Veleposlanik Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je da “Rusija ne odobrava pokušaje imenovanja novog visokog predstavnika u BiH”. Ruski diplomat je u intervjuu za TANJUG rekao da “to nije u skladu sa stavom odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) i planom o zatvaranju Ureda visokog predstavnika (OHR)”.
Podsjetimo da je njemačka Vlada 20.siječnja odlučila imenovati bivšeg saveznog ministra i člana Bundestaga Christiana Schmidta kao njemačkog kandidata na dužnost visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu.
“Na dnevnom redu Vijeća, koje se mora sastat po tom pitanju, treba biti zatvaranje Ureda visokog predstavnika, a ne imenovanje novog, što bi pokazalo da međunarodna zajednica potpuno mijenja svoj stav i da se vraća na ono što je bilo puno godina prije”, kazao Bocan-Harčenko za TANJUG.
Funkcija visokog predstavnika u BiH je, kako navodi, bila vrlo važna na početku implementacije Daytonskog sporazuma, u periodu primjene od pretežito vojne ka pretežito građanskoj primjeni tog dogovora, ali to, smatra Bocan-Harčenko, odavno pripada povijesti.
“Sada je situacija apsolutno drukčija, dužnost visokog predstavnika apsolutno ne znači ništa i on nije u stanju iskoristiti bonske ovlasti u realnom životu, nema utjecaja i nitko ga ne uzima u obzir”, kaže Bocan-Haračenko.
Smatra da sadašnji trenutak zahtijeva predaju svih ovlasti entitetima u BiH i da je prihvatljiva “prijateljska pomoć” međunarodne zajednice, ali ni u kojem slučaju “nametanje” i onemogućavanje BiH u nastojanju da bude samostalna zemlja.
Na pitanje kakav je stav Rusije o tome što je kandidat za nasljednika Valentina Inzka na mjestu visokog predstavnika njemački političar Christian Schmidt i je li Moskva konsultirana u svezi s tim, Bocan-Harčenko kaže da se “radi o pokušaju pravljenja politika koju Zapad smatra prihvatljivom”, ali da “za Rusiju to nije prihvatljivo”.
“Ako oni (Njemačka) nude svog kandidata, vjerojatno smatraju da će on na najbolji način vršiti dužnost visokog predstavnika i da će biti više pritisaka, kako kažu na Zapadu, u korist tzv. ‘najbolje funkcionalnosti’ BiH. Ali, zapravo, misle na centralizaciju BiH, a prije svega na oduzimanje punomoći Republici Srpskoj”, kazao ruski veleposlanik u Srbiji.
On je dodao da “realnost pokazuje da je neusporedivo više otvorenih problema i manjka učinkovitosti u Federaciji BiH” i da “Zapad više pozornosti treba posvetiti situaciji u tom entitetu i odgovoriti na zahtjeve hrvatskog naroda” koji je, kako kaže, “nezadovoljan položajem u BiH”.
S obzirom na suprotan stav Rusije, Bocan-Harčenko ne vidi mogućnost za postizanje potrebnog konsenzusa o pitanju visokog predstavnika u Vijeću odbora za primjenu mira, uz podsjećanje da imenovanje OHR-a nije moguće ni bez odluke i potvrde Vijeća sigurnosti UN-a.
“Stvara se vrlo teška situacija, ali gledajući sa strane, teško mi je da razumijem što, bilo tko da je na tom mjestu, čak i s političkim i državničkim iskustvom i ugledom, može učiniti u realnom životu, a ne samo na papiru”, zaključuje Bocan-Harčenko.
Njemačka kandidaturom Schmidta vraća BiH na međunarodnu političku agendu
No, sa ruskim veleposlanikom ne slažu se u Bundestagu.Podsjetimo da je njemačka Vlada 20.siječnja odlučila imenovati bivšeg saveznog ministra i člana Bundestaga Christiana Schmidta kao njemačkog kandidata na dužnost visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu.
“Kandidaturom Christiana Schmidta za novog visokog predstavnika u BiH Njemačka preuzima inicijativu kojom vraća ovu zemlju na međunarodnu političku agendu. Njemačka savezna vlada ima veliki interes za razvoj BiH i podržava perspektivu učlanjenja ove države u EU. Član njemačkog Bundestaga, Christian Schmidt se ranih 90-tih kao glasnogovornik CSU-a za vanjsko-politička pitanja i od 2002. do 2005. godine kao glasnogovornik CDU/CSU za pitanja obrambene politike bavio zemljama zapadnog Balkana, a posebno ratom u BiH. Tijekom obavljanja dužnosti parlamentarnog državnog tajnika u Ministarstvu obrane od 2005. do 2013. godine u njegove središnje zadatke spadali su mandati Bundeswehra u okviru KFOR-a i EUFOR-ove misije Althea. U prošlosti je nekoliko puta posredovao u ime njemačke vlade u teškim situacijama u regiji”, istaknuli su u priopćenju za medije iz Ministarstva vanjskih poslova u Berlinu.
Nadalje se navod kako je “njemačka vlada uvjerena da bi rukovodeća osoba poput Christiana Schmidta bila veliki dobitak za rad međunarodne zajednice u BiH”.
“Dosadašnji visoki predstavnik, veleposlanik Valentin Inzko (Austrija), koji je na ovoj dužnosti od 2009. godine, slaže se i pozdravlja ovu smjenu na čelu OHR-a. Njemačka vlada želi iskoristiti ovu priliku i zahvaliti visokom predstavniku na njegovom dugom i neumornom angažmanu u BiH. Valentin Inzko će i do kraja svog mandata na dužnosti visokog predstavnika moći računati na njemačku podršku”, navodi se iz ovog ministarstva.
U istom se i podsjeća kako se kandidatura Christiana Schmidta odvija u uskoj koordinaciji s međunarodnim partnerima i članovima Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC), koji odlučuje o imenovanju visokog predstavnika.
Iz Ministarstva vanjskih poslova u Berlinu ističe kako se, bez obzira na sav napredak postignut od 1995. godine, BiH suočava sa velikim izazovima. “Zemlja je ostala podijeljena. Etnička pripadnost i dalje dominira većim dijelom javnog života i određuje funkcioniranje države. Pozivi na pomirenje prečesto ostaju prazne riječi, a nacionalistička retorika predstavlja teret za društvo. Ekonomske i političke reforme, poput jačanja vladavine zakona i slobode medija, presporo napreduju.”
Podsjetimo da su se za ukidanje Ureda viokog predstavnika više puta izjašnjavali i u HDZ-u BiH kao i SNSD-u, a ostaje vdjeti kako će ova njemačka incijativa proći u Vijeću sigurnosti UN-a.
/Republikainfo.com/