, pozivaju političke lidere u BiH da usvajanjem Zakona o integritetu izbornog procesa odgovore na zabrinutost građana BiH koji gube vjeru u svoju demokraciju.
Iz američkog veleposlanstva u BiH Dodiku su poslali nedvosmislenu poruku:
“Bilo kakav pokušaj nezakonitog uzurpiranja bilo koje državne nadležnosti od strane RS-a ili druge niže administrativne jedinice predstavljao bi kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma i zakona BiH. Sjedinjene Države jasno su dale do znanja kako su spremne odgovoriti na antidaytonske i neustavne postupke domaćih aktera, kao i da će podržati postupke visokog predstavnika s istim ciljem. Nadamo se da će i drugi međunarodni prijatelji BiH učiniti isto”.
Nadalje, mađarske odbrambene snage već su dokazale da su sposobne voditi veliku operaciju NATO-a, rekao je za za mađarske medije novi zapovjednik EUFOR misije Althea u Bosni i Hercegovini general major László Sticz, prenosi N1 BiH.
Kazao je kako će snage EUFOR-a intervenirati u zemlji samo ako bh. policija ne bude u stanju osigurati mir. Međutim, ističe, kao na Kosovo, situacija može eskalirati bilo kad.
“U 2021. godini već je djelovao mađarski zapovjednik misije KFOR-a na Kosovu, a sada će prvi put mađarski general godinu dana voditi misiju EU u Bosni i Hercegovini. Mađarske obrambene snage ne samo da sudjeluju u ovako velikoj operaciji, već je i koordiniraju i vode. Nadalje, postojat će mogućnost korištenja nove vojne opreme, poput novih helikoptera, što ukazuje da reforma razvoja mađarskih snaga pokrenuta 2018. ide velikim koracima naprijed”, kazao je Sticz za kanal M1, prenosi Hungary Today.
Operacija Althea ili formalno poznata kao EUFOR (Snage Europske unije u Bosni i Hercegovini) su međunarodne snage koje djeluju pod ovlastima Europskog vijeća. Vojna operacija pokrenuta je 2. prosinca 2004. godine, devet godina nakon rata u BiH, s glavnom zadaćom mirovne misije u Bosni i Hercegovini. Nakon odluke Političkog i sigurnosnog odbora Europske unije, Mađarska je u siječnju 2024. prvi put ponudila da vodi misliju EUFOR ALTHEA.
Govoreći u emisiji ‘Dobro jutro, Mađarska’ na radiju Kossuth, Sticz je rekao da je korijen trenutne situacije oružani sukob 1992.-95. Okončan je Daytonskim sporazumom, određujući budućnost regije. Pojasnio je kako postoje dva dijela zemlje, gdje u jednom dominira srpsko stanovništvo, a u drugom hrvatsko i bošnjačko, te da je cilj da se oba prostora integriraju, da mogu surađivati i biti spremni za ulazak u EU.
“Ali to zahtijeva ekonomsku, političku i vojnu pomoć, koju pruža NATO, a od 2004. i EU”, dodao je.
Operacija EU pruža podršku lokalnim vlastima, posebno bh. policiju, istaknuo je Sticz.
“Vojni rizik je sekundaran, misija EU će intervenirati samo ako bh. policija ne može osigurati mir. Ali situacija bi mogla eskalirati bilo kada, kao što se dogodilo na Kosovu prošlog svibnja. Zato je važna međunarodna vojna snaga, koja mora biti nepristrana i vjerodostojna, sa sredstvom odvraćanja ako je potrebno”, rekao je.
Važna vojna sposobnost mađarskih snaga, između ostaloga, uključuje zračni transport te evakuacija i spašavanje, koji ne služi samo sigurnosti vojnika misije EU, već također može pružiti pomoć lokalnom stanovništvu u slučaju potrebe.
“Izuzev toga, zbog miniranih područja u regiji, sposobnost uništavanja bombi također je od velike važnosti,” dodao je.
Mađarski ministar obrane Kristof Szalay-Bobrovniczky potvrdio je u listopadu prošle godine kako zapovjedništvo EUFOR Althea misije u Bosni i Hercegovini od 1. siječnja 2024. preuzima general major Laszlo Sticz, te je najavio pojačanje misije dodatnim snagama tijekom ove godine.
“Mađarske obrambene snage pojačavaju predanost: tijekom 2024. dodatne snage i vitalne sposobnosti pridružit će se EUFOR Althea misiji. Iskustvo general majora Sticza u razvoju snaga čini ga jakim liderom ove misije”, najavio je mađarski ministar na društvenoj mreži X.
/Desk/