Predsjedavajući Izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s Bih i Kosovom Romeo Franz i stalni izvjestitelj za BiH Paulo Rangel, u zajedničkom prioopćenju osudili su obilježavanje neustavnog Dana Republike Srpske 9. siječnja, pozivajući međunarodnu zajednicu da, kako su naveli, “konačno prijeđe sa snažno sročenih izjava na učinkovitu, hrabru akciju” i uvede sankcije protiv “destabilizirajućih političkih aktera u BiH”, posebno predsjednika bh. entiteta Republike Srpske (RS) Milorada Dodika.
U svom priopćenju ponovno su istaknuli podršku visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, ali i pozvali nadležne vlasti i međunarodnu zajednicu na djelovanje. Uputili su i kritike dužnosnicima iz susjedne Srbije kao i pojedinim crnogorskim dužnosnicima koji su nazočili svečanosti obilježavanja Dana RS, a posebno i prema mađarskom predsjedniku Viktoru Orbanu jer je primio odlišje RS-a. S druge strane, uputili su pohvale crnogorskom predsjedniku Milatoviću jer je odbio poziv.
U zajedničkom priopćenju, Franz i Rengel podsjećaju kako su prošle godine također bezrezervno osudili obilježavanje ‘Dana Republike Srpske’ 9. siječnja koje, kako su naveli, u “potpunoj suprotnosti s nekoliko odluka Ustavnog suda BiH, kojima je samoproglašeni praznik i referendum 2016. proglašen neustavnim”.
“Pravo entiteta RS na praznik se ne dovodi u pitanje. Problem je u izboru datuma, čime se krše odluke Ustavnog suda i nekoliko odredbi Ustava BiH koje zabranjuju diskriminaciju. Ignoriranje ovih odluka predstavlja kazneno djelo, podriva Daytonski mirovni sporazum i predstavlja zastoj u napretku BiH na 14 ključnih prioriteta i njenoj integraciji u EU. Umjesto podjele i provociranja, vlasti i politički akteri širom zemlje trebali bi se fokusirati na provedbu konkretnih reformi koje su potrebne za otvaranje pristupnih pregovora, nakon dodjele statusa zemlje kandidata za članstvo u EU, poručili su.
Nadalje navode:
“Prije nekoliko dana ponovno je proslavljen ‘Dan Republike Srpske’ u eklatantnom prkosu presudama Suda, stavovima EU i nedvosmislenim izjavama visokog predstavnika Christiana Schmidta. Ponovo izražavamo punu podršku visokom predstavniku i pozivamo nadležne vlasti i međunarodnu zajednicu da odlučno djeluju, u skladu s izjavom visokog predstavnika nakon prošlogodišnjeg ‘Dana Republike Srpske’ kako “treba biti jasno da se 9. siječnja 2024. neće dogoditi u ovom okviru i na ovaj način”.
Nažalost, ono što smo vidjeli posljednjih dana bilo je “više istog”. 9. siječanj i dane ranije obilježili su ružni incidenti tjeranja straha i zastrašivanja građana i povratnika u Vlasenici i Srebrenici, glasno veličanje osuđenih ratnih zločinaca i korištenje govora mržnje. Srbiju je ponovno predstavljalo visoko izaslanstvo u kojem je sudjelovalo nekoliko ministara, među kojima i ministar obrane i lider SNS Miloš Vučević. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik stao je rame uz rame s odlazećim predsjednikom Skupštine Srbije i ruskim veleposlanikom u BiH. Parlament je u svojoj rezoluciji od 12. srpnja 2023. godine osudio prisustvo visokih dužnosnika Vlade Srbije povodom neustavnog “Dana RS”. Također žalimo što su pojedini crnogorski dužnosnici, uključujući i zastupnike, prisustvovali ovogodišnjim manifestacijama Dana RS. Predstavnici zemalja kandidata koji uvijek tvrde da su europske integracije i buduće članstvo u EU njihov glavni prioritet trebaju postupiti u skladu s tim. S tim u svezi, pozdravljamo principijelan stav crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića, koji je odbio poziv i objasnio razloge”.
Predsjedavajući Izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s BiH i Kosovom Romeo i stalni izvjestitelj za BiH ističu kako s velikom zabrinutošću zaključuju kako je “ovogodišnje najviše odlikovanje Republike Srpske dodijeljeno mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, koji ga je prihvatio”.
“Primanjem ovog odlikovanja mađarski premijer se pridružuje Vladimiru Putinu, prošlogodišnjem dobitniku istog odlikovanja, i svima ostalima koji pokazuju prijezir prema ustavno-pravnom poretku BiH. Prošle godine smo zvonili na uzbunu, tvrdeći da je prešlo nekoliko crvenih linija. Od tada se situacija pogoršala i postaje sve neodrživija. Sada je imperativ da međunarodna zajednica konačno prijeđe sa snažno sročenih izjava na učinkovitu, hrabru akciju. Parlament u svojoj rezoluciji od 12. srpnja 2023. “ponavlja svoj poziv na ciljane sankcije protiv destabilizirajućih političkih aktera u BiH, uključujući one koji prijete i potkopavaju njen suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak, posebno Milorada Dodika, kao i drugih visokih dužnosnika RS i dužnosnika trećih zemalja koji pružaju političku i materijalnu podršku secesionističkoj politici”, ističe se u zajedničkoj izjavi Franza i Rengela.
/Desk/