Optužnica protiv Džinića (19) podignuta je u kolovozu. U optužnici je navedeno kako je on kao maloljetnik s obitelji potkraj 2013. godine otputovao u Tursku s nakanom prebacivanja na teritorij Iraka ili Sirije i pridruživanja postrojbama IS-a.
Kako je pisala Slobodna Bosna Almira Džinića u Siriju je navodno odveo njegov otac Amir Džinić, pripadnik vehabijske zajednice u selu Ošve kod Maglaja koji je na ratište otišao početkom kolovoza 2013. godine.
Tri tjedna vojne obuke
Prema pisanju istog lista, Almirov tata u međuvremenu je u ratni plijen dobio kuću i imanje. Krajem 2013. poslao je prijatelja Emira Ališića da mu dovede suprugu Emiru i njihovo devetoro djece: najmlađa kći Merjem imala je pet mjeseci, a nastariji sin, Amer ,napunio je dvadeset godina. Po dolasku u Siriji Džinićevi sinovi Amer i tada 16-godišnji Almir upućeni su na vojnu obuku u trajanju od tri tjedna. Pretpostavlja se da su nakon toga raspoređeni u neku od jedinica.
Prije toga, Amir Džinić 16-godišnju kći Enesu, šerijatski je udao za Emraha Fojnicu. Fojnica je ranije oslobođen optužbi za pomaganje Mevlidu Jašareviću, osuđenom na petnaest godina zatvora zbog napada na veleposlanstvo SAD-a u Sarajevu.
Fojnica je s roditeljima do uhićenja živio u selu Gornja Maoča, a u vehabijsko selo Ošve preselio se poslije izlaska iz pritvora. Na kraju je, u ljeto 2014. godine, poginuo u Iraku.
Uhićenje nakon povratka u Bosnu
Nakon odlaska na ratna područja Almir Džinić stupio je u redove ISIS-a i tamo je bio do srpnja 2016. godine. Kad se vratio u BiH, uhićen je. Nakon izricanja presude zadržan je u pritvoru do upućivanja na izdržavanje kazne. Kako je navedeno u priopćenju sud je prihvatio sporazum o priznanju krivnje zbog “specifičnih okolnosti slučaja, koje imaju karakter posebice olakotnih okolnosti”.
Sud je pri izricanju blage kazne posebice uzeo u obzir činjenicu da je optuženik odveden u Siriju 2013. godine kao maloljetna osoba te da je pobjegao s ratišta kao i da je priznao sudjelovanje u terorističkim postrojbama IS-a te je zbog toga izrazio kajanje.
Kako je Republika i prije pisala, zakonske odredbe omogućavaju izricanje kazne za sudjelovanje u inozemnim terorističkim organizacijama državljana BiH, vrlo niska kazna zatvora od jedne godine postala je primamljiva opcija za pripadnike trenutačno najzloglasnije terorističke organizacije tzv. ISIL-a i to bez istrage je li osoba na bilo koji način sudjelovala u ratnim zločinima.
Već sada se postavlja pitanje o mogućem daljnjem djelovanju osuđenih nakon izdržavanja kazne na prostoru BiH. Domaće vlasti ovo pitanje još ostavljaju otvorenim, a BiH je jedina zemlja u Europi koja je prema “svojim” teroristima iznenađujuće blaga.
/Republikainfo.com/