Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Izetbegović kaže kako mu je Schmidt rekao da zasad neće mijenjati izborni zakon – “Za svaki slučaj, dogovorio sam i akciju s Turskom”

    republikaBy republika25.07.2022Updated:25.07.2022No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ako (Schmidt) nametne izmjene izbornog zakona, prisilit će nas da radimo stvari koje nismo radili, rekao je predsjednik najjače bošnjačke stranke, SDA, Bakir Izetbegović.

    Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt neće nametnuti izmjene izbornog zakona bez konzultacija s predstavnicima političkih stranaka iz te zemlje, ustvrdili su u ponedjeljak čelnici vladajućih i oporbenih bošnjačkih stranaka, prenosi HINA.

    Nakon što je pozvao članove svoje stranke da se pridruže prosvjedima oporbe protiv nametanja izmjena izbornog zakona zakazanim za večernje sate pred Uredom visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu, predsjednik SDA Bakir Izetbegović na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji rekao je da je tijekom dana telefonski kontaktirao Schmidta i preporučio mu da se ne upušta u nametanje odluke čiji je mogući sadržaj izazvao burna reagiranja i negodovanja bošnjačkog biračkog tijela.

    Izjavio je kako je Schmidtu prenio da bi na taj način ušao u političko minsko polje koje bi moglo narušititi autoritet visokog predstavnika, posebice stoga što je riječ o intervenciji u osjetljiva pitanja međunacionalnih odnosa. Dodao je kako “misli, no nije siguran” da su reforme kreirane u bliskoj suradnji s HDZ-om Hrvatske.

    “Ono što sam od njega (Schmidta) postigao je odgovor da OHR neće donijeti odluku bez konzultacije s predstavnicima parlamentarnih stranaka”, rekao je Izetbegović koji sad očekuje da će svoje viđenje izborne reforme visoki predstavnik izložiti pred zastupnicima u parlamentu Federacije BiH, posebice ako već kani mijenjati entitetski ustav.

    Za svaki slučaj, kako je pojasnio, zamolio je veleposlanika Turske u Upravnom odboru Vijeća za provedbu mira (PIC) da ne podrži prijedlog promjena izbornog zakona u obliku u kojemu se o njemu sad vode rasprave. Turska u PIC-u ujedno predstavlja Organizaciju islamske konferencije (OIC).

    I predsjednik oporbenog SDP BiH Nermin Nikšić u odvojenoj je izjavi rekao kako je i on tijekom dana od Schmidta dobio slična uvjeravanja.

    “Schmidt je nagovjestio kako trenutno neće doći do nametanja novih izbornih pravila, a da će se o izmjenama Izbornog zakona BiH razgovarati nakon izbora. Drago mi je da je Schmidt uvidio da je nametanje izmjena Izbornog zakona BiH u ovom trenutku kontraproduktivno”, izjavio je Nikšić.

    Za Izetbegovića je najveći problem to što bi se u OHR-ovu paketu mogućih izbornih reformi mogla naći odredba kojom se uvodi cenzus od tri posto po županijama radi delegiranja zastupnika za federalni Dom naroda.

    Čelnik SDA pridružio se onima koji tvrde da je to daljnja diskriminacija onih koji su na nekom dijelu teritorija BiH u manjini. Tvrdi i kako moguća nova rješenja za kvote zastupnika u nacionalnim klubovima koji mogu predlagati čelnike izvršne vlasti u Federaciji zapravo jamče “vječiti ekskluzivitet” HDZ-u BiH u predstavljanju Hrvata, što posljedično vodi ka nestanku multietničkih stranaka.

    Izetbegović je na kraju potvrdio kako je SDA spremna zajedno s drugim bošnjačkim i građanskim strankama nastaviti s prosvjedima sve dok u OHR-u ne odustanu od sadašnjih planova za izbornu refomu

    “Ako (Schmidt) nametne izmjene izbornog zakona, prisilit će nas da radimo stvari koje nismo radili”, izjavio je Izetbegović dodajući kako se nada da Bošnjaci neće biti dovedeni u tu poziciju jer će u protivnom biti “spremni na sve” kako bi probili blokade, prenosi HINA.

    Bakir Izetbegović Christian Schmidt izborni zakon izdvojeno
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    09.05.2025

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    09.05.2025

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.