Nakon štu su zastupnici HDZ-a BiH bili preglasani na izvanrednoj sjednici Zastupničkog doma Federacija BiH na kojoj se raspravljalo o samo jednoj točki dnevnog reda ‘Potvrđivanje sastava Komisije za stručnu ocjenu za izdavanje urbanističke suglasnosti – Zakona o plinovodu “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska”, zajedno sa zastupnicima oporbenih stranaka oborili su dnevni red redovite sjednice te ista nije niti održana.
Ovime se ponovno potvrđuje kako je projekt izgradnje Južne plinske interkonekcije jedan od najvećih prijepora ne samo u vladajućoj koaliciji (Trojka-HDZ), već i uopće u Federaciji BiH i kada su u pitanju stranke oporbe. Podsjetimo kako je i sam Zakon o izgradnji ovog plinovoda izglasan glasovima Trojke i dijela oporbe, dok ga HDZ nije podržao najavljujući blokade u budućnosti.
Izvanredna sjednica: HDZ preglasan
Na Izvanrednoj sjednici dnevni red je usvojen bez zastupnika HDZ BiH, čiji zastupnici smatraju kako je potvrđivanja sastava Povjerenstva za ocjenu za izdavanje urbanističke suglasnosti u svezi Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji – neustavno. Ovo povjerenstvo trebalo bi se sastojati od jednog člana Federalnog ministarstva prostornog uređenja, te po jednog člana iz svake županije kroz koje će proći trasa plinovoda.
Mladen Bošković (HDZ BiH), dopredsjedavajući Zastupničkog doma istaknuo je kako je stavljanje ovakvog prijedloga na dnevni red neustavno i nezakonito i suprotno Poslovniku. Nastala je rasprava među zastupnicima, te su zastupnici oporbe poručili kako se “sve vraća” te kako je to “praksa o kojoj govori upravo rezultat dugogodišnje politike HDZ-a”.
Bošković je, između ostaloga, kazao kako prijedlog nije upućen u Parlament od ovlaštenog predlagača, Federalne vlade, kao i da nije proslijeđena u roku predviđenim Zakonom. Zastupnici iz oporbenih stranaka odgovorili su Boškoviću kako ima mogućnost obraćanja Ustavnom sudu FBiH ukoliko smatra da je nešto učinjeno nepravilno. Kritizirali su i njegovu izjavu kako istupa prvenstveno u ime Hrvata i svih koji podržavaju HDZ BiH, navodeći kako se HDZ-ov zastupnik ponaša kao da je član Doma naroda, a ne Zastupničkog Doma.
Zastupnik SDA Salko Zildžić je kazao da je projekt Južne interkonekcije u interesu i Hrvata i Bošnjaka i svih drugih naroda i građana u Federaciji BiH.
Zastupnik DF-a Mahir Mešalić odgovorio je HDZ-ovom: “Boškoviću, krijete se iza naroda, u suštini je novac u pitanju, kontrola plina, formiranje poduzeća kojeg niste dobili, naučite se da možete na Ustavni sud. Možda ćemo dočekati još jednu ispriku Nermina Nikšića prema Draganu Čoviću”.
Imenovanje predloženog povjerenstva podržano je sa 67 glasova, s oporbenim SDA i DF-om te strankama vladajuće Trojke, dok je 16 članova Doma bilo protiv, a jedan suzdržan. Članovi Povjerenstva biti će Ivan Topić, Munevera Ivković, Marijan Gelo, Vladislav Vavra i Veronika Galić. Ova odluka sada ide na glasanje u Dom naroda federalnog parlamenta.
Prekinuta redovita sjednica – SDA, DF i HDZ blokirali usvajanje dnevnog reda
Nakon preglasavanja na izvanrednoj sjednici, redovna sjednica je prekinuta jer nije usvojen dnevni red. Naime, HDZ BiH je bio suzdržan pri glasanju za dnevni red, nakon što su na vanrednoj sjednici bili preglasani.
Nakon što nije izglasan dnevni red, Zastupnički dom Federacije BiH nije danas održao najavljenu 20. redovitu sjednicu – Dnevni red nisu podržali zastupnici vladajućeg HDZ BiH kao ni zastupnici oporbe. Prilikom glasanja o dnevnom redu, za dnevni red sjednice glasala su 34 zastupnika, 47 zastupnika je bilo suzdržano, a protiv je bio jedan zastupnik.
Predloženi dnevni red predviđao je izglasavanje zakona o Gradu Kiseljaka, Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona FBiH, Nacrt Zakona o plinu FBiH i Nacrt programa rada Zastupničkog doma Parlamenta FBiH za 2025. godinu, Strategiji za mlade FBiH za razdoblje 2025-2034. godine, Izvješću Parlamentarnog povjerenstva odgovorne za reviziju o revizorskim izvješćima revidiranih subjekata i korisnika proračuna F BiH za 2021., 2022., i 2023. godinu, Prijedlogu Zaključka Odbora za ekonomsku i financijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, Programu rada Vlade FBiH za 2025. godinu.
No, danas ništa od toga.
/Republika/