Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    • U Međugorju otvoren Dodig Tennis Center – gosti Novak Đoković, Marin Čilić, Mate Pavić, a u publici je bio i Boris Becker
    • U Hrvatskom saboru žustra rasprava oko ‘Rezolucije o političkom osnaživanju Hrvata u BiH’
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    HRS sa graničnog prijelaza: Dosta je diskriminacije hrvatskih državljana

    republikaBy republika04.07.2021No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Predsjednik Hrvatske republikanske stranke Slaven Raguž, predsjednik G. O. Livno HRS Ivica Brešić i zastupnik Mosta u Hrvatskom saboru Miro Bulj danas su se obratili javnosti na Graničnom prijelazu Kamensko i široj javnosti ukazali na diskriminaciju državljana Hrvatske koji žive u Bosni i Hercegovini.

    Iz HRS-a smatraju da ne postoje nikakvi epidemiološki razlozi da se državljanima Hrvatske ograničava boravak na 12 sati u ovoj zemlji te apeliraju i zahtijevaju da im se omogući ulazak kao prije prije pandemije.

    ”Ovo što radi Vlada RH prema Hrvatima u BiH meni sliči na odnos prema Indijancima u rezervatima. Čista diskriminacija naših državljana iz BiH. Ne samo to, ovo je šteta prema mojoj Dalmaciji gdje su Hrvati, ali i drugi iz BiH redoviti i poželjni gosti. Apeliram da Plenković ukine ove odredbe o ograničavanju boravka i dopusti ljudima da ulaze normalno u Hrvatsku”, rekao je zastupnik Mosta Miro Bulj.

    Slaven Raguž istakao je da trenutno ne postoji ni jedan razlog da se ograničava boravak državljanima Hrvatske iz BiH.

    “BiH je po svim statistikama već sedmicama daleko ispod praga od 50 zaraženih na 100 000 koje je EU definirala za stavljanje na zelenu listu. Ne postoji niti jedan razlog da se inzistira na uredbama koje ograničavaju boravak državljanima RH iz BiH. Zahvaljujem zastupnicima Mosta koji su i ovaj put pokazali da su istinski zastupnici Hrvata iz BiH, a Vladu RH pozivamo da ukinu ove odredbe zbog kojih smo danas ovdje” rekao je.

    Ivica Brešić kazao je da diskriminaciju Hrvata iz BiH od strane Hrvatske najviše osjete građani iz Livna, Tomislavgrada.

    “Blokada granica nam je samo povod. Diskriminacija Hrvata iz BiH od strane Hrvatske je kroničan problem, kojeg ponajviše osjetimo mi iz Livna, Tomislavgrada i HBŽ-a. Privreda našeg kantona, unatoč blizini Hrvatske, nema nikakvu mogućnost rasti i egzistirati poslujući s Hrvatskom. Dovoljno je govoriti o definiranju područja pograničnog pojasa. Taj problem se mora sistemski riješiti i to ćemo učiniti. Poruku koju bih želio uputiti troje zastupnika 11 izborne jedinice je da se okrenu, da ne izgore na suncu”, rekao je on.

    Podsjetimo, za sve stanovnike BiH, pa tako i one koji imaju državljanstvo Republike Hrvatske na snazi su pravila za prelazak granice koja podrazumijevaju predočenje potvrde o cijepljenju ili da su preboljeli koronu ili negativan PCR ili antigenski test.
    Nije pomogao ni nedavni sastanak načelnika i gradonačelnika iz pograničnih dijelova BiH, a na inicijativu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. Sastanak je održan na graničnom prijelazu Nova Sela, kraj Metkovića, a zahtjev da se mjere za prijelaz granice ublaže ili ukinu te da se dozvoli boravak u Hrvatskoj na 24 sata umjesto dosadašnjih 12, nije naišao na pozitivan odgovor.

    /Republikainfo.com/

    HRS hrvatska granica Slaven Raguž
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    16.07.2026

    KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”

    15.07.2026

    Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”

    “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.