Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    • Drugi dan konklave – Ponovno crni dim-Papa nije izbran – Čeka se kraj dana
    • Akademik, mons. Topić u posjetu Vatikanu: Milijuni vjernika mole za što bolji izbor novog pape
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    HDZ 1990 kritizira, a HSP od HNS-a traži prekid suradnje s Dodikom i SNSD-om, jer je rekao da je “u Bleiburgu trebalo sve pobiti”. Ali to se neće dogoditi jer je Dodik u HNS-u zaštićen k’o lički medvjed

    republikaBy republika25.05.2020Updated:25.05.2020No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Iz Hrvatske stranke prava BiH osudili su izjavu srpskog člana Predsjedništva BiH i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da je “u Bleiburgu sve trebalo pobiti”, kao i da je “one koji su hodali godinama trebalo pronaći i pobiti” te da “nikakve empatije nema prema bilo kome”.

    “Hrvatska stranka prava BiH na čelu sa predsjednikom Nikolom Ragužem najžešće osuđuje izjavu traktoriste iz Laktaša , notornog Milorada Dodika gdje kaže, da je sve u Bleiburgu trebalo pobiti, pa i one koji su hodali godinama poslje da je trebalo pronaći i ubiti. Podsjećamo srpskog člana Predsjedništva BiH da su u Blaiburgu pobijeni nedužni, civili-starci, žene, djeca kao i razoružani vojnici.

    HSP BiH: Sramoti RS i sve Srbe

    Mi u HSP BiH smo stava da je srpskom članu Predsjedništva  žurno potrebno psihološko vještačenje. Očito da je došao do kraja političke karijere, sa čim se izgleda loše nosi pa je počeo gubiti i razum, što se najbolje vidi po posljednjoj sjednici NSRS gdje je Dodik u  svome obraćanju, osramotio Republiku Srpsku kao i sve Srbe u Bosni i Hercegovini”, stoji u priopćenju HSP-a u kojem podsjećaju na skandaloznu Dodikovu izjavu o prisluškivanju oporbe u tom entitetu, a što je poslije pravdao da se radi o “političkom performansu”.

    “Pozivamo HNS BiH koji je bio supokrovitelj obilježavanja spomena na Bleiburšku tragediju, da javno osudi Milorada Dodika, te da se prekine svaka suradnja sa njim dok se javno ne ispriča za ovu suludu izjavu”, stoji u reakciji iz HSP-a BiH.

    Reakcija iz HDZ1990: Ovo vam je rekao Dobrica Ćosić

    “Gospodine Dodik ostavite žrtve koje su ubijene bez ikakvog suđenja, među kojima je ogroman broj žena i djece da bar počivaju u miru. Mi ćemo se moliti za njih, sjećati ih se i nećemo ih zaboraviti.

    Jedan ozbiljan političar ne može sebi dopustiti “guslarski” govor bez zrnca argumenata, vođen isključivo mržnjom, i to težom od one koju vidjesmo ovih dana po ulicama Sarajeva. Samo čovjek koji ustraje u mržnji  može brutalnim “kafanskim” rječnikom još jednom ubijati ubijene bez suda i suđenja  vojne zarobljenike, žene i djecu”, reakcija je iz HDZ1990 prema Dodiku.

    U toj stranci kažu kako se “povijest jedino može graditi na istini kakva god ona bila”

    “Podsjećam i Vas i sve koji žive od laži i na laži grade budućnost naroda, na riječi Vašega “oca nacije”, Dobrice Ćosića: “Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno”. Ukratko je sažeo vašu povijest, sadašnjost, a kako se čini i nažalost  budućnost srpske politike. ČINILO se da ste bar Vi toliko pismeni da dobro znate kako Vam ne vjeruju ni sugrađani ni Vaši birači dok napuhujete brojku ubijenih u Jasenovcu, jer postoji veliki broj srpskih historičara koji su svjesni da izreka “lažite, lažite, nešto će ostati” ne prolazi više ni kod najzaluđenijih kvazi-znanstvenika, pa ni kod običnih Srba koji, nakon svega, žele živjeti u miru s drugima”, poručuju iz HDZ 1990.

    Kako je sve počelo

    U ovom kontekstu dobro je podsjetiti da je predsjednik HNS-a Dragan Čović, ujedno i predsjednik HDZ-a BiH, a predsjednik Glavnog vijeća HNS-a je Božo Ljubić, također povratnik u tu stranku. Upravo Čović dugogodišnji je vjerni politički partner i, moglo bi se kazati, prijatelj Milorada Dodika dok istodobno tvrdi da u Federaciji nema partnera iako dijeli vlast s najjačom bošnjačkom strankom – SDA.

    Još uvijek se očekuje reakcija iz HDZ-a iz kojeg su prije održavanja mise za bleiburške žrtve u Sarajevu u javnost odaslali nekoliko priopćenja za javnost “prema Sarajevu” u kojima osuđuju oštru retoriku protiv ovog događaja.

    Ipak, vrijedi podsjetiti na jedan vrlo zanimljiv susret Dodika i novinara Slobodan Vasković, otvoreni kritičar vlasti i SNSD-a. Tada je Dodik, između ostaloga, rekao Vaskoviću da je savez sa HDZ BiH bio ključan za opstanak RS-a.

    “Na pitanje šta mislim gdje je on pogriješio, rekao sam da je napravio dvije velike pogreške. Prva, da je trebalo da jača bošnjačko-srpske odnose, jer su to dva najjača naroda u BiH. Druga, što je “zalupio” vrata Zapadu i to nogom.

    Dodik je inzistirao da nije pogriješio i da je odluka da se ide sa HDZ-om bila ključna po opstanak RS, s čim se ja, naravno, nisam složio. Naglasio je i da su u posljednjih pet godina prestali svi napadi na Republiku Srpsku iz Hrvatske, “koja je članica EU”, i da je to njegov veliki uspjeh, koji je omogućio opstanak RS”, piše o ovom nesvakidanjem ‘kavenisuanju’ Vasković.

    O sastanku u cijelosti možete pročitati OVDJE.

    Međutim, koji je političko-ekonomski ‘deal’ ove dvojice političkih lidera, ostaje samo za nagađati, a jedna od posljedica ovog saveza je stalna kriza odnosa s parterima u FBiH,  umjesto da se rješavaju stvari prvo u ‘svojoj kući’ – Federaciji,  Dodik nikada nije dobio otvorenu kritiku od svojih partnera, koji su često njegove kontroverzne izjave popraćali tradicionalnom šutnjom i tako će, vjerojatno, biti i ovaj put. Stoga, je svako očekivanje kritike prema Dodiku iracionalno, pa čak i nakon njegove skandalozne izjave.

    Na žalost, ovime se samo nastavlja slabljenje utjecaja HDZ-a kao najjače hrvatske nacionalne stranke u BiH među biračima, ali i među vlastitim članstvom, jer ta stranka je opterećena unutarstranačkim problemima kao rijetko kada, a Hrvati u BiH u najgorem položaju ikada, što se ne može bilježiti zavidnim uspjehom nakon čak 15 godina na dužnosti prvog čovjeka stranke.

     

     

    (Republikainfo.com/V.S.)

    #milorad dodik Dragan Čović hsp izdvojeno
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    08.05.2025

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    08.05.2025

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.