Iz Veleposlanstva SAD-a prema Vladi RS-a uputili su ozbiljno pitanje – gdje su završile 1,1 milijarda KM koju je ova vlada pozajmila. Pristigli su oštri odgovori i demantiranje od predsjednika RS-a Milorada Dodika, i entitetske ministrice financija Zore Vidović. Međutim, a kako je sama Vidović to kazala prošle godine RS se zadužila 800 milijuna KM, a ove godine 260 milijuna što je približan iznos o kojem govori i američko veleposlanstvo.
Iz njihovih reakcija razvidno je kako Dodikova vlast računa na eksploataciju prirodnih bogatstava koja bi im osigurala potreban novac, ali i “novu kartu” za zemlje Zapada koje su zainteresirane za deficitarne resurse.
“Gdje je otišao novac?”
Naime, američko veleposlanstvo putem društvenih mreža komentiralo je zaduživanje Vlade RS-a.
“U posljednjih 18 mjeseci, Vlada RS-a je samo na Banjalučkoj burzi pozajmila više od 1,1 milijardu KM, značajna suma koja ne uključuje komercijalne zajmove čiji uvjeti nisu dostupni za javnost. Dakle, ako je Vlada RS-a ipak završila s deficitom i nastavlja imati problema s izmirivanjem obveza i rokova za isplatu socijalnih usluga i subvencija u poljoprivredi, pitanje je – gdje je sav taj novac otišao?”, glasilo kratko i ciljano pitanje u samu srž problema.
Over the last 18 months, the RS government has borrowed more than 1.1 billion KM on the Banja Luka Stock Exchange alone, a significant amount that does not even include the commercial loans the RS government has taken, whose conditions haven’t been made available for public…
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) July 18, 2024
U ovom kratkom osvrtu, zanimljiva je i konstatacija o komercijalnim kreditima koje je Vlada RS podigla, a za koje javnost ne može tako lako imati informaciju. No, iz RS-a su uskoro stigle reakcije, “podebljane” vrijeđanjem na osobnoj razini američkog veleposlanika.
Dodik kaže kako “Murphy brutalno laže”
“To je aposlutna laž i nevjerojatno koliko taj Murphy, zaslijepljen mržnjom prema RS-u i svemu srpskom, može lagati i izmišljati, dok s druge strane ovi za 20 godina nisu imali promet od milijardu i stotinu milijun KM. Iako odlično poznajem Murphyjeve kapacitete, ipak sam negdje možda i vjerovao kako može osmisliti malo inteligentniji pamflet protiv RS-a u koji bi bar netko povjerovao, ali ovaj put je nadišao i sam sebe. Izgleda da mu, ama baš nikako, ne ide ni na jednom polju”, komentirao je Dodik za agenciju SRNA, kazavši kako je “ovaj najnoviji propagandni bilten kauboja Murphyja notorna laž” te kako “nije odavno čuo veću i brutalniju neistinu”.
On je naveo da se, “izuzev Murphyjevih brutalnih laži, stiče dojam kako bi se on, nakon propale diplomatske i svake druge karijere, želio okušati i na izborima u BiH”.
“Evo, ja ga pozivam da osnuje stranku i izađe na izbore. Baš bi mi bilo milo da vidi koliko bi podršku dobio u RS-u. Nikakvu”, rekao je Dodik i poručio američkom veleposlaniku da se “mane političke kampanje protiv Srpske i pakira za Ameriku s kartom u jednom pravcu”.
Vidović: Prošle godine RS se zadužila 800 milijuna, a ove godine 260 milijuna
Na ovo pitanje reagirala je ministrica financija Republike Srpske (RS) Zora Vidović. Ona je za RTRS kazala kako je “nevjerojatno da veleposlanstvo jedne tako velike zemlje iznosi neprovjerene laži”.
“Da su malo istražili, vidjeli bi da je Banjalučka burza ukupno poslovala s milijardom KM, a eto mi smo se kao zadužili za 1,1 milijardu KM. Predviđaju nam bankrot već godinama unatrag. Ništa se nije ostvarilo od tih njihovih želja, i sada su oni u problemu. Teško je uopće odgovoriti na pravi način na sve te gluposti koje su iznijeli”, rekla je Vidović za RTRS, ali je ipak priznala kako RS u prošloj godini zadužila 800 milijuna KM, a vratila 983 milijuna KM duga.
“U tekućoj godini zadužili smo se za 260 milijuna, a vratili 644 milijuna. Siguran sam da bi SAD bile sretne kada bi imali ovakvu razinu zaduženja kao što to RS ostvaruje. Kod nas je sve transparentno i, da su imali dobru namjeru, lako su sve mogli provjeriti i dobiti točne činjenice, što nije bio njihov cilj”, zaključila je, dodavši kako je “američko veleposlanstvo iznijelo podatak kako RS ne izmiruje svoja socijalna davanja”.
Dujmović je to nazvala “velikom laži”.
“I ne samo to, poručujemo im da ćemo u budućem periodu imati još veći rast investicija, jer prepuni smo prirodnih bogatstava. Zato je njihov krajnji cilj uzeti nam imovinu, ali od toga neće biti ništa”, poručila je ministrica financija RS-a.
Međutim, a kako je ona kazala, prošle godine RS se zadužila 800 milijuna KM, a ove godine 260 milijuna što je približan iznos o kojem govori i američko veleposlanstvo.
Također, Vidović je spomenula kako je RS “prepuna prirodnih bogatstava” te je to samo nastavak teme o kojoj je nedavno govorio i predsjednik tog entiteta Milorad Dodik, očito polagajući velike nade u eksploataciju prirodnih bogatstava te tako i izvlačenje RS-a iz ekonomske dubioze.
Dodik računa na litij
Podsjetimo Dodik je na svom blogu objavio tekst o rudnim bogatstvima RS-a i to upravo u vrijeme kada se tema oko eksploatacije litija i ostalih ruda ponovno aktualizira u susjednoj Srbiji uz pojačan interes zapadnih zemalja te najavio kako će istraživanje mineralnih sirovina “koordinirati sa Srbijom”. Dodik na svom blogu piše kako će surađivati i s Mađarskom i Njemačkom, i to upravo u trenutku kada Beograd posjećuje njemački kancelar Olaf Scholz u svezi sporazuma o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama.
Istodobno, sam Dodik za agenciju SRNA je kazao kako “oni koji slušaju Bećirovićeve baljezgarije, ruše BiH više i od njega samog”.
“Upravo je Olaf Scholz jedan od onih koji je najveći rušitelj daytonske BiH”, rekao je on komentirajući susret Bećirovića s njemačkim kancelarom u Londonu.
No, litij, najlakši od svih poznatih metala, na visokoj ljestvici je potražnje u elektro industiji, proizvodnji baterija za električna vozila, mobitele, računala, itd. Očito je da Dodik, ali i Vučić, očekuju da im eksploatacija rudnih bogatstava može osigurati svjež novac, ali i “popuštanje” Zapada kojeg jako zanimaju ove rude te, u konačnici, i ostanak na vlasti.
No, ponovno se potvrđuje zašto međunarodna zajednica i OHR nemaju povjerenja u domaće vlasti kada je u pitanju zemljište i eksploatacija prirodnih bogatstava, za koju Dodik tvrdi kako imovina pripada entitetima, a ne državi.
/Republika/