Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Globalni tehnički IT kvar – u mnogim državama ne funkcioniraju računalni sustavi brojnih institucija, zračnih luka, banaka, bolnica, medijskih kuća…

    republikaBy republika19.07.2024No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Brojne institucije i tvrtke diljem svijeta, među kojima zračne luke, banke, bolnice i medijske kuće, izvijestile su o tehničkim kvarovima koji im stvaraju poteškoće, prenose u petak svjetski mediji.

    “Hrvatska kontrola zračne plovidbe od jutros ima poteškoća s administrativnim računalnim sustavom uzrokovanim globalnim problemom s antivirusnim softverom. Naši stručnjaci rade na otklanjanju poteškoća kako bi navedeni sustav što prije osposobili. Svi naši operativni sustavi su u funkciji i pružamo sve vrste usluga u zračnoj plovidbi”, izvijestili su.

    Kompjutorski sustav zagrebačke Zračne luke Franjo Tuđman u petak prije podne radio je normalno, kazali su za Hinu iz te zračne luke, no upozorili su da bi se problemi mogli dogoditi zbog kašnjenja letova kompanija koje su obuhvaćene velikim tehnološkim problemima.

    – Naš je sustav u redu i putnici se normalno prijavljuju za letove, rekli su nam iz Zračne luke Zagreb, dodavši da bi se problemi mogli dogoditi zbog kašnjenja letova kompanija koje su obuhvaćene velikim tehnološkim problemima.

    Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković ranije danas rekao je kako i Hrvatska kontrola zračne plovidbe ima određenih problema.

    Hrvatska kontrola zračne plovidbe poslala je nešto kasnije priopćenje kako od jutros imaju poteškoća s administrativnim računalnim sustavom uzrokovanim globalnim problemom s antivirusnim softverom.

    – Naši stručnjaci rade na otklanjanju poteškoća kako bi navedeni sustav što prije osposobili. Svi naši operativni sustavi su u funkciji i pružamo sve vrste usluga u zračnoj plovidbi, naveli su iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe.

    Veliki tehnološki kvar u petak izaziva probleme aviokompanijama, bankama, telekomunikacijskim tvrtkama, medijskim kućama i drugima na najmanje četiri kontinenta.

    Velike američke aviokompanije poput American Airlinesa, Delte i United Airlinesa otkazale su letove, a o problemima su izvijestile i amsterdamska zračna luka Schiphol, jedna od najprometnijih u Europi, kao i aerodromi u Berlinu, Pragu, Edinburghu i Španjolskoj.

    Ministar prometa Oleg Butković rekao je kako je pogođena i Hrvatska, odnosno administrativni program kontrole zračne plovidbe. Butković je odbacio da je riječ o kibernetskom napadu.

    Pogođen je i britanski zdravstveni sustav, a mediji stalno izvješćuju o novim ‘žrtvama’ ovog IT kvara.

    Među njima su i indijske zračne luke i australski mediji, banke i telekomi. Vlada u Canberri objavila je i da se čini da se čini da je povezan s globalnom tvrtkom za kibernetsku sigurnost CrowdStrike.

    Ta tvrtka sa središtem u Austinu u SAD-u priopćila je da je svjesna izvješća o padovima Microsoftovog operativnog sustava Windows diljem svijeta vezano za njezin program Falcon koji štiti od štetnih računalnih pojava.

    I australska nacionalna koordinatorica za kibernetsku sigurnost Michelle McGuinness objavila je da ništa ne sugerira da je riječ o kibernetskom napadu.

    Reuters piše kako nije još potpuno jasno je li kvar koji je pogodio cijeli svijet povezan s CrowdStrikeom.

    Pao CEZIH

    Središnji zdravstveni informacijski sustav Republike Hrvatske (CEZIH), sustav kojeg koriste obiteljski liječnici i ljekarne je također pao te bolnice ne mogu očitati uputnice.

    Problemi u zračnim lukama u Japanu i Indiji

    Japanska zračna luka Narita, oko 60 km od Tokija, kaže da zrakoplovne tvrtke JetStar, Jeju Air, Qantas, HK Express i Spring Japan imaju problema sa svojim sustavima. A u Indiji, zračna luka Delhi kaže da su neke usluge privremeno ugrožene, piše BBC.

    Britanski Sky News ne emitira program

    Britanski Sky News ne emitira se zbog globalnog kvara. TV kanal jutros nije mogao emitirati uživo, izvijestili su iz tvrtke.

    Zabrana polijetanja zrakoplovima u SAD-u

    Američke zrakoplovne kompanije United, Delta i American Airlines izdali su zabranu polijetanja svim svojim avionima. Letovi koji su trenutno u zraku nastavit će se, ali za sada neće poletjeti nikakvi daljnji letovi, prenose mediji.

     

    /Desk/

    #IT globalni kvar izdvojeno računalni sustavi softver
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    09.05.2025

    Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    09.05.2025

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.