“Naprotiv, time je pokrenuta negativna spirala nepovjerenja i međusobnog nadmetanja, pa čak i straha. Ovakva dinamika je zabrinjavajuća s obzirom da se njom ugrožava stabilnost stvaranjem tenzija i podjela u zemlji od kojih, u konačnici, građani BiH nemaju nikakve koristi. Umjesto jednostranog uvođenja rezervnog sastava policije, organi vlasti na svim razinama trebaju raditi na boljoj suradnji kako bi javnu sigurnost podigli na najvišu razinu i osigurati sigurno okruženje”, stoji u priopćenju.
“Ne postoji uvjerljivo opravdanje za jednostranu uspostavu rezervnog sastava policije. Migranti i politika u svezi sa izbjeglicama i azilom su ustavna nadležnost državnih institucija, te njihove kapacitete treba ojačati. To bi bio odgovarajući primjer bolje suradnje”, stoji u priopćenju u kojem se poziva vlasti Republike Srpske da ne nastavljaju sa zakonodavnim postupkom u svezi sa Zakonom o policiji i unutarnjim poslovima, nego da pokrenu dijalog sa svojim partnerima na državnoj i federalnoj raini, kao i s međunarodnom zajednicom.
CCI ozbiljno zabrinut zbog Inzka
Centar civilnih inicijativa (CCI) kritizirao je visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka jer, kako su istaknuli, ne pokazuje namjeru intervenirati zbog neuspostave vlasti i stalnih političkih tenzija.
“Za razliku od Narodne skupštine Republike Srpske, koja je cjelokupno konstituiranje završila prije kraja 2018. godine, pa i imenovala Vladu RS, Parlament Federacije Bosne i Hercegovine je još uvijek praktično na početku procesa izvršavanja svojih ustavom propisanih postizbornih obveza, navodi se u njihovom priopćenju.
Kao razlog navode ozbiljne političke sukobe u Federaciji BiH i korištenje političkih ucjena i blokade sustava kao sredstva političke borbe.
Ističu da “visoki predstavnik Valentin Inzko ne pokazuje namjeru intervenirati, što izaziva ozbiljnu zabrinutost”.
“Krajnja posljedica ovakvog ponašanja političara, je da se vlast zemlje u vrlo ozbiljnim problemima i s dramatičnim zaostatcima, mjesecima ne bavi svojim poslom, odnosno nagomilanim problemima građana, nego sama sobom – kazali su iz CCI-a.
Podsjećaju da nijedan federalni dom nema ni kompletirano rukovodstvo, Zastupnički dom ima samo predsjedavajućeg, dok je pokušaj imenovanja potpredsjedavajućih završio tako da nijedan od predloženih kandidata nije dobio dovoljno glasova za izbor, a da Dom naroda, ponovno, kao i na početku dva prethodna mandata, nema potpredsjednika iz srpskog naroda.
Podsjećaju da je u prvom kvartalu 2019. godine, Zastupnički dom osim nastavka konstitutivne sjednice, započete u studenom 2018. godine, održao tek jednu vanrednu i jednu redovitu sjednicu te da je Dom naroda, u istom periodu, samo započeo konstitutivnu sjednicu i ništa više.
“Nijedan dom, do kraja 2018., nije usvojio ni proračun FBiH za 2019. godinu, čime je prekršen Zakon o proračunu. Oba su ga usvojila u prvom kvartalu 2019 godine, ističu u CCI-ju te zaključuju da je transparentnost rada parlamenta FBiH na prihvatljivoj razini, s dosta prostora za poboljšanje te da se to odnosi na Zastupnički dom trebao slijediti dobre prakse Doma naroda, koji između ostalog, na svojoj web stranici, objavljuje zapisnike sa svojih sjednica, postavlja odgovore na zastupnička pitanja, osigurava web prijenos sjednica i redovitno ažurira sadržaje.
(Republikainfo.com/FENA)