Zavod za javno zdravstvo FBiH objavio je podatke o broju testiranih na korona virus kao i ukupno potvrđenim slučajevima na dan 20. ožujka 2020. FBiH za sada ima 24 potvrđena slučaja: 15 – HNŽ, 5 – ZDŽ, 1 – Posavska županija, 2 – USŽ i 1 u Brodsko-podrinjskoj županiji.
Međutim, u večernjim satima pristigle su i nove brojke – Sarajevo bilježi prva tri oboljela, jedan slučaj Tešnja, te dva iz Goražda.
Radi se o osobama koje su bile na proslavi poduzeća “Igman” iz Konjica. Kada je riječ o Goraždu, radi se o osobama povezanih sa Muneverom Fočo, direktoricom Ginexa koja je također bila na navedenom događaju. Preciznije, riječ je o njenoj tajnici i vozaču, a kako izvješćuje Klix.ba, zaražene osobe iz Sarajeva navodno se nisu stavile u kućnu izolaciju.

No, kako analizira Federalni Zavod za javno zdravstvo, svi oboljeli su državljani BiH, uvezeni slučajevi ili kontakti potvrđenih slučajeva te zaključuju da je moguća i lokalna transmisija zaraze.
Također, zanimljiv je i broj testiranih osoba po županijama – daleko najviše, 100, testirano je u HNŽ-u, gdje je do sada potvrđeno 15 slučajeva. Potom slijedi Tuzlanska županija s testiranih 64 osobe i nijednim potvrđenim slučajem što je vrlo optimistično. Slična brojka je bila i u Sarajevu (do najnovije informacije o tri potvrđena slučaja), gdje od 50 testiranih nije bio zabilježen nijedan slučaj.
Međutim, u Zeničko-dobojskom kantonu testirano je 12 osoba, a potvrđeno čak 5 slučajeva, u Bosansko-podrinjskom 3 – potvrđen 1, u Posavskoj od testiranih 4 potvrđen jedan, a u Unsko-sanskoj županiji od testiranih 8 osoba potvrđeno 2 slučaja.
Prema ovim podatcima, HNŽ je trenutno središte po broju oboljelih u Federaciji BiH.

(Republikainfo.com/V.S.)
