Uskok je pokrenuo istragu protiv Branka Šegona, bivšeg pomoćnika ministra financija Slavka Linića te Tihomira Kralja, nekadašnjeg zamjenika ravnateljice Porezne uprave, zbog sumnje da su od Zdravka Mamića zatražili 500.000 eura u zamjenu za pomoć pri okončanju sudskih postupaka u njegovu korist.
Tužiteljstvo je, ne navodeći identitete, izvijestilo da je pokrenulo istragu na temelju samostalnih izvida nad Šegonom i Kraljem koje sumnjiče za kazneno djelo trgovanja utjecajem.
Uskok sumnja da su Šegon i Kralj, od 14. rujna do 8. listopada 2020., u Zagrebu te na području Bosne i Hercegovine, od Zdravka Mamića protiv kojeg su u tijeku bila dva kaznena postupka pred osječkim Županijskim sudom, zatražili 500.000 eura kao naknadu da kazneni postupci koji se vode protiv njega u svakom slučaju budu okončani u njegovu korist.
U prvom predmetu je tada bila donesena prvostupanjska presuda kojom je Zdravko Mamić proglašen krivim zbog zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i osuđen na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od šest i pol godina, u odnosu na koju presudu je u tijeku bio žalbeni postupak pred Vrhovni sudom.
U drugom predmetu je tada trebala početi glavna rasprava povodom potvrđene Uskokove optužnice kojom se Zdravko Mamić tereti za počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja i zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju počinjenog u sastavu zločinačkog udruženja.
Uskok navodi kako su Šegon i Kralj kao protuuslugu ponudili Mamiću da će ishoditi okončanje kaznenih postupaka u njegovu korist, koristeći autoritet temeljen na dugogodišnjem obnašanju visokih funkcija u Ministarstvu financija, a čije službe su bile uključene u postupanje radi razjašnjenja okolnosti spornih događaja zbog kojih je tužiteljstvo protiv Mamića pokrenulo kaznene postupke, ”kao i povezanosti s jednim zamjenikom glavnog državnog odvjetnika i bivšim ministrom financija”.
Međutim, Mamić je navedenu ponudu odbio, ističe Uskok.
Zdravko Mamić je u veljači ove godine u Mostaru javno optužio Šegona i Kralja da su ponudili pomoć u zamjenu za pola milijuna eura, navodeći kako su se s njim nalazili tri puta u jednom restoranu u Ljubuškom.
Linić smijenjen nakon što je HBOR dao Šegonu krediti
– Tebi je sve napakirano, naše su službe to napakirale, mi imamo podršku Bajića i Linića i mi smo spremni tebe osloboditi, ali moraš nam dati 500.000 eura. To je prvi put da me netko traži novac, a da ga nisam dao, rekao je tada Mamić.
– Ja sam rekao nema problema, ali ne dam unaprijed. Ali nakon trećeg puta što smo se našli, ja im nisam dao, oni odustaju. Dolazi novi odvjetnik i tko ulazi kod njega prvi radni dan Šegon, Linić i KraljI ja tu stajem, kazao je Mamić.
Govoreći o sastanku prvog radnog dana mislio je na već poznati sastanak Šegona, Linića i Kralja s novim glavnim državnim odvjetnikom Ivanom Turudićem. Nakon što se doznalo za taj sastanak, Turudić je potvrdio da je Linića, Šegona i Kralja primio na njihovu inicijativu.
– Tema razgovora bilo je stanje kaznenih prijava koje su neki od njih podnijeli u razdoblju od 2011. do 2016. godine. Nakon što su informirani o ishodu kaznenih prijava, odnosno o donesenim državnoodvjetničkim odlukama, razgovor je završen, naveo je tada Turudić ne želeći ulaziti u detalje.
Uskok je potom poručio da će provjeriti Mamićeve tvrdnje. I ranije je Mamić optužbe na račun osječkih sudaca, kojima je, kako je sam izjavio, davao mito, najprije iznio u medijima, a onda ih i službeno ponovio Uskokovim istražiteljima.
Slavko Linić devedesetih godina bio je gradonačelnik Rijeke, a potom potpredsjednik vlade u mandatu Ivice Račana (SDP). U SDP-ovoj vladi Zorana Milanovića bio je ministar financija, no Milanović ga je u svibnju 2014. smijenio zbog nesuglasica. Potom je izbačen i iz SDP-a.
Osim fiskalizacije mandat mu je obilježen i uvođenjem predstečajnih nagodbi, a prema pisanju medija argument za Linićevu smjenu Milanoviću je bilo precijenjena kupnja zemljišta koje je država preuzela u slučaju predstečajne nagodbe tvrtke Spačva.
Zbog te afere podnesena je prijava protiv Linića, no Uskok je zaključio da nema obilježja kaznenog djela jer su odluke, iako nelogične i na štetu državnog proračuna, bile donesene na zakonit način.
Branko Šegon bio je Linićev pomoćnik u Milanovićevoj vladi, a smijenjen je u veljači 2014. nakon što je otkriveno da je Šegonova tvrtka dobila kredit od HBOR-a dok je bio na dužnosti.
Tihomir Kralj bio je pomoćnik šefice Porezne uprave Nade Čavlović Smiljanec koja je u prosincu 2022. pravomoćno osuđena na godinu dana zatvora zbog odgode naplate poreznoga duga osječkom poduzetniku Željku Bilošu, prenosi HINA.
/Desk/