Gotovo nestvarno zvuče vijesti iz Libanona gdje je u lančanim eksplozijama komunikacijskih ‘pagera’ kojima se koristio Hezbolah poginulo 11 ljudi, a ranjeno više od 4000 pripadnika Hezbolaha. Izvedena je dosad nezapamćena diverzija, a kao organizatora arapski svijet prepoznao je obavještajce Izraela. Slučaj je u Studiju 4 HTV-a analizirao bivši obavještajac Ante Letica.
– Ovo je akcija koja je sigurno trajala dugo i dugo je planirana. Rezultirala je vrlo ozbiljnim napadom na strukturu Hezbolaha u Libanonu. Ima puno mrtvih, ranjenih, iskasapljenih… Ako maknemo empatiju sa strane – radi se vrlo okrutnom, beskompromisnom ratu Hezbolaha i Izraela. Taj rat traje dugo, a ovo je šamar Hezbolahu i njihovom vodstvu – ali i Iranu i svim strukturama koje djeluju na tom području, kazao je Ante Letica.
Smatra da je riječ tek o početku koji će rezultirati drugim akcijama “o kojima ćemo nažalost tek pričati”.
Komentirajući podatak da bolnice u Libanonu nisu mogle primiti sve ranjene, njih 4000, Letica je kazao kako se paravojni Hezbolah dosad uspješno suprotstavljao Izraelcima te da je ovaj napad vrlo oštar i izravan udarac na sposobnost Hezbolaha.
Kako su novonabavljeni ‘pageri’ postali bombe
– Hezbolah, Iranci i Sirijci svjesni su nadmoći izraelske obavještajne zajednice, vojske i specijalni službi. Sigurni su da ih Izraelci putem mobitela i drugih sredstava kontroliraju i da na neki način biraju i ciljeve. Zato su prešli na ‘pagere’. Izraelci su vjerojatno ušli u jedan dio lanca proizvodnje, distribucije i prodaje i napravili diverziju koja je stvarno filmska, objasnio je Letica.
Podsjetimo, borci Hezbolaha koristili su ‘pagere’ kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu izraelsko praćenje lokacija mobitela, rekla su Reutersu dva izvora upoznata s operacijama skupine. Ali visoki libanonski izvor rekao je da je izraelska špijunska služba modificirala uređaje “na proizvodnoj razini”.
Mossad je ubacio ploču unutar uređaja koja ima eksplozivni materijal koji prima kod. Vrlo ga je teško otkriti na bilo koji način. Čak i bilo kojim uređajem ili skenerom, rekao je izvor. Rečeno je i da je 3000 pejdžera eksplodiralo kada im je poslana kodirana poruka, istovremeno aktivirajući eksploziv. Drugi sigurnosni izvor rekao je Reutersu da je do tri grama eksploziva bilo skriveno u tim ‘pagerima’.
Mossad stoji iza svega
Iza eksplozije dojavljivača (pagera) koji su gotovo istodobno u utorak eksplodirali diljem Libanona i u Siriji i ubili najmanje 12 osoba – uključujući dvoje djece – te ranili njih nekoliko tisuća, među kojima je velik dio pripadnika militantnog libanonskog pokreta Hezbollah, kojeg podržava Teheran, stoji Izrael, odnosno, kako procjenjuju mnogi, njihova obavještajna služba Mossad. Hezbollah i libanonska vlada okrivili su vrlo brzo nakon eksplozija Izrael za ono što se smatra sofisticiranim napadom na daljinu, prenosi Jutarnji list.
No, prema novim informacijama, koje neprestano cure, ova akcija Izraela zapravo nije izvedena po prvotnom planu. Naime, izraelski i američki izvori rekli su Axiosu da su eksplozije dojavljivača, koji su navodno nabavljeni prije nekoliko mjeseci, planirane kao početni korak u sveobuhvatnoj ofenzivi protiv Hezbollaha.
Ipak, posljednjih dana u Izraelu se pojavila zabrinutost da je Hezbollah možda postao svjestan da postoji neki plan i da bi mogli otkriti njihovu tajnu operaciju pa su dojavljivače ranije detonirali. “Bio je to trenutak iskoristi ili izgubi (use it or lose it moment)”, rekao je američki dužnosnik za Axios, govoreći o obrazloženju koje je Izrael dao SAD-u o tajmingu napada.
Hezbolah – koji je odbacio mobilne telefone i počeo se koristiti zastarjelom tehnologijom dojavljivača za koju nije potreban internet kako bi izbjegli izraelsko praćenje – priopćio je da su među žrtvama mnogi pripadnici njegovih vojnih jedinica i institucija te je zaprijetio Izraelu osvetom.
Bivši izraelski dužnosnik upoznat s operacijom potvrdio je da su izraelske obavještajne službe planirale iskoristiti dojavljivače koje su uspjele podmetnuti u Hezbollahove redove kao iznenađujući početni udarac u sveobuhvatnom ratu protiv oružane skupine, a da su izraelski čelnici postali zabrinuti da bi militanti mogla otkriti dojavljivače.
Trag vodi do Budimpešte
kako prenosi Tportal.hr AR-924, koje su koristili militanti Hezbolaha, a koji su tijekom utorka eksplodirali u Libanonu te usmrtili najmanje 12 ljudi i ranili njih 2750, proizvela je tvrtka BAC Consulting Kft, registrirana u mađarskom glavnom gradu Budimpešti.
Isprva se mislilo da je proizvođač tajvanska tvrtka Gold Apollo, no njihov izvršni direktor Hsu Chingkuang održao je u srijedu konferenciju za medije, na kojoj je objavio da je pagere AR-924, koje je naručio Hezbolah, proizvela tvrtka BAC prema licenci Gold Apolla.
“Prema ugovoru o suradnji, ovlastili smo BAC da koristi našu robnu marku za prodaju proizvoda u određenim regijama, ali dizajn i proizvodnja proizvoda isključiva je odgovornost BAC-a”, kaže Gold Apollo u svojoj izjavi, prenosi 24.hu.
Mađarski mediji pronašli su podatke o ovoj tvrtki u nekoliko baza podataka o poslovnim subjektima osnovanima u Mađarskoj. BAC Consulting Kft osnovan je 2022. godine i osnovna djelatnost te tvrtke su upravljanje poslovanjem i poslovno savjetovanje, a sjedište joj je u naselju Zugló u 14. budimpeštanskom okrugu.
Tportal se poziva na pisanje mađarskih medija koji navode kako je izvjesna Cristiana Rosaria Bársony-Arcidiacono direktorica navedene tvrtke.
Hezbollah počeo sumnjati
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, njegovi najviši ministri i čelnici Izraelskih obrambenih snaga i obavještajnih agencija odlučili su upotrijebiti sustav u najkraćem mogućem vremenu umjesto da riskiraju da ga otkrije Hezbollah, rekao je američki dužnosnik.
O zabrinutosti Izraela koja je dovela do odluke o izvođenju napada prvi je izvijestio Al-Monitor, koji je naveo da su dva operativca Hezbollaha iznijela sumnje u vezi s dojavljivačima posljednjih dana, prenosi Axios. Kada je glavni savjetnik američkog predsjednika Joea Bidena, Amos Hochstein, posjetio Izrael u ponedjeljak, Netanyahu, izraelski ministar obrane Yoav Gallant i drugi visoki izraelski dužnosnici okupili su se na višesatnim sigurnosnim konzultacijama oko problema potencijalne kompromitacije operacije. Kad su se sastali s Hochsteinom, nisu mu dali naslutiti što se događa iza kulisa, rekao je američki dužnosnik.
U utorak poslijepodne po lokalnom vremenu, nekoliko minuta prije nego što su dojavljivači počeli eksplodirati diljem Libanona, Gallant je nazvao američkog ministra obrane Lloyda Austina i rekao mu da će Izrael uskoro izvesti operaciju u Libanonu, ali je odbio otkriti bilo kakve konkretne detalje. Američki dužnosnik rekao je da Izraelci nisu SAD-u govorili o specifičnostima operacije, ali je dodao da je Gallantov poziv bio pokušaj da se izbjegne držanje SAD-a u potpunom neznanju. Unatoč tome, američki dužnosnici kažu da Gallantov poziv ne smatraju ozbiljnom ranijom obavijesti. “Nismo bili svjesni ove operacije i nismo bili uključeni”, rekao je glasnogovornik američkog State Departmenta Matthew Miller novinarima u utorak, prenosi Jutarnji.
Elijah J. Magnier, viši analitičar političkih rizika, navodi da je razgovarao s pripadnicima Hezbollaha koji su pregledali dojavljivače koji nisu eksplodirali. Kako kaže, čini se da je eksplozije izazvala poruka o grešci poslana svim uređajima, a koja je uzrokovala vibriranje, prisiljavajući korisnika da klikne tipku za zaustavljanje vibracije. Kombinacija naredbi izazvala je detonaciju male količine eksploziva skrivenog unutra i osigurala da korisnik bude prisutan u trenutku eksplozije, prenosi AP.
Nešto slično još u utorak je za CNN izjavio David Kennedy, bivši obavještajni analitičar američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA). On je ocijenio da se eksplozije koje prikazuju video zapisi čine “presnažne da bi se radilo o daljinskom i izravnom hakiranju koje bi preopteretilo dojavljivač i izazvalo eksploziju litijske baterije”.
Prema jednoj od dvije teorije o načinu napada, koju je on zastupao, a o čemu je opširno jučer izvijestio Jutarnji list, u dojavljivače bi bio ugrađen eksploziv i vjerojatno bi detonirali jedino kada bi bila primljena određena poruka, rekao je on. “Složenost potrebna da se ovo izvede je nevjerojatna. To bi zahtijevalo mnogo različitih obavještajnih komponenti i izvedbi”, rekao je on, istaknuvši da bi bio potreban i proboj u opskrbni lanac.
Zabrinutost u Hezbollahu
Libanonski sigurnosni izvori smatraju da je izraelska obavještajna služba umetnula eksplozivne sastojke u dojavljivače tijekom njihove proizvodnje, mjesecima prije nego što ih je uvezao Hezbollah.
Izrael ima dugu povijest izvođenja smrtonosnih operacija daleko izvan svojih granica. Samo ove godine su u odvojenim izraelskim zračnim napadima na Bejrut ubijeni visoki dužnosnik Hamasa Saleh Arouri i visoki zapovjednik Hezbollaha. U eksploziji u Iranu, za koju se također okrivljuje Izrael, ubijen je Ismail Haniyeh, vrhovni vođa Hamasa. Tel Aviv je u prošlosti ubijao militante palestinskog pokreta Hamas eksplozivnim mobilnim telefonima i vjeruje se da stoji iza napada računalnim virusom Stuxnet na iranski nuklearni program 2010. godine.
Napad eksplozivnim dojavljivačima, ocjenjuje AP, vjerojatno će izazvati zabrinutost Hezbollaha po pitanju sigurnosne i komunikacijske ranjivosti, dok izraelski dužnosnici prijete eskalacijom višemjesečnog sukoba. U gotovo svakodnevnim prekograničnim razmjenama vatre između Izraela i Hezbollaha ubijene su stotine osoba u Libanonu i nekoliko desetaka u Izraelu, a deseci tisuća su raseljeni s obje strane granice.
Izraelski i američki dužnosnici rekli su da bi Hezbollah nakon ovoga mogao pokrenuti veliki napad na Izrael iz osvete ili bi u kratkom roku mogao biti odvraćen mogućnošću da postoji još sigurnosnih propusta za koje skupina još ne zna i koje bi Izrael mogao iskoristiti.
Nedostupna stranica tvrtke
Tportal prenosi kako je internetska stranica tvrtke na mađarskom jeziku još je bila dostupna u srijedu ujutro, ali je sada u fazi održavanja.
Kratak opis na webu BAC Consultinga, koji se bavi mnogim stvarima – od savjetovanja do prodaje nakita – govori da se bave i telekomunikacijama.
Nije pravo sjedište
Među svoje osnovne djelatnosti navode i rad na ‘međunarodnoj tehnološkoj suradnji za prodaju telekomunikacijskih proizvoda’ na tržišta azijskih i zemalja u razvoju. Na stranici se nigdje ne navodi da ta tvrtka proizvodi, uvozi ili izvozi pejdžere AR-924, one koji su eksplodirali u Libanonu. BAC Consulting je lani ostvario 210 milijuna forinti (oko 530 tisuća eura) prometa i 13 milijuna forinti (oko 33 tisuće eura) dobiti, javlja Telex.hu.
Novinari portala 444.hu otišli su u sjedište tvrtke te zaključili da joj to nije pravo sjedište, a zgrada u kojoj je registrirana sjedište je pružatelja usluga i ondje je registrirano nekoliko njih.
Izraelska obavještajna služba umetnula je eksplozivne sastojke u tisuće pejdžera tijekom njihove proizvodnje, mjesecima prije nego što ih je uvezao Hezbolah, objavio je libanonski sigurnosni izvor u srijedu.
/Desk/