Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH
    • Velike gužve na graničnim prijelazima BiH
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Izvršni direktori žele kopirati odnos koji Apple direktor ima s Donaldom Trumpom

    republikaBy republika26.11.2024No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Imati Donalda Trumpa za prijatelja, ako ste šef velike američke kompanije, uopće nije loša stvar.

    Nedugo prije izbora za predsjednika SAD-a, Donald Trump pohvalio se svojim vezama sa šefovima velikih tehnoloških kompanija. O njegovom odnosu s Muskom već je sve dobro poznato, a prije izbora kontaktirali su ga izvršni direktori tehnoloških giganata poput Tima Cooka iz Applea, Sundara Pichaija iz Googlea, Zuckerberga i drugih, a svi su se oni požurili čestitati Trumpu nakon što je ponovno izabran za predsjednika SAD-a.

    Jasno je kako bi održavanje dobrih odnosa s Trumpom moglo pomoći u poslovanju te šefovi brojnih velikih kompanija žele stupiti u kontakt s novim predsjednikom i ostaviti dobar dojam kako bi im, ako bude potrebno, izašao u susret kada im bude trebalo. To, naravno, nije jednostavno, ali jedna je osoba u tome uspjela, a da pri tome nije otvoreno stala na stranu Trumpa kao šef Tesle. Riječ je o izvršnom direktoru Applea Timu Cooku te su nedavno u The Wall Street Journalu detaljno opisali kako je on tijekom godina, malo po malo, gradio svoj odnos s najmoćnijim čovjek u SAD-u.

    Zato je on veliki direktor

    Cook je uspio stvoriti jedinstven odnos s njim koji danas mnogi pokušavaju kopirati kako bi, poput Applea, ako bude trebalo, od Trumpa zatražili pomoć u ostvarivanju njihovih interesa. Ono po čemu se pristup CEO-a Applea razlikuje u odnosu na brojne druge šefove kompanija jest što je Cook ostvario direktan kontakt s Trumpom. On nije htio komunicirati s američkim predsjednikom putem članova njegove administracije, niti putem nekakvih lobista, već mu je prišao osobno i s njim razgovarao putem telefona, odnosno tijekom privatnih večera. Zato je on veliki direktor, zato što me zove, a drugi ne, pohvalio ga je jednom tijekom prvog mandata Trump.

    S takvim načinom komunikacije oni su razvili specifičan i prilično blizak odnos i povezanost. Tijekom poziva i večera, Cook se u razgovorima fokusirao na područja u kojima su Appleovi interesi usklađeni s Trumpovim planovima, a kada su pronašli takve zajedničke točke, mogli su izgraditi odnos od kojih su obojica imali koristi. Tijekom prvog Trump mandata, Cook je u više navrata uspio progurati Appleov interes upravo zahvaljujući vezama s predsjednikom.

    Među inim, tako je 2017., kada je Trump pripremao plan za smanjenje poreza, Cook je iskoristio svoje poznanstvo s predsjednikom SAD-a kako bi za Apple izborio nižu poreznu stopu. Također, dvije godine poslije lobirao je kod Trumpa kako se povećanje carina na kineske proizvode ne bi odrazilo na povećanje cijene iPhonea i drugih njihovih proizvoda. A kada je Trump s Cookom posjetio tvornicu u Austinu, preuzeo je odgovornost za njeno otvaranje, što nitko iz kompanije nije demantirao, što je pred javnosti bio veliki plus za Trumpa.

    Uspostavljanje takvih odnosa s političkim liderima, objašnjava bivši CEO tvrtke Aetna Ron Williams, donosi benefite, ali i rizike te naglašava da, svaki put kada s nekim uspostavite odnos, vi ste u nekoj vrsti prednosti, iako uvijek treba razmišljati o potencijalnim negativnim ishodima. O pristupu kakav je prema Trump imao Cook razmišljaju i šefovi drugih manjih i većih kompanija, no jasno je kako oni nisu u istoj poziciji kao i CEO Applea koji upravlja kompanijom čija je tržišna vrijednost veća od 3,5 bilijuna dolara.

     

    Izvor: (The Verge)

     

    #timcook apple donaldtrump
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Agenti umjetne inteligencije dobivaju vlastiti online sud

    12.07.2026

    Burne reakcije javnosti: Meta omogućila stvaranje AI slika pomoću javnih profilnih fotografija s Instagrama

    09.07.2026

    Rekordna godina za sarajevsku zračnu luku, prihodi premašili 94 milijuna KM, a dobit skočila na više od 24 milijuna KM

    02.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH

    Velike gužve na graničnim prijelazima BiH

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.