Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • SPUŠTANJE Podoljak reagirao na Milovanovićev stav o uzviku ‘Slava Ukrajini’: “Infatilni ruska propaganda.. Ne tražite od hrabrih predaju ako sami niste spremni braniti vlastitu zemlju”
    • GENERALSKA DIPLOMACIJA? Generali Armije BiH u Zagrebu s generalima HV-a – Razgovori potrebni, ali jedno ime je sporno
    • Prelet amaričkih bombardera – “Označena zapadna sfera utjecaja“
    •  Stanišiću i Simatoviću po 15 godina – Potvrđen UZP Srbije nad BiH i Hrvatskom – Najavljene tužbe protiv RS i Srbije
    • Reakcija SAD-a prema kosovskoj vladi nakon eskalacije sukoba: Otkazano sudjelovanje Kosova u NATO vojnim vježbama
    • Milanović: “Između ‘Za dom spremni’ i ‘Slava Ukrajini’ nema razlike”
    • Kosovski premijer Albin Kurti za CNN: “Neću predati demokratsko Kosovo fašističkoj policiji”
    • U Mostaru najavljen sastanak Čović-Dodik-Nikšić
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Iz mostarskog Doma zdravlja zbog gripe i korone traže odgađanje nastave za barem tjedan dana

    republikaBy republika06/01/2022Updated:06/01/2022Nema komentara5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Iz Doma zdravlja Mostar oglasili su se priopćenjem u kojem traže prolongiranje početka nastave za barem tjedan dana, a zbog velikog broja pacijenata oboljelih od gripe ili korone i pritiska na pojedine odjele – obiteljske liječnike, Hitnoj pomoći i Izolatoriju.

    “Zbog velikog broja oboljelih građana, što na gripu, što na SARS CoV-2, veliko je opterećenje na kapacitet Doma zdravlja, stoga upozoravamo kako je otežan pristup obiteljskim liječnicima, Hitnoj pomoći i Izolatoriju. Zbog pogoršanja situacije, primorani smo zatvoriti pojedine ambulante kako bismo preusmjerili medicinske kapacitete u najteže pogođene ambulante, Izolatorij te Hitnu pomoć”, ističu iz Doma zdravlje Mostar.

    U istom se pojašnjavaju razlike u simptomima oboljelih od gripe i korona virusa.

    “Gripa se inače javlja sezonski i za razliku od prehlade, gripa obično započinje iznenada: javljaju se jaki bolovi u mišićima i zglobovima, groznica, visoka tjelesna temperatura, suhi kašalj i glavobolja. Covid-19 najčešće ne počinje naglo te se u početku javlja s blaže povišenom tjelesnom temperaturom uz suhi kašalj koji je kroz prvi tjedan bolesti blag, a tek kasnije postaje jači (kod gripe kašalj obično počinje na početku bolesti, tj. 2-3 dan bolesti), a najčešće izostaje bol u mišićima koja se kod gripe javlja odmah u početku. Isto tako, glavobolja se uz gripu javlja u pravilu uvijek, dok je ista rjeđa kod Covid-19. Gripu liječimo simptomatski, a posjeta liječniku je potrebna samo ako ne uspijemo sniziti temperaturu, imamo osjećaj gušenja, odnosno teškog disanja ili ako se pogorša osnovna bolest. Važna napomena: budući da je gripa, kao i Covid, virusna infekcija kod nje liječenje antibioticima nema nikakvog efekta. Stoga je jako bitno ne uzimati antibiotike bez indikacije, jer antibiotska terapija pri virusnim infekcijama samo moze produziti bolest. Ako razvijete neke od simptoma povišene temperature, kašlja, grlobolje i slično nema potrebe se isti dan javljati liječniku, pogotovo dolaziti u prostorije Hitne pomoći. Liječimo se kućno simptomatski – snižavamo temperaturu paracetamolom ili ibuprofenom, pijemo dovoljno tekućine, uzimamo pastile za grlobolju i pobrinemo se za zdraviju prehranu. Najbitnije je ograničiti kretanje kako ne bismo dalje širili virus bez obzira o kojem se virusu radilo. U slučaju pogoršanja stanja, odnosno, visoke temperature, temperature koja se ne spušta na lijekove, problema sa disanjem, pogoršanog stanja svijesti, naglog pogoršanja bolesti, jakih bolova, pritiska u prsima, osipa uz temperaturu i sličnih stanja, tada se javiti na BILO KOJE dostupno radno mjesto Doma zdravlja”, savjetuju iz Doma zdravlja Mostar.

    “Zbog velike raširenosti bolesti u gradu, preporučujemo nadležnima da prolongiraju početak školske nastave za barem tjedan dana”, zaključuje se u priopćenju Doma zdravlja Mostar.

    Korona statistika u HNŽ-u

    Danas 467 novozaraženih, 119 u bolnici, 6 na invazivnoj i 1 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji

    Prema današnjim podatcima (od 6. siječnja, 2022.) u COVID-19 bolnici Sveučilišne kliničke bolnice Mostar preminulo je 5 bolesnika od kojih 4 iz HNŽ-a: žena iz Mostara rođena 1941. godine, žena iz Mostara rođena 1949. godine, muškarac iz Mostara rođen 1941. godine i muškarac iz Prozora-Rame rođen 1953. godine, te 1 iz ŽZH: žena iz Gruda rođena 1942. godine.

    Međutim, iako podatci govore da je na bolničkom liječenju trenutno 119 bolesnika, ohrabruje činjenica da je samo 6 pacijenata na invazivnoj i jedan na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su ostali klinički stabilno.

    U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB Mostar testirano je 1514 uzoraka. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji pozitivnih je 467: 319 iz Mostara, 62 iz Čapljine, 36 iz Čitluka, 14 iz Jablanice, 15 iz Stoca, 3 iz Neuma, 9 iz Prozor-Rame i 9 iz Konjica.

    Županijski i općinski sanitarni inspektori izdali su 177 rješenja o samoizoliranju i izoliranju, a na snazi je 1.435 rješenja.

    Jučer 253 novozaraženih, 99 u bolnici, 7 na invazivnoj i 2 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji

    Prema podatcima Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a od 5. siječnja 2022. godine, u COVID-19 bolnici Sveučilišne kliničke bolnice Mostar preminula su 3 bolesnika, od kojih 1 iz Hercegovačko-neretvanske županije: žena iz Mostara rođena 1957. godine; 1 iz Hercegbosanske županije: muškarac iz Drvara rođen 1951. godine i 1 iz Županije Zapadnohercegovačke: žena iz Gruda rođena 1942. godine.

    Na bolničkom liječenju na taj dan bilo je 99 bolesnika, od kojih je 7 na invazivnoj i 2 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, a ostali su klinički stabilno.

    U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB Mostar testirano je 1.296 uzoraka. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji pozitivnih je 253: 137 iz Mostara, 27 iz Čapljine, 44 iz Čitluka, 8 iz Stoca, 5 iz Konjica, 15 iz Prozora-Rame, 4 iz Jablanice i 13 iz Neuma.

    Županijski i općinski sanitarni inspektori s tim datumom su izdali 353 rješenja o samoizoliranju i izoliranju, a na snazi je bilo 1.355 rješenja.

    U HBŽ-u prolongirana nastava i zaustavljeno cijepljenje do 17. siječnja

    Podsjetimo da je zbog pogoršane epidemiološke situacije, a prema preporuci Kriznog stožera HBŽ-a nastava u svim srednjim i osnovnim školama na području te županije, a koja je trebala početi 10. siječnja, odgađa za tjedan dana, te će započeti 17. siječnja.

    Također je Krizni stožer ove županije odlučio obustaviti cijepljenje protiv covida-19 koje će se u zdravstvenim ustanovama na područje te županije također nastaviti tek 17. siječnja.

     

     

     

    /Republika/

    dom zdravlja mostar gripa novozaraženi
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    SPUŠTANJE Podoljak reagirao na Milovanovićev stav o uzviku ‘Slava Ukrajini’: “Infatilni ruska propaganda.. Ne tražite od hrabrih predaju ako sami niste spremni braniti vlastitu zemlju”

    31/05/2023

    Milanović: “Između ‘Za dom spremni’ i ‘Slava Ukrajini’ nema razlike”

    31/05/2023

    U Mostaru najavljen sastanak Čović-Dodik-Nikšić

    31/05/2023

    Comments are closed.

    NO COMMENT

    Baja na rubu stola

    Govorimo hrvatski!

    Čija je poza jača?

    Koncentracijska vlada

    Xi JinPing: Uzor

    Najnovije

    SPUŠTANJE Podoljak reagirao na Milovanovićev stav o uzviku ‘Slava Ukrajini’: “Infatilni ruska propaganda.. Ne tražite od hrabrih predaju ako sami niste spremni braniti vlastitu zemlju”

    GENERALSKA DIPLOMACIJA? Generali Armije BiH u Zagrebu s generalima HV-a – Razgovori potrebni, ali jedno ime je sporno

    Prelet amaričkih bombardera – “Označena zapadna sfera utjecaja“

     Stanišiću i Simatoviću po 15 godina – Potvrđen UZP Srbije nad BiH i Hrvatskom – Najavljene tužbe protiv RS i Srbije

    Reakcija SAD-a prema kosovskoj vladi nakon eskalacije sukoba: Otkazano sudjelovanje Kosova u NATO vojnim vježbama

    Kolumne

    O pokojnima ljudi vole lagati

    Kronični strah od “križara”

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    Promo

    Stolačko kulturno proljeće

    Knjiga Faruka Kajtaza ‘Pisanje između redova’ predstavljeno i u Danskoj

    Neum Underwater film festival 2023. – Prijave za podvodne filmove otvorene do 20. srpnja

    Koncert virtuoza na harmonici Marka Plavčića: Klasika zvukom harmonike

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.